Olas ar pievienoto vērtību

GalerijaPrint

Olas ir viens no uzturvielām bagātākajiem pārtikas produktiem, ko lietojam uzturā.  Lieldienas ir vēl viens iemesls, lai izvēlētos īstās lauku olas, jo laukos vistas dzīvo un dēj dabiskā vidē. Pēdējo gadu laikā pieprasījums pēc brīvos apstākļos turētu vistu olām ir pieaudzis.

Zemkopības ministrijas putnkopības nozares apskatā teikts: “Latvijā pārsvarā ražo vistu olas, vistas turot sprostu baterijās. Olu vajadzību patēriņam Latvijā ražotāji pilnā apmērā nodrošina ar pašražoto produkciju. Pēdējos gados vidējais olu patēriņš uz 1 iedzīvotāju gadā ir bijis 240 olas.”

Taču patlaban putnkopjiem tirgus situācija nav labvēlīga. Latvijas Apvienotā putnkopības nozares asociācija ir rosinājusi izsludināt ārkārtas situāciju, jo dubultojušās graudu cenas, bet olu cenas saglabājušās līdzšinējās. ZM strādā pie risinājumiem krīzē nonākušo putnkopju atbalstam, veido apgrozāmo līdzekļu aizdevumu programmas. Varbūt tas paglābs no domas samazināt vai likvidēt savu uzsākto nodarbošanos daudzās piemājas saimniecībās.

Saimniecība “Raibās Čiepas”

Jēkabpils novada Variešu pagasta Antūžos Māra Audzera un Baibas Ūbeles ģimenes saimniecībā ideja par dējējputnu turēšanu un olu tirdzniecību kā papildu ienākumu avotu radās 2017. gadā, iegādājoties 40 vistas. Tagad to ir 270, iepriekšējā gadā bija 360. Vistu aprūpēšana un lološana gan pieaugušajiem, gan bērniem – Alisei un Tomam – ir arī ģimenes aizraušanās, bet mazais Teodors pagaidām tikai vērotāja lomā. Ģimene lepojas, ka ar neatlaidīgu darbu un vēlmi attīstīties “Raibās  Čiepas” ir izaugušas, guvušas pieredzi, kļuvušas pazīstamas daudzās mājās. Māris un Baiba piedalījās LLKC organizētajās mācībās lauku jauniešiem un  konkursā “Laukiem būt!” 2021. gadā ieguva trešo vietu un balvu sava biznesa attīstībai. “Raibo Čiepu” sauklis ir:  “Ar lepnumu un mīlestību audzētu mājas vistu olas!”  Vistiņām ir dabiska un brīva dzīve – barojas ar dabā atrodamu garšīgu un vitamīniem bagātu barību, kā arī pēc speciālas ēdienkartes sagatavotu graudaugu maisījumu, pašas nosaka savu dienas režīmu – kad doties āra pastaigā, kad dēt olas, kad gulēt, kad pērties pelnu vannās. Tāpēc “Raibo Čiepu” dētās olas ir garšīgas, to atzīst šo gadu gaitā iegūtie patstāvīgie pircēji. Viņiem ir svarīgi zināt un redzēt, kā dzīvo putni, kuru olas iegādājas. Katram klientam ir individuāla pieeja, tiek nodrošināta piegāde tuvākajā apkārtnē jebkurā dienā un laikā un arī regulāra piegāde pēc pasūtījumā maršrutā Pļaviņas–Rīga, iespējamas dažādas apmaksas iespējas. Par aktuālo piedāvājumu Baiba informē Facebook.com lapā “Raibās Čiepas”. Atslēgas vārdi, kas klientam pasaka būtiskāko par produktu, ir:  ar lepnumu un mīlestību, tīri un garšīgi, ērti un pieejami.

Saimniecībai bija plāns paplašināties, izmantojot ES projektu iespējas mazajiem lauksaimniekiem, iekārtot kūtis, piesaistīt jaunus klientus. Taču pašreizējā situācija liek visu pārvērtēt, vēl un vēlreiz rēķināt. Degvielas, barības un citas izmaksas ir ļoti sadārdzinājušās, graudi tuvākajā apkārtnē nav nopērkami. Vai saimniecība varēs pastāvēt, vai klienti arī turpmāk varēs brokastīs baudīt garšīgās un veselīgās “Raibo Čiepu” olas, tas nav atkarīgs tikai no Māra un Baibas ģimenes spēkiem.

Lieldienu ticējumi vēsta, ka olas simbolizē dzīvību un veselību. Lai nezūd cerība par putnkopības pastāvēšanu, veselību un izturību gan pašiem putnkopjiem, gan tiem, kas viņus gaida ar kārtējo pasūtījumu!

Anita Putka,
LLKC Jēkabpils biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto: no saimniecības arhīva

Foto galerija: 

Pievienot komentāru