Talsu puses zemeņu uznāciens

GalerijaPrint

Talsu pusē sākusies zemeņu raža. Tādēļ devāmies noskaidrot Talsu novadā strādājošo zemeņu audzētāju viedokli par to, kāds  šis zemeņu gads solās būt.

Apmeklējām Valdemārpils pagasta zemnieku saimniecību “Dainas”. Tās saimniece Dina Jansone stāsta: “Tuneļos zemenes ir sākušas dot ražu tāpat kā pagājušajā gadā, ap 16. maiju, taču baidījāmies, ka būs vēlāk, jo visu pavasari bija maz saules, bet kaut kā izdevies kā iepriekš. Šobrīd izskatās, ka tuneļos būs augsta temperatūra un visas zemenes sāks ražot vienā laikā. Bet mēs nestrādājam tikai ar agrajām šķirnēm, ir arī vidējās šķirnes, lai tomēr varētu labāk realizēt ogas. Par atklātajiem laukiem runājot – viennozīmīgi, šogad būs zemeņu gads! Šobrīd zemenes zied, salnu mums vairāk nav. Ja atkal nebūs otra galējība. Ja iestāsies karstums un nenotiks laistīšana, tad būs mazās, sīkās ogas. Jāsaka, ka uz lauka zemenes diezgan slikti ir pārziemojušas, jo mums šeit ir lieli  klajumi. Zemenes ir diezgan izsalušas, bet nu tādi ir laikapstākļi. Es domāju, ka atklātajā laukā, tā kā bija uzlikts agrotīkls, jūnija sākumā arī varam jau gaidīt ražu.”

SIA “Lubeco” īpašnieks Dzintars Silgals informē: “Talsu novadā, Ārlavas pagastā atklātos laukos šogad audzējam 3,5 ha zemeņu, raža plānota ap Jāņiem. Savukārt Ventspils novadā, Vārves pagastā zemenes zem tuneļiem tiek audzētas 1,5 ha platībā. Raža vēl nav sākusies, taču paredzama turpmāko divu nedēļu laikā.”

Laidzes pagasta bioloģisko  zemeņu audzētājs Uģis Puriņš stāsta: “Mana zemeņu audzēšana šobrīd ir vairāk pašpatēriņam nekā pārdošanai. Akcents vēl jo projām ir agro zemeņu audzēšana, kura iespejama pārvietojamos polikarbonāta tuneļos, kurus savulaik uzbūvēju, realizējot Eiropas projektu. Pirmā zemene šogad bija nogatavojusies 15. maijā.  Skarbākais agro zemeņu audzēsanas izaicinājums ir pavasara salnas. Arī šogad ziedēšanas laikā vienu nakti termometrs noslīdēja līdz -3 grādu atzīmei. Bet minētie polikarbonāta tuneļi spēja ziedus nosargāt bez papildus sildīšanas. Par ražu un tās daudzumu varēšu spriest tikai sezonas beigās. Tā kā zemenes audzēju tikai ar sajūtām un paļāvībā uz dabu, tad iztieku bez industriāli radītiem mēslojumiem un slimību apkarotājiem. Kā galveno īpašību zemenei uzskatu tās garšu, kuru ietekmē tik daudz man līdz galam nesaprotamu faktoru. Audzējot zemenes vairāk kā divdesmit gadus, esmu novērojis to dievišķo būtību,  kura izpaužas zemeņu atsaucībā uz augšanas laikā atskaņotu mūziku, labām domām un sarunām ar tām.  Vēl jo vairāk esmu sapratis, ka jebkura cilvēka sacenšanās ar Dievu jebkurā jomā ir tik niecīga. Caur savu darbošanos ar zemenēm un citām ar augkopību saistītām lietām  redzu cilvēka mēğinājumus  radīt citādāku klimatu, izkaisot atmosfērā dzīvību nelabvēlīgi ietekmējošas vielas. Cilvēka augsprātības un tehnikas progresa apvienojums šobrīd cilvēci ir sācis nodrošināt ar pārtiku, kura automātiski pieprasa farmācijas piedalīšanos cilvēku dzīvības uzturēšanai. Ticu un dzīvoju ar pārliecību nezaudēt uzticēšanos sākotnēji ideāli radītajai Dieva pasaulei, kurā aug pasakaini garšīgas zemenes!"

Lai izdodas saēsties daudz pirmo Latvijas zemeņu!

Katrīna Kļimovska,
LLKC Talsu konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru