“Tirzas bullis” dažādo uzņēmējdarbību

GalerijaPrint

Ar lielu entuziasmu un laukiem sirdī Līga Āpša un Mareks Kovaļevskis atgriezās laukos no darba Rīgā un ar ticību Latvijas laukiem 2012. gadā Gulbenes novada Tirzas pagastā sāka veidot savu saimniecību SIA “MKD projekts”, kad veiksmīgi apguva ES fondu finansējumu jaunajiem lauksaimniekiem. Tika iegādāta lauksaimiecības tehnika, un uz 20 ha zemes ar 5 telītēm viņi uzsāka attīstīt savu saimniecību. Šobrīd ganāmpulks ir izaudzis līdz 100 liellopiem un tiek apsaimniekoti ap 200 ha zemes.

Saimnieki izvēlējās gaļas liellopu audzēšanu tāpēc, ka ģimenes īpašumā ir tādas zemes platības, kuras nav piemērotas nopietnai graudkopībai vai augkopībai. Liellopi paši izkopj šādas teritorijas dabiskā veidā. Turklāt šādos dabiskajos zālājos un krūmājos ir ļoti daudz vērtīgo augu, pat reti sastopamās naktsvijoles. Ganāmpulkā ir dažādu šķirņu krustojumu dzīvnieki, tomēr saimnieki nolēmuši turpmāk palielināt ekstensīvo audzēšanu ar Herefordas šķirnes liellopiem. Tie ir mierīgāki, gaļai ir ļoti labas garšas īpašības, kā arī brīvi staigājot un ganoties, veidojas laba gaļas struktūra.

Pie šiem secinājumiem Līga un Mareks nonāca, paplašinot saimniekošanas virzienus. 2016. gadā izveidota preču zīme “Tirzas bullis” svaigas liellopu gaļas tiešajai tirdzniecībai. Pircēju informēšanai un pasūtījumu veikšanai izveidota mājaslapa www.tirzasbullis.lv.  Saimniecībā izaudzētie bullīši tiek kauti sertificētā kautuvē, gaļas sadale un iepakošana notiek sertificētā gaļas pārstrādes uzņēmumā. Saimniecībā izmanto refrižeratoru – saldētāju, lai gaļas produktu piedāvātu pircējiem tiešajā tirdzniecībā. Visvairāk kvalitatīvu liellopa gaļu novērtē gardēži Rīgā un Pierīgā.

Par tiešās tirdzniecības praksi “Tirzas bullis” tika uzaicināts un iesaistīts pētījumā par Baltijas jūras reģiona valstu vietējās izcelsmes pārtikas tirgu, tiešo tirdzniecību, t. sk. izceļot arī labo praksi Latvijā, Lietuvā, Polijā, Zviedrijā un arī Baltkrievijā. 

Stāsta Līga: “Mūs uzrunāja Nordregio (Zviedrija) komandas pētnieciskās komandas projektu vadītāja. Tas ir liels gods, ka no visas Latvijas mēs bijām vieni no diviem pētnieciskajā darbā iesaistītajiem! Mēs, protams, piekritām.”

Ar pētniecisko darbu angļu valodā var iepazīties šeit:

http://www.nordregio.org/publications/local-food-systems-formation-the-p....

Saimniecībā visus darbus veic saviem spēkiem, ir viens algots darbinieks. Līgas pārziņā ir mārketinga aktivitātes, sociālo tīklu un mājaslapas uzturēšana, sadarbības veidošana ar klientiem. Mājaslapā ir publicētas arī receptes liellopu gaļas pagatavošanai. Mareka pārziņā ir finanses, ekonomiskie aprēķini, un, protams, visas saimniecības ikdienas uzturēšanas darbi, – gan ciltsdarba veikšana, liellopu veselības un labturības nodrošināšana, lopbarības sagatavošana, barošana, kā arī  viņš pats sēžas traktorā un pļauj vai ar, kultivē un sēj. Saimniecībā regulāri tiek atjaunoti zālāji, veiktas augsnes analīzes, lai izvēlētos atbilstošas zālāju sugas. Nelielā apjomā tiek audzēti graudaugi  –  gan realizācijai, gan savas saimniecības liellopu un vistu piebarošanai.

Saimniecības darbības veidu dažādošanai šogad ir “ienākusi” putnkopība, izskatās, ka uz palikšanu un paplašināšanos. Vistu bariņā ir dažādu dējējvistu krosi (mākslīgi veidotas šķirnes) – Isobraun, Hy-Line baltās un brūnās, Lohmann brūnās. Klientiem tiek piedāvātas šo laimīgo un brīvas turēšanas sistēmas vistu olas.  Šogad, paplašinot dējēju pulciņu, sētā ienākuši tīršķirnes jaunputni un cālēni, piemēram, Faveroll, franču šķirne Brese, itāļu Leghornas, kā arī Cream Legbar (zilo olu dejējas), Barnevelder. Pašu inkubēti, oliņas iegādātas pie profesionāliem tīršķirņu audzētājiem Latvijā. Saimnieki iegādājušies inkubatoru un, iespējams, nākošgad klientiem piedāvās arī mazos cālēnus.

Saimniecība ar videi draudzīgu saimniekošanu ir jau kopš izveidošanas brīža, bet pārliecība ir jāapstiprina arī “likumiski”. Šobrīd uzņēmums ir noslēdzis otro pārejas gadu uz bioloģiskās saimniecības statusa iegūšanu, un šogad jau gaidāmā pirmā sertifikācija.

Līga un Mareks maija vidū savā saimniecībā uzņēma Gulbenes puses jaunos bioloģiskos lauksaimniekus un dalījās ar savu pieredzi, prasmēm un iemaņām par savu saimniekošanu. LLKC Gulbenes birojs pateicas saimniekiem par viesmīlību, par īpašo un sātīgo liellopu gaļas zupu.  

Anita Rozenberga,

Gulbenes novada lauku attīstības konsultante

Foto: Inga Freimane

Foto galerija: 

Pievienot komentāru