Vīnogu audzēšana Latvijā kļūst arvien populārāka
Gada nogalē dārzkopjiem profesionāļiem un tiem, kuriem tas ir vaļasprieks, parasti iestājas miera periods. Tas ir laiks, kad rudens raža novākta, dārzs ieziemots, un ir laiks izvērtēt paveikto, izdarīt secinājumus, meklēt jaunus risinājumus, sapņot un plānot nākamā gada darbus saimniecībā. Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs aicina šo miera periodu pavadīt lietderīgi, gūt jaunas, vērtīgas zināšanas, idejas, piedaloties informatīvajos semināros, kuri tiek organizēti Zoom platformā.
Novembra nogalē LLKC Ludzas konsultāciju birojs organizēja informatīvo semināru “Aktualitātes vīnogu audzēšanā un kopšanā”. Semināru vadīja z/s “Skāduļi” īpašniece un grāmatas “Vīnogas Latvijā” autore Jana Drēviņa. Z/s “Skāduļi” ir vīnogu audzētāji ar 30 gadu pieredzi šajā nozarē. Saimniecībā tiek audzētas vairāk nekā 150 vīnogu šķirnes, no kurām 75 saimniecībā tiek pavairotas, un tiek realizēti šo šķirņu stādi.
Jana Drēviņa atzina, ka pēdējo gadu laikā vīnogu audzēšana Latvijā kļūst aizvien populārāka gan amatieru līmenī, gan arī profesionālajā. Tas saistāms ar to, ka pašreiz tirgū ir pieejami dažādu Latvijas klimatisko reģionu īpatnībām piemērotu šķirņu stādi. Ir šķirnes, kas piemērotas tikai Kurzemes un Zemgales reģioniem, bet nespēs pārziemot Latgales un Vidzemes reģionos. Tāpat ir šķirnes, kuras mūsu klimatiskajos apstākļos piemērotas audzēšanai segtajās platībās, un ir šķirnes, kas droši pārziemos arī audzējot tās ārā. Bieži vien cilvēki iegādājoties pirmo vīnogu stādu, izsaka vēlmi iegādāties šķirni, kas neprasa īpašu kopšanu un rūpes, bet dāvā bagātīgu un garšīgu ogu ražu. Tad tādi klienti parasti ir jāsarūgtina, jo Janas ilggadīgā pieredze rāda, ka tādu šķirņu nav. Vīnogas ir kultūra, kas prasa rūpes, pareizu kopšanu un zināšanas. Bet, ja ievēro visus priekšnosacījumus vīnogu audzēšanā, Latvijas apstākļos var iegūt ļoti labu, kvalitatīvu, bagātīgu un garšīgu vīnogu ražu. Rūpes un pūles atmaksājas. Jana atzīst, ka pašu dārzā audzētās vīnogas esot visgaršīgākās.
Iegādājoties pirmos vīnogu stādus, Jana aicina izvērtēt un saprast, kāda veida vīnogas un kādam mērķim cilvēks grib audzēt. Vīnogu šķirnes tiek iedalītas trīs grupās: universālās vīnogas, galda vīnogas un vīna vīnogas. Universālās vīnogas var izmantot gan pārstrādē, gan ēšanai svaigā veidā. Galda vīnogas ir gaļīgas, lielām ogām, ideālas ēšanai svaigā veidā. Taču vīna vīnogas ir ar mazākām ogām, bet ļoti sulīgas, piemērotas pārstrādei sulā, vīnā. Ir šķirnes, kurām piemīt izteikta garša, piemēram, zemeņu vai ananasu aromāts. Ir šķirnes, kurām nav izteiktas garšas. Savdabīgas garšas nianses piemīt tumšo vīnogu šķirnēm. Viss ir atkarīgs no cilvēku gaumes. Ir cilvēki, kuriem ļoti garšo vīnogas ar izteiktu garšas buķeti, taču citiem garšo ogas ar neitrālu garšu. Tāpēc, pirms iegādāties vīnogu stādus, ir vērts nogaršot vairāku šķirņu vīnogas, lai sapratu, kuras ogas labāk patīk.
Seminārā tika izklāstīts, kā izvēlēties piemērotāko vietu vīnogu stādīšanai, kā sagatavot augsni, kādam jāizskatās veselīgam vīnogu stādam, kā pareizi veidot vīnogas pirmajos četros gados, kad stāds vēl formējas. Ņemot vērā vīnogu specifisko uzbūvi un to, ka ražas ienākšanās laikā lapotnes daļa kļūst ļoti smaga, ārkārtīgi liela nozīme ir pareizai vīnogu atbalsta sistēmas izveidei. Ja ražas ienākšanās periodā balsti nenotur augus, salūzt, var nākties zaudēt daļu ražas un bojāt pašu vīnogulāju. Tāpēc balsta sistēmas jau sākotnēji ir jāveido pareizi un gudri. Jana ieteica un vizuāli demonstrēja vairākus vīnogu balsta sistēmas veidus, piezīmēja katras balsta sistēmas priekšrocības un trūkumus.
Tāpat seminārā tika apskatītas izplatītākās vīnogu slimības un kaitēkļi. Visvairāk vīnogulājus apdraud miltrasa, tika sniegti ieteikumi slimības apkarošanai. Bija vērtīgi padomi vīnogu mēslošanā un ieziemošanā. Ļoti plaši tika izklāstītas Latvijas tirgū pieejamās vīnogu šķirnes, un to raksturīgākās īpašības.
Tiem, kuriem šī kultūra vēl ir sveša, ņemot vērā Janas Drēviņas ieteikumus, ir vērts apsvērt iespēju atrast savā dārzā kādu saulainu vietu arī vīnogu stādam nākamajā sezonā. Taču tiem semināra apmeklētājiem, kuri jau darbojas šajā nozarē, gribētos novēlēt izaugsmi un attīstību, bagātīgas ražas, apmierinātas klientu vēlmes un prieku, gandarījumu par savu darbu!
Karīna Koroļonoka,
LLKC Ludzas konsultāciju biroja vadītāja
Pievienot komentāru