Atšķirīgas idejas, bet kopīga vēlme tās īstenot

GalerijaPrint

“Laukiem būt!” mācībās Daugavpils birojā šogad piedalījās astoņi jauni cilvēki, kuri pārstāvēja dažādus Latvijas reģionus – Augšdaugavas, Krāslavas, Dobeles un Jēkabpils novadus.

Biznesa idejas un arī jauniešu gatavība tās īstenot ir atšķirīga, taču katrs centās mācību ietvaros šīs idejas pilnveidot un aprakstīt biznesa plānā:

Olga Pankova un Viktors Radionovs – strādā algotā darbā, taču papildus kopīgi uzņemas attīstīt tūrisma jomu Biķernieku pagastā, ir izveidojuši atpūtas vietu – glempingu. Tas ir busiņš BIK BUS, kas  aprīkots tā, lai tur var atpūsties neliela kompānija līdz 10 cilvēkiem, apsaimniekota arī apkārtējā teritorija. Jauniešiem padomā attīstīties tālāk, lai uzņemtu pat kāzas.

Inga Spalve – jau piedalījās mācības 2021. g. kopā ar vīru ar ideju popularizēt vīra dzimtas vietu Krāslavas novadā “Lielie Muļķi”. Viņiem ir īpašumā māja, zeme, dažādas saimnieciskās ēkas, liels šķūnis. Šo visu jāsakārto tā, lai uzņemtu cilvēkus, tūristus. Plānots pat mainīt uzvārdu uz “Muļķi”, kā tam bija jābūt, jo vīram ir mātes uzvārds Spalvis, bet jābūt tēva uzvārdam Muļķis, lai bērni arī būtu Muļķi, un dzimta turpinātos tālāk.

Darja Beļavska – Daugavpils biroja grāmatvedības kliente no zemnieku saimniecības “Zemdegas” Augšdaugavas novadā, Kalkūnes pagastā. Pati Darja ir lopkopības speciāliste un mākslīgas apsēklošanas tehniķis.  Interese par ziepju vārīšanu radās bērnu kopšanas atvaļinājumā, viņa salīdzinoši ātri apguva ziepju vārīšanas tehnoloģijas, metodiku, divu gadu laikā  pagūts izstrādāt ap 20 veidu ziepju, ko aktīvi reklamē Facebook kontā, un gandrīz izstrādāta mājaslapa, nākamais solis – e-veikals.

Elmārs Baiks – īsts romantiķis! Augšdaugavas novada Vaboles pagastā aktīvi nodarbojas ar retu dekoratīvo augu  pavairošanu un hortenziju parka veidošanu – ar pastaigu taciņām, laternām, soliņiem – kur var atpūsties un baudīt dabas, hortenziju skaistumu, kā arī iegādāties iepatikušos hortenziju šķirnes krūmiņu. Visus darbus dara pats, izņemot tos, kur nepieciešama smagās tehnikas palīdzība. Pēc 18. dzimšanas dienas jau plānots izpirkt zemi. Aktīvi ievieto reklāmu Facebook – Elmārs Dārznieks.

Ance Pavloviča – mācās Bebrenes profesionālajā vidusskolā zirgkopības nodaļā 1. kursā – viņai patīk darboties ar zirgiem. Šobrīd biznesa idejas vēl nav, bet ir vēlme iegūt zināšanas uzņēmējdarbības jomā.

Arnis Zarinka – radošs cilvēks ar radošo domāšanu. Arī mācas Bebrenes profesionālajā vidusskolā zirgkopības nodaļā 1. kursā. Pats dzīvo Dunavas pagastā, Jēkabpils novadā. Viņa moto – “Mācīties, mācīties un vēlreiz mācīties. Dzīvi dzīvojot rotaļā!” Arnis ir biedrības “Sarkanais akmens” valdes loceklis. Interesē uzņēmējdarbība, plāno piedāvāt pilsētas iedzīvotājiem atbraukt ciemos un nobaudīt īsto lauku dzīvi, atpūsties no pilsētas steigas: ņemt ūdeni no akas, iet lauku pirtī, izkurināt krāsni, iestādīt piemājas dārziņu, aiziet šķūnī pie vistiņām pēc olām, pabarot vistiņas, novērot, kā strādā bites utt.

Sanita Pomerance –dzīvo Dobeles novada Īles pagastā, mācās Bebrenes profesionālajā vidusskolā zirgkopības nodaļā. Konkrēti zina, ko grib. Jau viss saplānots, kad un kas viņai būs. Vienīgais, kas bremzē īstenot plānus – vecums, 16 gadi! Viņas mammai ir sava saimniecība – piena govis, Sanitai ļoti patīk strādāt ar zirgiem. Par pašu uzkrātiem līdzekļiem Sanita iegādājās tīršķirnes kamieļus un arī melngalves aitiņas. Viņa plāno izveidot mini zoo un strādāt ar zirgiem – dažādas terapijas, rehabilitācijas  bērniem, pieaugušajiem. Sanitai ir fantastiskas prasmes uzstāties, sevi prezentēt, skaidri izteikt savas domas.

Mācību process noritēja raiti, bez aizķeršanās. Informatīvajā dienā iepazināmies ar visiem mācību dalībniekiem un mācību palīglīdzekli –  ceļvedi, organizējām pieredzes apmaiņas braucienu pie trīs Augšdaugavas novada uzņēmējiem: Mini ZOO “JuRita” īpašnieki Rita Kočmarjova un Juris Šadurskis padalījās ar savu pieredzi mini zoo dibināšanas procesā: alpakas, lamas, ķenguri, kamielis, dambrieži, punduraitas, pundurkazas, poniji, ēzeļi, zirgi, pāvi, truši un citi dzīvnieki ir mini zoo iemītnieki, kas priecē visāda vecuma apmeklētājus.

Tālāk aizbraucām pie Janīnas Kursītes z/s “Ziediņi”. Janīna ir profesionālis gan augļkopības, gan uzņēmējdarbības jomā, gan lauksaimniecībā kopumā. Saimniece izstāstīja par ābeļu dārzu, ogulāju, stādaudzētavu ierīkošanu. Padalījās ar pieredzi uzņēmējdarbībā, ieteica noderīgus padomus par specialās izglītības iegūšanu. Protams, gatava palīdzēt, kad būs kāda nepieciešamība.

Un vēl viens ļoti aktīvs uzņēmējs – Iļja Ivanovs jeb SIA “Kazanova Moonshine”, kas ražo brendiju, ļoti straujiem soliem attīstās, paplašina gan ražošanas ceha platības, gan palielina ražošanas apjomus.

Kopā ar pieredzējušiem lektoriem jauniešiem bija iespējas uzzināt daudz jauna un noderīga:

1. Noformulēt biznesa ideju, apzināt visas savas vēlmes, idejas, iespējas un saredzēt īsto ceļu savas idejas  īstenošanai. Te palīdzēja Inga Krekele,  partnerības “Kaimiņi” koordinatore.

2. Biznesa plāna aprakstošo un finanšu daļu izpētījām kopā ar Vitu Pučku,  AS “Attīstības finanšu institūcijas Altum“ Latgales reģiona vadītāju.

Tā mēs pavadījām klātienes mācības Daugavpils konsultāciju birojā, Lauku centrā ēkā.

Noderīgas bija arī visas attālinātās mācības. Pateicoties šādā veida lekcijām, rodas priekšstats par dalībnieku skaitu, par dalībnieku potenciālu un to, kādas domas, idejas ir jauniešiem visā Latvijas teritorijā. Kādas biznesa “gaumes” konkrētajā gadā dominē, jo katru gadu kaut kas mainās. Mainās klientu pieprasījums, mainās arī piedāvājums.

Nemanot pagāja divi mācību mēneši ar noderīgu informāciju, padomiem, jaunām idejām, sadarbības kontaktiem. Pēdējā mācību dienā jeb Izlaidumā tika prezentētas biznesa idejas, saņemtas dāvanas, pasniegtas apliecības un nobaudīta svinīga kūka!

Paldies visiem organizatoriem, lektoriem un, protams, uzņēmīgiem jauniešiem! Lai jums viss izdodas un grandiozās idejas īstenojas dzīvē!

 

Elvīra Sokolova,

LLKC Daugavpils birojs

Foto galerija: 

Pievienot komentāru