Kuldīgas skolēni iepazīst dažādus saimniekošanas veidus
Kuldīgas Centra vidusskolas 8. a un 9. c klases kopā ar LLKC nodaļas uzņēmējdarbības un lauku attīstības speciālistēm pārrunāja uzņēmējdarbības iespējas laukos. Teorētiskajā daļā skolēni tika iepazīstināti ar galvenajām lauksaimniecības nozarēm – gan tradicionālajām, gan netradicionālajām. Pārrunājām, ar kādām valsts iestādēm sadarbojas lauku saimnieki, kādas ir to funkcijas. Gandrīz visi pazīst tādas iestādes kā Lauku atbalsta dienests un Pārtikas un veterināro dienestu. Skolēni tika iepazīstināti ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra darbību, vietējā biroja atrašanās vietu un sniegtajiem pakalpojumiem. Katrs varēja iepazīties ar jaunāko “Lauku Lapu” un “Zivju Lapu”. Visi tika aicināti apmeklēt Kuldīgas konsultāciju biroju Karjeras un Ēnu dienās. Skolēniem tika dots uzdevums nosaukt lielākos zināmos lauksaimniecības uzņēmumus un to darbības jomas. Kaut lielākā daļa no klausītājiem dzīvo pilsētā, tika izrādīta interese par mācību iestādēm, kurās iespējams apgūt ar lauksaimniecību saistītas un citas profesijas. Lai veicinātu lauku teritorijas apdzīvotību, ir svarīgi attīstīt arī nelauksaimnieciskās uzņēmējdarbības veidus.
Lai iepazītu dažādus uzņēmējdarbības veidus, devāmies uz Padures pagasta SIA “Amazone”, Zlēku pagasta zemnieku saimniecību “Remeznieki” un viesu namu “Vella dzirnavas”.
SIA “Amazone” ir viens no lielākajiem uzņēmumiem Padures pagastā. Tā darbības sfēra ir augstvērtīgas un kvalitatīvas lauksaimniecības tehnikas tirdzniecība un serviss. Pircējs sev vēlamo tehniku saņem tieši no rūpnīcas, bez starpniekiem, tādējādi par zemākām cenām. Tehnikas laukumā varējām apskatīt lauksaimniecības mašīnas, kuras saimniecību laukos vēl ir retums.
Vēl pirms atklāšanas apskatījām SIA “Upeskalni AB” rekonstruēto graudu pirmapstrādes punktu. Modernais graudu pārstrādes komplekss nodrošinās graudu kaltēšanas jaudu līdz 600 tonnām dienā un sniegs pakalpojumus arī citiem Kurzemes novada graudkopjiem. Uzņēmuma apmeklējuma mērķis bija parādīt, ka laukos iespējams strādāt ar modernu lauksaimniecības tehniku un jaunām tehnoloģijām, kā arī dabā apskatīt šo tehniku.
Zemnieku saimniecībā “Remeznieki ”saimniece Brigita Bērziņa iepazīstināja ar saimniecības ikdienas darbiem, kā arī atļāva skolēniem tajos iesaistīties. Saimniecībā audzē kazas un iegūto pienu pārstrādā sierā. Gardums tiek pārdots tirdziņos vai saimniecībā uz vietas. Drosmīgākie varēja izmēģināt kazu slaukšanu. Siera gatavošanai uzcelta jauna ēka, kura atbilst visām PVD prasībām. Telpā grīdu un sienas klāj flīzes, lai vieglāk būtu telpu uzturēt tīru.
Sieru gatavo šādi. Vispirms katliņā ielej izslaukto pienu, uzsilda līdz noteiktai temperatūrai un sarecina ar etiķa esenci, brīdi atstāj mierā, tad nokāš sūkalas traukā ar maziem caurumiņiem. Mīkstais siers gatavs nogaršošanai. Tas ir vēl silts un garšīgs, nedaudz atgādina mocarellas sieru. Pēc tam sieru sāla, pievieno dažādas garšas, noslogo un nogatavina. Vēl tikai jāfasē, jāuzlīmē etiķete, un produkts gatavs pārdošanai. Skolēnu uzdevums bija piedāvāt reklāmas saukli produkcijas veiksmīgākai pārdošanai.
Saimniecības apmeklējuma mērķis bija dabā parādīt, kā darbojas lauku saimniecība, kādi ir nepieciešamie resursi (zeme, augi, lopi, tehnika, darbinieki), lai saimniecība darbotos.
Viesu mājā “Vella dzirnavas” mūs sagaida smaidīga pārvaldniece Elita Pūliņa-Cine. Saimniecības darbības veidu nosaka atrašanās vieta. Zlēku dzirnavas atrodas ļoti skaistā vietā, kas noteica izvēli pievērsties lauku tūrismam. Agrāk dzirnavās malti milti. Tās darbojušās līdz deviņdesmito gadu sākumam, pieprasījuma dēļ saimnieki darbību beiguši un izveidojuši viesu namu. Skolēni ar interesi apskatīja viesu namu un dzirnavas, kuras saglabātas tādā stāvoklī, ka spējīgas darboties, ja rastos pieprasījums. Lai nezustu miltu smarža, reizēm samaļ kādu graudu maisu. Lauku tūrisms ir viens no pelnīšanas veidiem. Arī infrastruktūras apkalpošanai vajadzīgi darbinieki. Papildus viesu namam saimniece audzē zemenes.
Izbraukumā izdevās iepazīstināt skolēnus ar uzņēmējdarbību tuvākā apkārtnē, iepazīstināt ar saimniecības ikdienas darbiem un produkcijas pārstrādi saimniecībā, ieinteresēt skolotājas turpmākai sadarbībai.
Seminārs notika Valsts Lauku tīkla īstenotās aktivitātes “Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares popularizēšana vispārizglītojošās skolās” ietvaros. Piedalījās 22 skolēni.
Inese Blūma,
Kuldīgas novada lauku attīstības konsultante
Pievienot komentāru