Vārkavas novada skolēni iepazīst lauksaimniecības nozares
Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Preiļu nodaļa 21. februārī Vārkavas vidusskolā 6.-7. klašu skolēniem organizēja informatīvu dienu „Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares popularizēšana vispārizglītojošajās skolās”.
Sākumā skolēniem tika parādīta Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra veidotā prezentācija.
Laukos iespējamas dažādas uzņēmējdarbības nozares, ne tikai tradicionālā lopkopība un augkopība. Lauku attīstības konsultantes Ilga Ušacka un Tekla Mediņa informatīvajā dienā stāstīja par uzņēmējdarbības iespējām laukos. Te veiksmīgi var nodarboties ar tūrismu, netradicionālo lauksaimniecību, truškopību, vistkopību, ierīkot galdniecību, attīstīt biškopības nozari, ierīkot auto un traktortehnikas servisus. To visu var veiksmīgi īstenot laukos, ir vajadzīga tikai vēlēšanās darīt un apgūt vajadzīgo profesiju. Prezentācijas laikā skolēni pastāstīja, ar kādām nozarēm viņi gribētu nodarboties. Tās gan ir tradicionālās nozares gan arī netradicionālās. Kāda meitene gribētu attīstīt truškopību, jo viņai interesē trušu audzēšanas nianses, vēl kāds no skolēniem gribētu ierīkot upeņu un zemeņu dārzu. Pārējie vēl ir izvēles priekša, bet ideju viņiem esot daudz, kaut gan viņi mums tās neatklāja. Iepazīstinājām skolēnus ar konkursa “Šodien laukos” nolikumu un aicinājām piedalīties konkursā, viena klase izteica vēlēšanos piedalīties, kā arī viens skolēns izteicās, ka gribētu piedalīties individuāli. Skolai tika iedots gan nolikums. gan pieteikuma anketas.
Uz informatīvo dienu tika uzaicināta zemnieku saimniecības “Vilkači” īpašniece Skaidrīte Grigale no Riebiņu novada Stabulnieku pagasta. Viņa bija sagatavojusi interesantu prezentāciju un stāstījumu par savu bioloģisko saimniecību, kurā kā galvenā saimniekošanas nozare ir augļu un ogu audzēšana un pārstrāde. Saimniecībā vairāku hektāru platībā tiek audzētas bumbieres, avenes, upenes, ir iestādītas arī cidonijas. Nelielu platību aizņem zemenes un ziemas ķiploki. Skolēniem tika pastāstīts par augļu un ogu šķirnēm, kas tiek audzētas saimniecībā, par to pavairošanas metodēm. Zemnieku saimniecības “Vilkači” īpašniece atzina, ka augļu un ogu audzēšana kļūst aizvien populārākā, bet, lai saimniekotu moderni, nepieciešami lieli finanšu ieguldījumi. Katrs iestādītais stāds ir vairākas reizes jāapravē un jāaprušina. Ļoti daudz laika prasa izaudzētās ražas novākšana. Izaudzētie augļi un ogas tiek pārstrādāti uz vietas saimniecībā. Tiek spiesta sula, gatavotas sukādes un vārīti ievārījumi.
“Vilkaču” saimniecei ideju ir ļoti daudz. Nākotnē viņa domā audzēt un pārstrādāt cūku pupas, kaltēt ābolus un gatavot smaržīgo cigoriņu kafiju. Lielākie palīgi saimniekošanā viņai ir dēli, kuriem nav sveši lauku darbi.
Skolēniem bija iespēja izmēģināt savu prasmi ābolu apstrādē – mizot ābolus ar mizojamo aparātu. Komandu spēlē bērni varēja pārbaudīt prasmi pēc krāsas izšķirot pupiņas, kas izrādījās nemaz nav tik viegli, kā no malas izskatās. Pasākuma beigās jaunieši tika aicināti nebaidīties no grūtībām un nākotnē saistīt savu dzīvi ar laukiem, kur vienmēr ir izcilas iespējas mazai, bet veiksmīgai uzņēmējdarbībai, kas ar laiku var attīstīties un paplašināties.
Vēlēšanās, idejas un zināšanas nepieciešamas jaunajam uzņēmējam. Ja tās ir, var īstenot visas savas ieceres.
Ilga Ušacka un Tekla Mediņa,
LLKC Preiļu nodaļas lauku attīstības konsultantes
Pievienot komentāru