Vispieprasītākie ir pīlādžu, vilkābeļu un ērkšķogu vīni

GalerijaPrint

Madonas novada Sarkaņu pagasta “Poteros” saimnieko Dzintra Vugule, kura 2012. gada jūnijā reģistrēja savu uzņēmumu SIA “Mājas vīns“. Saimniecībā jau bija iekopts paliels ogu dārzs. Desmit gadu garumā pašmācības ceļā Dzintra apguva zināšanas par mājas vīna ražošanu, kā arī noder zināšanas, kas mantotas no iepriekšējās paaudzes.

Visas ogas tiek izaudzētas pašu saimniecībā un pašu spēkiem arī salasītas nepieciešamās ogas brīvā dabā. Protams, tas ir arī izdevīgāk nekā iepirkt. Tas ir liels roku darbs. Ir ogas (pīlādži un irbenāji), kas jālasa pēc salnām un ātri jāpaspēj, kamēr nav apēduši putni. Jāpērk ir cukurs un vīna raugs. Saimniecībā vīna tapšanas procesa vajadzībām ir iekārtotas trīs telpas, iegādāti raudzēšanas trauki, tara, sulu spiede.

Vīna ražošana ir laikietilpīgs process no viena līdz diviem gadiem. Ir jāveic ļoti precīza ražošanas procesa uzskaite, jāizdara regulāri pieraksti un sīki jāapraksta katra darbība.Tehnoloģiju izvēlas atkarībā no tā, kāds ir sulas skābums, cukura daudzums un cik stipru vīnu vēlas iegūt.

Ābolu vīnu saražot ir visvieglāk un ātrāk, bet tam nav liela noieta. Tāpēc Dzintra ražo aveņu, rabarberu, upeņu, jāņogu, irbenāju vīnu, bet vispieprasītākie ir pīlādžu, vilkābeļu un ērkšķogu vīni.

Saražotā produkcija tiek realizēta tirgos, pilsētas svētkos un arī uz vietas mājās. Atbrauc pircēji pat no Kurzemes. Tālākais ceļš ir mērots uz Sabiles vīna svētkiem.

Dzintra ir iestājusies Latvijas Vīnkopju un vīndaru biedrībā, kur katru gadu tiek rīkotas vērtīgas tikšanās, mācības un pieredzes apmaiņa. Vīna ražošanā ir ieguldīts liels darbs un līdzekļi. Ir jāturpina strādāt un pamazām jāpaplašina ražošana.

Inguna Akmentiņa,

Madonas novada lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru