Baudām nēģus visu gadu!

GalerijaPrint

Iespēju baudīt nēģus visu gadu tagad nodrošina SIA “Tilaudi” no Ragaciema, kas 2019. gadā uzsāka grilētu nēģu ražošanu stikla burciņās, tādējādi samazinot līdz šim pierasto nēģu baudīšanas sezonalitāti.

SIA “Tilaudi” atrodas Ragaciemā, Lapmežciema pagastā, Engures novadā. Uzņēmums izveidots dzimtas īpašumā, kas ir pielāgots ražošanas vajadzībām un atbilst visām Pārtikas un veterinārā dienesta  prasībām, kā arī izbūvēta speciāla nēģu grilēšanas vieta. Uzņēmumā  lielākoties nodarbināti ģimenes locekļi, bet sezonas laikā tiek pieaicināti arī papildu darbinieki.

Uzņēmums saimniecisko darbību uzsācis jau 1995. gadā kā Pildiņa IU “Liedags”, kas nodarbojās ar ceptu nēģu želejā ražošanu, par izejvielām izmantojot tikai vietējo zvejnieku iekšējos ūdeņos – upēs – noķertos nēģus. Augsto produkta kvalitāti un labās garšas īpašības nodrošina tas, ka amata prasmes un receptes ir pārmantotas no radiem, kuri nāk no Carnikavas puses.

Pieaugot ražošanas apjomam un nepieciešamībai pārreģistrēt uzņēmumu komercreģistrā, 2003. gadā IU “Liedags” tika reorganizēts par SIA “Tilaudi”. Uzņēmuma īpašnieks Edvīns Pildiņš pastāstīja, ka šobrīd uzņēmums ražo ceptus nēģus želejā un savu produkciju realizē  lielveikalu tīklos “Elvi”, “Rimi”, “Maxima”, “Stockmann”, kā arī sadarbojas ar vairāk nekā 40 veikaliem un kafejnīcām visā Latvijā.  Uzņēmuma darbībai piemīt sezonāls raksturs, jo nēģu nozveja notiek periodā no septembra līdz maijam, vasarā nēģus nezvejo, un pircējiem šis produkts nebija pieejams.

Lai nodrošinātu uzņēmuma darbības stabilitāti un iespēju saražoto produktu pārdot par iespējami augstāku cenu, kā arī lai nodrošinātu produkta pieejamību pircējiem arī vasaras sezonā, sākts fasēt ceptus nēģus želejā stikla burciņās, kurām realizācijas termiņš ir 6 mēneši. 2018. gadā uzņēmums piedalījās biedrības “Partnerība laukiem un jūrai” izsludinātā projektu konkursā. Izmantojot EJZF finansējumu, projekta ietvaros iegādāta sterilizācijas iekārta – autoklāvs. Šāds fasējuma veids Latvijā netiek veikts, tāpēc tas ir inovatīvs projekts ne vien Ragaciema pusē, bet arī Latvijas mērogā.

Pēdējos gados samazinās nēģu nozveja,  kas ietekmē uzņēmuma ražošanas apjomus. Grūti prognozēt turpmāko nozveju apjomu, tāpēc, lai saglabātu un attīstītu ražošanu, jādomā par uzņēmuma attīstību esošā nozvejas apjoma apstākļos. Uzņēmums svaigos nēģus iegādājas no zvejniekiem Pāvilostā, Ventspilī, Carnikavā, Vecmīlgrāvī, kuri  nēģus zvejo Ventā, Salacā, Daugavā un Sakā.

Uzņēmums 2010. un 2013. gados īstenoja divus  EZF projektus, kuru ietvaros tika iegādāts kravas mikroautobuss un vieglais auto ar kravas kasti, kā arī  fasējamā iekārta, noliktavas datorprogramma un strāvas ģenerators.

Saņemtais atbalsts ļoti noderējis uzņēmuma attīstībai, taču tuvākajā laikā nav plānots piedalīties jaunos ES projektos, jo sasniegts optimālais attīstības līmenis un nodrošinājums ar visiem nepieciešamajiem pamatlīdzekļiem.

Par tuvākajiem nākotnes plāniem uzņēmuma īpašnieks Edvīns Pildiņš  izvirzījis produkcijas eksporta veicināšanu. Tā kā saražoto produkciju burciņu fasējumā šovasar izdevies veiksmīgi realizēt, ir paredzēts tieši šādas produkcijas veida apjomu palielināt, kas nēģu gardēžiem dos iespēju nēģus baudīt arvien vairāk.

Foto: Inga Reiniņa

Inga Reiniņa,
Engures novada piekrastes teritoriju attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru