Brauciens Jūras svētku priekšvakarā

GalerijaPrint

Izmantojot brīdi, kad reņģu zveja beigusies, bet nēģu vēl nav uzsākta, Carnikavas novada zivsaimniecības uzņēmumu pārstāvji vienojās braucienam uz Kurzemes piekrasti, lai smeltos pieredzi no saviem kolēģiem tajā pusē.

Pirmais pieturas punkts bija IK “Dalle” Rojā. Uzņēmuma īpašnieks Ervīns Vilciņš, zvejnieks, zivju apstrādātājs un realizētājs, labprāt ar brauciena dalībniekiem pasāstīja par sevi un savu nodarbošanos.  Viens no galvenajiem uzņēmuma ieguvumiem ir iespēja zvejot dažādās piekrastes vietās no Lielirbes līdz Rojai, kas rada lielāku neatkarību no vēja virziena. Rezultātā mēnesī tiek nozvejotas vairākas tonnas dažādu zivju. Tās pārdod Lapmežciemā un Rīgā, kā arī zivis tiek apstrādātas ar mērķi uzcienāt tūristus. Šajā procesā Ervīnam palīdz arī sieva un meitas. Mūsu grupa, jau iebraucot pagalmā, sajuta kūpinājumu aicinošo smaržu. Ervīns bija parūpējies, lai pārsteigtu mūsu pieredzējušos zivju apstrādātājus. Un, ticiet, tādu mūsu grupā bija daudz! Saimnieks dzirdēja daudz atzinīgu vārdu, arī sieviņai Ligitai veltītus, kura viņu ar saviem svaigi ceptajiem ātes pīrādziņiem pat “sita pušu”. Visiem bija skaidrs, ka potenciālais tūrists nevarēs Ķirķragu mājām  pabraukt garām, un uzņēmums iegūs papildus ienākumus attīstībai.

Tālāk mūsu ceļš, jau kopā ar pirmā apskates objekta saimnieku, veda uz Ģipku, kur vērojām tikko ķerto bušu lomu, kā arī jau gatavo produkciju cieti kūpinātas butes izskatā. Šī produkcijas pagatavošana prasa 2–3 dienu nepārtrauktu darbu. Tā arī visus ieinteresēja, jo mūsu pusē praktiski nav redzama. Priekšrocība – šādā veidā bute ir ilgāk uzglabājama un realizācijas termiņš ir lielāks.

Pitragā mūs sagaidīja SIA “Pie Andra Pitragā” īpašnieks un ļoti veiksmīgi nodemonstrēja, ko var lauku sētā panākt ar neatlaidīgu un mērķtiecīgu darbu. Uzņēmums ir specializējies tūristu uzņemšanā, grupām tiek nodrošināta pašu kūpinātu zivju degustācija. Doma nodarboties ar šāda veida uzņēmējdarbību radās pašiem, taču papildus iedvesmu sniedza arī zivju pircēju pastiprinātā interese. Pašlaik uzņēmumā ir viens namiņš ar ērtībām, kurā ir četras pamatvietas un divas papildvietas, kempinga laukums, kurā var uzņemt ap 20 teltīm un trīs treileriem. Mūsu grupai tika dota iespēja aplūkot visdažādākos senatnīgo žogu veidus vienuviet, ko arī brauciena dalībnieki labprāt izmantoja. Žogi kalpo gan teritorijas ierobežošanai, gan  tūristu “acu mielošanai”.

Nākamā pieturvieta bija Lielirbe, kur skatījām NVO “Irbes osta” biedru zvejas vietas pie Irbes upes ietekas jūrā. Biedrību 2014. gadā izveidoja vairāki piekrastes zvejas uzņēmumi ar mērķi saglabāt senās zvejniecības tradīcijas. Pašreiz biedrībā ir pieci uzņēmumi, tuvākie plāni ir startēt VRG “Ziemeļkurzemes biznesa asociācija” pasākumā, lai iegādātos laivas tūristu pārvadāšanai. Sapnis visiem biedriem ir ostas izbūve, un visi taču zinām, ka sapņi piepildās!

Mājupceļā vēlreiz iegriezāmies IK “Dalle”, lai pateiktos saimniekam par pavadīšanu braucienā, kas radīja iespēju vairāk izzināt par šo pusi un tās zivsaimniecības tradīcijām.

Noslēgumā pieredzes apmaiņas brauciena dalībnieki atzina, ka tika gūtas idejas, ko varēs realizēt savos uzņēmumos, kā arī iegūti kontakti iespējamai sadarbībai.

Brauciens notika Valsts Zivsaimniecības sadarbības tīkla pasākumu ietvaros, un tā laikā tika ieplānota vairāku objektu apskate.

Jānis Kravalis,

LLKC Siguldas nodaļas lauku attīstības konsultants 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru