Gūst pieredzi zivju audzēšanā un dīķu apsaimniekošanā

GalerijaPrint

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Preiļu nodaļa organizēja pieredzes apmaiņas braucienu zivsaimniecībā. Brauciena tēma bija “Zivsaimniecības nozares attīstības iespējas – no zivju mazuļa audzēšanas līdz produkcijas pārstrādei un realizācijas iespējām un tūrisma iespēju dažādošana”. Braucienā piedalījās 20 Preiļu apkārtnes zivsaimniecības interesenti, kuri savā īpašumā ir ierīkojuši zivju dīķus vai tuvākajā laikā plāno to darīt.

Brauciens tika organizēts ar mērķi popularizēt zivsaimniecību, sniedzot informāciju par pareizu dīķu ierīkošanu un apsaimniekošanu, zivju audzēšanu, zivju pārstrādes, realizācijas iespējām un tūrisma dažādošanu.

Dienas sākumā devāmies uz AS “Nagļi”, kas ir lielākā zivju audzētava ne tikai Latvijā, bet arī Baltijā. Tā izveidota 1968. gadā un aizņem ap 1800 ha lielas platības. “Nagļi” ir pilna cikla zivju audzētava, kurai ir pašai savs karpu un līdaku vaislas materiāls, tiek veikta zivju inkubācija, izaudzēti zivju mazuļi un pēc tam arī zivis tirdzniecībai. Te ir arī zivju mazuļu inkubācijas cehs, kurš šobrīd tiek renovēts. Dīķos tiek audzētas karpas un nelielos apjomos arī līdakas. Nākotnē tiek plānots audzēt zandartus. Zivis barojas ar dabīgo barību, kas ir pieejama dīķos, papildus tiek piebarotas ar graudiem. Nagļos ir iespējams iegādāties svaigas karpas, kuras ir sasniegušas 1,5–3 kg dzīvmasu.

Turpinājumā devāmies uz SIA “Vlakon” – Pērtnieku karjeru. Uzņēmums savu darbību sācis 1998. gadā, iegādājoties īpašumā dolomīta karjeru. Drbības pamatnozare ir dolomīta ieguve, kas tiek ražots 35 frakcijās, kas tālāk tiek izmantots ceļu būvē. Kad dolomīta atradnes tiek izsmeltas, karjers tiek pielāgots zivsaimniecības vajadzībām. Karjeru dīķi ir līdz 11 metrus dziļi, tajos lielākoties audzē foreles. Nelielā daudzumā karjeros tiek audzētas arī karpas, sami un citas zivis. Foreles tiek barotas 4 reizes dienā ar ekoloģisko spēkbarību no Polijaas. Dienā tiek izbarots aptuveni 1 t barības. Pērtniekos ir pilns zivju audzēšanas cikls no zivju mazuļu audzēšanas līdz pat zivju pārstrādei un realizācijai. 2016. gadā ar ES līdzfinansējumu uzņēmums ir izveidojis zivju pārstrādes cehu.  Tā jauda ir 350 t/gadā un tas ir aprīkots ar pēdējās paaudzes tehnoloģiskajām ražošanas iekārtām (kūpināšanas kameras, iepakošanas iekārtas utt.).  Uzņēmums ražo ap 100 dažādus zivju produkcijas veidus. Produkciju iespējams iegādāties teritorijā esošajā veikalā. Saražotā zivju produkcija tiek eksportēta uz Igauniju, Vāciju un citām valstīm.

SIA „VLAKON” nemitīgi attīstās un paplašina piedāvāto pakalpojumu klāstu. Šobrīd tiek intensīvi attīstīta arī tūrisma nozare, piedāvājot makšķerēšanas iespējas un atpūtu pie dīķiem ar peldvietu un kempinga tipa mājiņām.

Brauciena noslēgumā apmeklējām z/s “Kalēji”, kur mūs sagaidīja uzņēmuma īpašnieks Aivars Kjakste. Saimniecība atrodas gleznainā meža ielokā. Z/s „Kalēji” saimniecisko darbību veic trīs virzienos – lauksaimniecība, tūrisms un zivsaimniecība.

Saimniecībā ir izveidoti vairāki dīķi, kurus katru gadu pilnveido. „Kalējos” iekārtotas vairākas atpūtas vietas – pirts, makšķernieku mājiņas, skatu tornis, telšu un atpūtas vietas, lauku virtuve noķerto zivju pagatavošanai. Tikšanās sākumā īpašnieks dalījās praktiskā pieredzē par zivju dīķu ierīkošanu. Mākslīgi izveidotajos dīķos gan vasarā, gan ziemā lieliski ķeras foreles, līdakas, karpas un citas zivis. Liela priekšrocība ir tā, ka saimniecībā ir iegādāts ekskavators, ar kuru saimnieks pats rok un veido dīķus. Visus dīķus apskatījām arī dabā. Aivars esošajiem un topošajiem zivsaimniekiem deva noderīgus padomus zivju dīķu ierīkošanā, zivju audzēšanā, dažādu iekārtu uzstādīšanā un dīķu nolaišanā. Saimnieks stāstīja par zivju sugu izvēli un savstarpējo saderību. Viņš uzsvēra, ka ļoti rūpīgi jāizvēlas zivju mazuļi. No svešām zivaudzētavām varot ievest slimu materiālu, tāpēc saimnieks zivju mazuļus pērk no vienas un tās pašas zivju audzētavas. Aivars Kjakse ir praktiķis – visu dīķsaimniecību ir izveidojis pats, un mums pastāstīja par paša pieļautajām kļūdām, lai citi tās neatkārtotu. Saistīja saimnieka plašās zināšanas par to, kādi apstākļi patīk zivīm, kā arī stāstījums par to, kā karstajā vasarā dzesējis ūdeni foreļu dīķos. Zivis tiek barotas gan ar saimniecībā izaudzētajiem graudiem, gan speciālu zivju barību.

Brauciena dalībniekiem tika dota iespēja apmeklēt trīs dažāda lieluma uzņēmumus, kas nodarbojas ar visizplatītāko dīķu zivju – karpu un foreļu – audzēšanu. Dalībnieki atzina, ka pieredzes apmaiņas brauciena laikā tika iegūta jauna un praktiska informācija par zivju dīķu ierīkošanu un apsaimniekošanu. Tāpat brauciena dalībnieki dalījās savā pieredzē – kļūdās un veiksmēs, kas sniedza iespēju uzzināt būtiskas lietas, kas nepieciešamas darbībai zivsaimniecības nozarē.

Brauciens notika Valsts Zivsaimniecības sadarbības tīkla pasākumu ietvaros.

Jolanta Augšpūle,

LLKC Preiļu konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru