Izstrādāta uz aļģu bāzes veidota iesaiņojuma plēve
Iespējama vienreiz lietojamās plastmasas plēves aizstāšana ar bioloģiski noārdāmu, uz aļģu bāzes izstrādātu ēdamu plēvi.
Visizplatītākā tehnika pārtikas iepakošanas pasaulē ir vienreizējās lietošanas plastmasas plēves. Ar nelielu ES palīdzību pārtikas iepakojuma projekta SeaFilm (Portugāle) mērķis ir izveidot vienreizējās lietošanas plastmasas plēves aizstājēju saldētu zivju konservēšanā. Kā norāda nosaukums, jaunā iepakojuma plēve nāk no jūras, un tās pamatā ir bioaktīvi jūraszāļu ekstrakti un ēdamās aļģes. Tas palīdz ilgāk saglabāt saldētas jūras veltes, vienlaikus saglabājot kvalitāti. Daudzsološs projekts, kas atbilst ES mērķiem cīnīties ar plastmasas piesārņojumu, samazināt pārtikas atkritumus un veicināt aļģu izmantošanu.
Kā būtu, ja mēs apēstu savus pārtikas iesaiņojumus?
Ikviens, kurš ir noņēmis plastmasas iesaiņojumu no sen aizmirstas, saldētas zivs filejas, zina šo sajūtu. Pārāk daudz plastmasas un pārāk maz slikti konservētu zivju. Tas bija tas, kas lika pētniekiem no Leirijas Politehniskās universitātes Portugālē domāt par dažādiem risinājumiem. Kopā ar plastmasas piesārņojuma radītajām problēmām un vienreizējās lietošanas plastmasas ierobežojumiem radās koncepcija par ēdamo bioplēvi saldētām zivīm.
Projekta SeaFilm mērķis ir nodrošināt nozari ar jaunu uz aļģu bāzes balstītu ēdamu risinājumu plastmasas plēvju aizstāšanai, vienlaikus palielinot produktu glabāšanas laiku, iekļaujot bioaktīvos jūras aļģu ekstraktus. Pēc saldētu zivju atkausēšanas bioloģiski noārdāmo plēvi var vai nu izmest, vai vienkārši ēst kopā ar zivīm. Pēdējā gadījumā ēdamajā plēvē varētu pat iekļaut garšvielas, lai izveidotu garšīgu, ērtu un viegli pagatavojamu maltīti.
Pagarina glabāšanas laiku un samazina vienreizējās lietošanas plastmasu
SeaFilm piedāvās alternatīvu plastmasai ar jaunu materiālu, kas palīdz atšķirt jūras velšu produktus, samazināt pārtikas atkritumus un saldētu jūras velšu ražošanā izmantojamās vienreizējās plastmasas daudzumu.
Materiāls samazinās jūras velšu sasaldēšanas ietekmi uz vidi, vienlaikus aktīvi pagarinot glabāšanas laiku, iekļaujot ekstraktus no jūraszālēm Grateloupia turuturu. Plēve ir apstiprināta saldēta laša glabāšanas laika pagarināšanai, ievērojami samazinot pārlieku liela mitruma zudumu, produktam atrodoties saldētavā (saldēšanas apdegums).
Jaunākie rezultāti liecina, ka tas var arī pagarināt jūras velšu glabāšanas laiku pēc atkausēšanas, aizkavējot mikrobu augšanu. Tas veicina ilgtspējīgu galaproduktu, kas ir pievilcīgāks nekā jūras veltes, kas ietītas sintētiskā plastmasas plēvē.
Lielākajai daļai pārbaudīto zivju sugu pētnieki novēroja mikroorganismu attīstības aizkavēšanos pēc atkausēšanas. Jaunais materiāls sastāv no bioplēves uz alginātu bāzes, kurā ir iekļauts jūras aļģu ekstrakts. Ja to izmanto kā iesaiņojumu, tas palīdz ilgāk saglabāt saldētas jūras veltes, vienlaikus saglabājot kvalitāti.
Inovatīvo risinājumu atbalstīja Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonds. Nozare ir ļoti ieinteresēta projekta rezultātos un ir lūgusi komandai ražot bioplēves citām sugām, piemēram, mencām un hekam.
Projekta finansējums 56 928,70 eiro.
Kristaps Gramanis,
LLKC Zivsaimniecības nodaļas vadītājs
Pievienot komentāru