Kā uz zivsaimniecibu skatās skolēni
Šoreiz uz pasākumu ,,Zivsaimniecības nozares popularizēšana skolēniem’’ aicinājām māmiņas ar bērniem, lai iepazītos ar zivju nozīmi uzturā, zivju ēdieniem un atpazītu zivis kopā ar uztura speciālisti Ilzi Luteri un Tukuma biroja konsultantiem. Biroja mācību klasē ieradās dažāda vecuma skolēni līdz 7. klasei. Vēlējāmies dot iespēju tiem, kuriem patiesi ir interese noskaidrot dažādus jautājumus par šo tēmu.
Pašiem mazākajiem bija interese par zivju atpazīšanu. Viņi labprāt piedalījās zivju ēdienu garšošanā. Izrādās, ka dažās ģimeneš zivis netiek lietotas vispār, bet bērni labprāt tās nogaršoja. Vispirms tās, kuras šķita pievilcīgāk pasniegtas. Savukārt mammām bija iespēja noskaidrot, cik daudz un kā iemācīt zivis ēst skolas vecuma bērnam. Visi klātesošie uzzināja, ka smadzenes sastāv no ūdens un taukiem, tāpēc, lai tās tiktu pabarotas un labi funkcionētu (palīdzot atmiņai, domāšanai), uzturā jālieto zivis, kuru labie tauki dara šo darbu, palīdzot smadzenēm stādāt. Tuklāt zivis palīdz ādai, matiem un nagiem būt spodriem un veselīgiem. Ar uztura speciālista palīdzību bērni noskaidroja, ka suši, kuru sastāvā ir zivs, nav nemaz tik veselīgi, jo to sastāvā ir daudz cukura. Bērni pastāstīja, ka skolā viņi reizēm ēdot zivju kotletes un zivju zupu. Kotletes esot ne visai, bet zupa garšojot. Mājās daļa bērnu ēdot reņģītes, kas esot garšīgs produkts.
Kopā noskaidrojām, kādas ir profesijas zivsaimniecībā, kur var strādāt un kur apgūt profesiju. Ar profesijām un darbavietām negāja tik viegli, bet, noskatoties īsas filmiņas un attēlus, ko publicējis kapteinis Aivis Dornis, gāja jau nedaudz vieglāk. Meitenēm vairāk patika pārdevēju, uztura speciālistu un tehnologu profesijas, lai palīdzētu cilvēkiem ēst veselīgāk un radītu jaunas produktu receptes. Savukārt jaunākā vecuma zēni gribēja būt kuģu kapteiņi. Sapratām, ka skolēniem ir grūti izvēlēties nākotnes profesiju, jo nav priekšstata, ko attiecīgajā nozarē dara. Tāpēc ir ļoti būtiski rādīt produktus un parādīt to ieguves ceļus, darba procesus un stāstus par tiem. Arī bērnu mammas varēja uzdot jautājumus par zivju pagatavošanas veidiem, kā labāk un lētāk izmantot zivis. Izrādās, tirgū iespējams nopirkt zivju filejas, kuras tālāk viegli un ātri pagatavot. Bērni degustēja gan zivju bumbiņas, gan panētus mencu gabaliņus un ceptu stori, gan mīklā ieceptas krabju nūjiņas. Te uzzinājām, ka jāmeklē īstās sniega krabja nūjiņas. Pārējās nemaz neesot no zivs. Dalībnieki nogaršoja arī uzņēmuma ,,Undīne7’’ zivju produkciju, kura ir bez pievienotiem konervantiem – kūpināts tuncis, grilēta skumbrija, mintaja bumbiņas, siļķu gabaliņi.
Visatvērtākie pasniegtajai informācijai ir jaunākā skolas vecuma bērni. Viņi gatavi gan uzklausīt, gan pamēģināt ko jaunu. Svarīgs ir vecāku piemērs. Ja vecāki ēd zivis un stāsta to savam bērnam, tad arī bērnam nebūs iebildumu. Vecākiem skolēniem jau ir izveidojies savs viedoklis, tomēr uztura specialista stāstījums var ietekmēt skolēna skatījumu. Un daudz labāk tiek uzklausīts speciālists nekā izlasīta informācija medijos, kura var būt arī nepatiesa.
Mēģināsim turpmākajos pasākumos skolēniem aizpildīt zināšanu robus par uzturvielām, zivīm, profesijām. Kā atzina bērni, viņi labprāt piedalītos vēl, lai izzinātu ar jūru un zivīm saistītas lietas.
Paldies Ilzei Luterei, kafejnīcai ,,Zodiaks’’, SIA ,,Undīne7” , Tukuma biroja konsultantiem.
Jana Tramdaha,
LLKC Tukuma biroja vadītāja
Pievienot komentāru