Pieredze – saimniekot bioloģiski zivsaimniecībā
No LLKC Cēsu biroja saulainā 29. augusta agrā rītā pieredzes apmaiņas braucienā uz Skrundas novadu devās interesentu grupa, lai iepazītos ar bioloģiski un ekoloģiski saimniekojošo Vandas un Riharda Valtenbergu zemnieku saimniecību “Valti”.
Apmeklējuma mērķis – iepazīties, praksē pieredzē dalīties ar zināšanām bioloģiskajā zivsaimniecībā. Bioloģiskā saimniekošana ir komplekss, kur katra joma savstarpēji papildina un veicina citu nozaru attīstību šajā saimniecībā. Un viss ir pakārtots un cieši saistīts.
Z/s “Valti” jau no 2000. gada ir bioloģiski sertificēta saimniecība, pamatā nodarbojas ar gaļas liellopu audzēšanu, biškopību un zivkopību. Tiek apsaimniekoti 616 ha zemes, no tās 8 ha ir bioloģiski sertificēti zivju dīķi, kā arī pļavās augus apputeksnē 40 bišu saimes.
Saimniecībā uz vietas audzē graudus lopbarībai Šarolē gaļas liellopu ganāmpulkam un zālāju sēklu, ar ko atjauno zālājus savā saimniecībā. Var teikt, ka īpašnieki pēc pārliecības ir bioloģiski un ekoloģiski domājoši, jo pamatnozare ir gaļas lopkopība, bet biškopība ir nepieciešama, lai tiktu apputeksnēti tauriņzieži un citi augi, lai varētu iegūt lielākas ražas. Savukārt, no zivju dīķiem, kad tie tiek nolaisti, gruntī nosēdušos sadalījušos organisko vielu saturu izved uz laukiem, tādējādi palielinot to auglību. Lopi, ganoties visu gadu, apsaimnieko grūtāk pieejamās platības, arī ielabo laukus.
Zivsaimniecība iekļaujas pilnā saimniecības apritē. Ierīkotie dīķi ir ne tikai akvakultūras audzēšanai, tie kalpo kā lauku mitrumu regulējoša sistēma, dabas daudzveidības veicināšanai, arī nodrošina ganāmpulkiem dzirdināšanas vietas. Dīķi regulāri tiek “vasaroti” – atstājot vasaras sezonā platības zāles augšanai, vēlāk uzpludinot, tādējādi uzlabojot ūdens kvalitāti, arī bagātinot zivīm barības bāzi. Patērētājiem tiek audzētas karpas, taču rudens nozvejā pieejamas arī citas zivis. Zivis tiek realizētas tuvējiem pircējiem. Pieprasījums ir lielāks, kā iespējas to apmierināt. Īpaši celtajā zivju mājā saimniecībā ar caurtekošo upīti ir pašpumpējošais agregāts-triece, tā pumpē ūdeni, neizmantojot elektrību.
Īpašnieki ir sabiedriski aktīvi, atsaucīgi mācību semināru norisei, viņi arī iesaistās dažādu LAP projektu īstenošanā, lai paplašinātu un uzlabotu saimniecības darbību.
Braucienā kā eksperte un lektore piedalījās arī zinātniskā institūta BIOR Zivju resursu pētniecības departamenta Akvakultūras un ihtiopatoloģijas nodaļas vadītāja, LLU docente Ruta Medne. Docente iepazīstināja ar zivju bioloģiju un ekoloģiju, zivju attīstības cikliem, ūdens kvalitātes un barības nozīmi, stresu, skābekļa daudzumu ūdenī un citiem jautājumiem bioloģiskajā saimniekošanā. Daudz jautājumu par ūdens kvalitāti, tās atbilstību dažādām sugām bioloģiskajā saimniekošanā bija praktiķiem, pieredzes brauciena dalībniekiem.
Tika izskaidrota ekoloģiskās sistēmas piramīda akvakultūrā, lai labi izprastu, cik ļoti dabā viss ir saistīts.
Lektore atgādināja, ka arī dīķi ir “jābaro”, un izstāstīja, kā to veikt sabalansēti, videi un ūdens iemītniekiem draudzīgi. Tika diskutēts par temperatūras atšķirībām nārsta un barošanās laikos un daudz citu jautājumus. Katrs varēja noskaidrot sev interesējošo un saņemt izsmeļošas atbildes.
Pieredzes brauciens attaisnoja dalībnieku cerības. Tika iegūtas jaunas zināšanas un atziņas, bioloģiski saimniekojot dīķsaimniecībā. Dalībnieki pārrunāja dažādus praktiskus jautājumus, analizēja situācijas, gadījumus zivju audzēšanā, dalījās savā pieredzē dīķsaimniecībā.
Z/s “Valti” saimnieko ar domu pierādīt, ka, bioloģiski saimniekojot, var paaugstināt augsnes auglību, saprātīgi kāpināt ražību, saudzējot un ekonomējot resursus. Saimnieku mērķis ir veiksmīgi strādāt, saudzēt vidi, saglabājot dabu un mūsu zemi Latvijas nākotnei. Lai viņiem izdodas!
Inese Menģele,
LLKC Cēsu biroja Amatas novada lauku attīstības konsultante
Pievienot komentāru