Skolēni izzina zivsaimniecību

GalerijaPrint

LLKC Preiļu nodaļa 30. oktobrī devās braucienā ar Riebiņu vidusskolas 6. un 7. klases skolēniem, lai radītu interesi par zivsaimniecības nozari un veidotu skolēnu izpratni par nozares darbību, tās īpatnībām un tradīcijām.

Brauciena sākumā devāmies iepazīt dabas izglītības centru “Rāzna”. Centra vadītāja iepazīstināja ar Rāznas nacionālā parku un iemītniekiem, kas dzīvo ūdenī, mežā, pļavā un ezera piekrastē, lielāku uzmanību pievēršot Rāznas ezerā dzīvojošām zivīm. Ezerā ir sastopamas 20-22 zivju sugas. Pagājušajā gadā ezerā tika ielaisti 85 tūkstoši zandartu mazuļu. Kopā ar skolēniem tika runāts par zivju sugām, to īpatnībām un uzbūvi. Pēc zivju zvīņām tika noteikts zivju vecums. Pēc zivju krāsas ir iespējams noteikt, kur zivs dzīvo – ūdens virsējos slāņos vai dzīlēs. Zivīm, kas dzīvo ūdens virsējos slāņos, mugura ir tumšāka, vēders – gaišāks. Plauži un asari ir tās zivis, pēc kurām dodas makšķernieki uz Rāznas ezeru. Iepazīstot zivju sugas, skolēni turpināja izzināt zivju nārstošanas procesu. Šis ir brīdis, kad lašveidīgās zivis dodas nārstot uz saldūdeņiem. Zivju nārstu ietekmē gan dabas apstākļi, gan nežēlīga cilvēka rīcība. Vadītāja uzsver, ka Latvijā ir zivis, kas nārsto tikai vienu reizi mūžā un pēc tam iet bojā, līdz ar to šādu zivju populācija sāk krietni samazināties un zušus tāpēc, iespējams, nākotnē pat nedrīkstēs zvejot. Lai arī skolēni nebija sasnieguši 16 gadu vecumu, tika izrunāti makšķerēšanas noteikumi.

Pēc teorijas skolēni piedalījās vairākos uzdevumus saistībā ar zivīm – komandas saliedēšanās spēlē „Laša nārsta ceļš”, Latvijas zivju atpazīšanā un daudz dažādos citos uzdevumos, piemēram, „burtu juceklis” un zivju barību ķēžu izveidošana.

Apmeklējot Jaundomes muižas izglītības centru, skolēniem tika dota iespēja apskatīt ne tikai zivju mulāžas, bet arī putnu izbāzeņus un citus eksponātus. Sākumā skolēniem tika rādīts video par zivju, varžu un čūsku attīstības ciklu. Pēc tam kopā ar centra vadītāju tika apskatīts zivju mulāžu ekspozīcija, kur par katru zivi tika izstāstīts stāsts, tās svars un šī brīža Latvijas rekords. Tāpat tika apskatīti putni un dzīvnieki, kas mīt Ežezera tuvumā.  Pēc eksponātu apskates skolēni piedalījās vairākās aktivitātēs: spēlē „Ūdens attīrīšana”, zivju atpazīšanas un zīmēšanas uzdevumā. Tā kā muižas teritorijā daļa esošo ēku tiek atjaunotas, skolēnu zīmējumi tiks izmantoti ēku sienu noformēšanai.

Secināts, ka praktiski uzdevumi palīdz skolēniem noturēt uzmanību un radīt interesi par zivsaimniecību Latvijā. Pedagogs atzina, ka ekskursija bija saistoša un pietiekami aktīva ar daudziem un dažādiem uzdevumiem. Braucienā redzētais un uzzinātais sniedza daudz jaunas informācijas, – tika uzzināti interesanti fakti un praktiski padomi.

 Pasākums notika Valsts Zivsaimniecības sadarbības tīkla aktivitātes “Zivsaimniecības popularizēšana skolās” ietvaros.

Jolanta Augšpūle,

LLKC Preiļu konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru