Talsinieki dodas pieredzē pie liepājniekiem

GalerijaPrint

LLKC Talsu konsultāciju birojs septembra pēdējā darba dienā  organizēja pieredzes apmaiņas braucienu Talsu novada piekrastes zvejniekiem uz Dienvidkurzemes novadu pie saviem amata brāļiem.

Sapulcinājuši visus brauktgribētājus, devāmies tālajā ceļā. Pirmo apmeklējām Laugaļu ģimenes uzņēmumu Liepājas spīķeros, kur laipni mūs sagaidīja Aigars Laugalis. Notika sasveicināšanās zvejnieku stilā un iepazīšanās ar saimniecību, tās pirmsākumiem, kur nodarbojās ar zvejniecību. Flote sastāvēja no trim kuģiem, kuri patlaban ir sagriezti lūžņos, bet ar to darbība nav apstājusies. Tika iekārtots filēšanas cehs, bija doma pašiem zvejot, bet, situācijai mainoties, saimnieciskā darbība nav apturēta, bet ir mazliet mainītas darbības nozares. Tagad notiek zivju filēšana, kūpināšana, iekārtota tūrisma ekspozīcija – siļķu brāķētājs. Ekspozīcija stāsta par  patiesiem faktiem par siļķu brāķētāja dzīvē, mīlas līkločiem un Liepājas attīstību. Darbojas kafejnīca un bārs uz kuģa, kurš nosaukts  “Menca”, notiek alus darināšana nelielos apjomos. Šeit var baudīt ļoti labu alu un pat vērot, sēžot kafejnīcā, tā brūvēšanas procesu.

Zvejnieku saimniecības “Oskars” īpašnieks Oskars Kadeģis zvejo  Liepājas piekrastē, Nīcas pagasta Jūrmalciemā veic zivju kūpināšanu. Saimniecības īpašnieks nodarbojas ar lašu zinātnisko pētīšanu, ir saņemta atļauja par 200 lašu nozveju pētnieciskiem nolūkiem sadarbībā ar Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātnisko institūtu “BIOR”. Laši tiek zvejoti tikai uz āķiem, noķertie tiek svērti, mērīti spuru garumi, apkārtmērs un citi parametri. Saimniecība piedāvā tikko ķertas zivis jūrā tirgošanā no laivas Liepājas kanālā. Piekrišana šādam tirdzniecības veidam ir ļoti liela, jo pircējs redz, ka zivs ir svaiga un tā nav pabijusi kādā bāzes noliktavā vairākas dienas.

Tikāmies ar SIA “Majoka” piekrastes zvejniecības uzņēmumu, kur tiek īstenoti LEADER projekti par tūrisma piedāvājuma attīstību, brauciens ar katamarānu pa Liepājas ezeru un ostas akvatoriju. Idejas attīstībai saņemts līdzfinansējums no Liepājas pašvaldības, kas ir labs piemērs uzņēmējdarbības attīstībai.

Dienas noslēgums risinājās Nīcas pagasta Jūrmalciemā, kur mūs ļoti laipni uzņēma biedrības “Jūrmalciema Valgums” pārstāve Rasma Pāvela ar savas komandas meitenēm. Kā jau kārtīgiem jūras vilkiem pieklājas, tad iepazīšanās iesākās ar bagātīgām zvejnieku pusdienām, kas sastāvēja no zivju produktiem liepājnieku gaumē. Biedrības pārziņā ir kapitāli izremontēta un pārbūvēta ēka, kur iekārtojies jūrniecības muzejs, turpat apskatāms vinčas namiņš, kuru 1936. gadā uzdāvināja Latvijas Valsts prezidents Kārlis Ulmanis, viesojoties Jūrmalciemā. Iespēja bija apskatīt vienīgo laivu piestātni šajā pusē, kas ir ļoti labi saglabājusies kopš 1938. gada.

Uz jautājumu – vai varam izdzīvot tikai no piekrastes zvejniecības, skan atbilde nē. Daudzi strādā papildu darbos. Visas dienas garumā raisījās sarunas kolceniekiem ar liepājniekiem par roņu patvaļu piekrastē, jo tos aizsargā likums, bet ne zvejniekus, kuriem katru zvejas dienu nākas saskarties ar sabojātu zvejniecības aprīkojumu. Secinājums tikai viens, jāapvienojas visiem piekrastes zvejniekiem un skaļi jāpauž savs viedoklis par šo problēmu, lai atrisinātu jautājumu zvejniekiem par labu.

Sarunās ar liepājniekiem tika pārrunātas turpmākās sadarbības iespējas, viena no tādām varētu būt kopīgs pieredzes apmaiņas brauciens uz Igauniju nākamā gada rudenī, piesaistīt finansējumu un piedalīties pašiem ar savu līdzfinansējumu.

Paldies visiem,  kas mūs laipni sagaidīja un uzņēma savās  saimniecībās, dalījās pieredzē, apmainījās viedokļiem, lai arī turpmāk varam satikties un parunāt par piekrastes zvejnieku dzīvi un apspriest sasāpējušos jautājumus.

Alfons Spēks,
LLKC Talsu konsultāciju biroja vadītājs

Foto galerija: 

Pievienot komentāru