Zivsaimniecības dažādošana un popularizēšana Ventspils pusē

GalerijaPrint

LLKC Liepājas birojs piedāvāja iespēju zivsaimniecības jomā strādājošiem doties pieredzes apmaiņas braucienā uz Ventspils pusi. Dienas laikā iepazinām jūras makšķerēšanas pakalpojuma nianses, bijām liecinieki jaunai un, cerams, paliekošai tradīcijai – Užavas zivju tirgum, kā arī iepazinām lielisku veidu, kā godā celt jūras neparastās bagātības Jūrkalnes ekspozīcijā “Vētru muzejs”.

Makšķerēšanas un atpūtas piedāvājums jūrā

Brauciena pirmais pieturas punkts ir plašā un labiekārtotā Ventspils Marina (jahtu osta), kur tiekamies ar tūrisma uzņēmuma SIA “GP Trading” īpašnieku Ģirtu Purviņu, kurš  Ventspilī piedāvā daudzpusīgas atpūtas un izklaides iespējas.

Šajā reizē īpašu uzmanību ir piesaistījis Ģirta sniegtais pakalpojums – makšķerēšana un ekskursijas Baltijas jūrā un Ventā. Šī iespēja cieši saistīta ar uzņēmēja aizrautību un ar 2016. gadā īstenoto projektu, kurš tika atbalstīts biedrībā “Ziemeļkurzemes biznesa asociācija” un ieguvis Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda (EJZF) līdzfinansējumu. Īstenotā projekta ietvaros tika iegādāta mūsdienīga un ērts 8-vietīgs kuteris ar nosaukumu “Kristīne” (Kristy), kas aprīkota ar navigācijas sistēmām, makšķerēšanas aprīkojumu, glābšanas vestēm un treileri laivas transportēšanai. Kuteris var uzņemt septiņus viesus. Savukārt makšķerēt būs ērtāk četru cilvēku kompānijā.

To noteikti varētu uzskatīt par unikālu tūrisma veidu, kuram, pēc Ģirta atziņas, ir izveidojies stabils un pastāvīgs klientu loks gan vietējo iedzīvotāju, gan ārzemju ciemiņu vidū.

Uzsākot darbību, ir bijušas daudzas nezināmas un nesaprotamas lietas, piemēram, par laika apstākļiem, kas ir noteicošais faktors iespējai doties jūrā, par cilvēku jutību pret jūru. Un tā izpratne niansēs ir izstrādājusies tikai vairāku gadu garumā.

Klienti šo iespēju izmanto dažādu iemeslu vadīti. Daži vēlas vienkārši izbraukt jūrā, dodoties īsākos izbraucienos ģimenes atpūtai vai romantikas meklējumos, piemēram, vērojot saulrietu un skaistās Baltijas jūras piekrastes dabas ainavas, kā arī rīkojot fotosesijas kāzām un citos gadījumos.

Citi klienti gatavi doties jūrā pat uz 4-5 stundām, ar aizrautību  meklējot labākās makšķerēšanas vietas. Protams, pakalpojuma sniedzējs ne vienmēr var nodrošināt to, ka būs labvēlīgi laika apstākļi, lai vispār var doties izbraucienā, vai arī to ka būs izcils zivju loms, bet noteikti Ģirta gadu laikā gūtā pieredze šo iespēju būtiski palielina.

Sezona ir ļoti atkarīga no laika apstākļiem un pieejamās zivs. Makšķerēšanas tūres tiek rīkotas tikai pēc iepriekšējas pieteikšanās atkarībā no ķeramo zivju (laši, mencas, vēja zivs, luči, butes u. c.) veida un makšķerēšanas tehnikas, piemēram, lašu ķeršanu, džigošanu, makšķerēšanu ar planeriem, bušu reidu, ēveļdēļus vai makšķerēšanu ar makšķeri utt.

Lai gūtu vismaz mazu ieskatu par spilgtākajiem makšķerēšanas mirkļiem, ieteiktu apmeklēt uzņēmuma Facebook mājaslapu (https://www.facebook.com/Ventspilsfish). Un tomēr šajā gadījumā nevar būt nekas labāks par iespēju doties pie Ģirta ciemos un izmēģināt šo iespēju pašiem. Arī tagad – nekas nav nokavēts, jo foršākās copes esot novembra vidū, kad, ja iespējams, makšķernieki dodas jūrā pēc lašiem.

Ja ir vēlme izmēģināt mierīgākus ūdeņus Ventas upē ģimenes vai draugu lokā, tad Ģirts piedāvā izbraucienus koka laivā, kas tiek godāta Hercoga Jēkaba sievas vārdā “Luīze”.

Užavas jaunas tradīcijas pirmsākums – zivju tirgus

25. septembrī visi tuvi un tāli ciemiņi tika aicināti uz pasākumu “Zivju tirgus Užavā” ar plašu piedāvājumu gan jauniem, gan arī pieaugušajiem apmeklētājiem.

Pasākuma centrā zvejniecības arods, kas joprojām caurvij piekrastes iedzīvotāju ikdienu, un zivis – butes, vimbas, vēja un sviesta zivis, brētliņas, foreles un laši, gan svaigas, gan kūpinātas, marinētas, ceptas, vārītas un sālītas.

Zivju atpazīšana, pārdošana, pulcējot Ziemeļkurzemes piekrastes zivju tirgotājus un zivju pārstrādātājus no Mērsraga līdz pat Pāvilostai, pirkšana un ēšana. Tīklu lāpīšanas, mezglu siešanas, zivju tīrīšanas, pagatavošanas un kūpināšanas meistarklases, uz ugunskura vārīta zivju zupa, zivju izsole – “Andelzive”. Dziesmas par jūru, konkurss “Ziemeļkurzemes piekrastes smeķīgākais zivju galerts”, radošās darbnīcas un daudzas citas atraktīvas izdarības.

Pasākums tapis, biedrības “Ziemeļkurzemes biznesa asociācija” (www.ziemelkurzeme.lv) komandai sadarbojoties ar piekrastes zvejniekiem, zivju pārstrādātājiem, amatniekiem, vietējiem tūrisma uzņēmējiem un Užavas pagasta pārvaldei, projekta “Jūra visu gadu – piejūras dzīves stila tūrisma veicināšana” 20-00-F043.0442-000002 ietvaros un ar Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda finansējumu.

Rīkotāji ir gandarīti gan par kuplo dalībnieku un apmeklētāju skaitu, kas vēl vairāk apliecināja zivs un tās vērtību, gan par paveikto kopumā, kā arī ir apņēmības pilni to izveidot kā gadskārtēju tradīciju rudenī, kad jau ir beigusies aktīvā tūrisma sezona.

Jūra gan ņem, gan arī dod

Jūrai ir paņēmusi daudzu cilvēku likteņus un glabā sevī daudzas vēstures liecības, par kurām ikviens var pārliecināties apmeklējot Jūrkalnes tautas nama otrajā stāvā izveidoto ekspozīciju “Vētru muzejs” (www.facebook.com/vetrumuzejs). Ideja par šādas ekspozīcijas veidošanu radusies jūrkalnietim Jurim Indānam un Saulvedim Vārpiņam.

Ekspozīcija stāsta par Baltijas jūras stihijas upuriem, tā ir papildināta ar pludmalē atrastajām un no dzelmes izceltajām senlietām, te var apskatīt zemūdens kultūrvēsturisko mantojumu, akcentējot kuģu vrakus, kas atrodas Jūrkalnes krastos. Ekspozīcija ir daudzveidīga un interesanti, atspoguļo dažādus laika posmus. Tajā ietilpst nirēju ekipējums un atribūtika, foto un video materiāli no jūras dzelmes. Kopējais veidols (kā kuģa tilpne), skaņa un apgaismojums lieliski pastiprina izjūtas un izceļ jūras varenību. Ekspozīcijas lielāko daļu veido sertificēta un aizrautīga zemūdens arheologa Voldemāra Raina un draugu atradumi jūras dzelmē. Saistošs un atraktīvs ir ekspozīcijas kuratores Initas Plēsumas vēstījums, kuras stāstījums ļauj patiesi rast apbrīnu ikvienā eksponātā (vēstures liecībā).

Gardi zivju izstrādājumi – Jūrkalnē

Ja jau esam pie jūras, tad ierasti būtu jautāt – kur var dabūt zivis? Uz šo jautājumu varu atbildēt ikvienam – ja esat ceļā no Liepājas, Pāvilostas uz Užavu, Ventspili (vai arī pretējā virzienā), tad piestājat Jūrkalnes centrā, kur lepni slejas vietējās zvejnieku saimniecības “Labrags” ēka ar skanīgu un ļoti precīzu nosaukumu “Zvejnieku māja” (www.facebook.com/zvejniekumaja). Šī vieta ir tapusi ar “Ziemeļkurzemes biznesa asociācijas” un EJZF atbalstu 2020. gadā. Ir izveidots veikals ar visām nepieciešamām palīgtelpām, kā arī tiek plānots piedāvāt naktsmītnes.

Zivju veikala, kurā tiek piedāvātas Pāvilostas zvejnieku saimniecības “Kaija” kūpinātās zivis, piedāvājuma klāsts un augstā kvalitāte noteikti var patīkami pārsteigt ikvienu.

Vērtība

Varbūt pat neapzināti, bet pieredzes apmaiņas brauciena laikā visām apmeklētām vietām ir viena kopīga saikne – tā ir biedrība “Ziemeļkurzemes biznesa asociācija”, kas nekad nemeklējot vieglākos ceļus, rīkojas un īsteno vērienīgas un paliekošas lietas. Ar biedrības atbalstu ir īstenotas un nes augstu pievienoto vērtību sabiedriskā labuma un uzņēmējdarbības projekti (ieceres).

Izsaku pateicību Ventspils un Ventspils novada uzņēmējiem un biedrībai “Ziemeļkurzemes biznesa asociācija" par izcilu piemēru, kā var izdarīt lielas lietas un darīt tās ar lepnumu un prieku.

Brauciens notika Zivsaimniecības sadarbības tīkla pasākumu ietvaros.

Aleksejs Kačanovs,
LLKC Liepājas biroja vadītājs

Foto: SIA “GP Trading” publicitātes foto, Aleksejs Kačanovs

Foto galerija: 

Pievienot komentāru