Zivsaimniecības popularizēšana Stāķu pamatskolā
Lai padziļinātu skolēnu interesi par zivsaimniecības nozari Valsts Zivsaimniecības sadarbības tīkls organizē zivsaimniecības popularizēšana skolās. Šogad aktivitātē piedalījās Gulbenes novada Stāķu pamatskolas 5. un 6. klases skolēni. Sarunu–diskusiju par zivsaimniecību skolā vadīja zivsaimniecības entuziasts, kultūras pasākumu režisors Edijs Frīdenbergs, kurš atraktīvā stāstījumā bērniem sniedza ieskatu par zivju ieguves veidiem, zvejas rīkiem un tuvākās apkaimes ūdenstilpēm. Patīkami pārsteidza skolēnu zināšanas par zivīm, viņi prata nosaukt ne tikai dažādas zivju sugas, bet zināja arī, kuras ir plēsīgās zivis, iespējams, tas tāpēc, ka netālu no skolas atrodas dīķis, kurā ne viens vien klausītājs bija makšķerējis. Lektoram līdzi bija arī daži zvejas piederumi, kurus puikas ar lielu interesi turpināja izpētīt pat starpbrīdī. Sarunas noslēgumā Edijs Frīdenbergs aicināja izbaudīt Latvijas dabas daudzveidību, bet atgādināja, ka ūdenstilpju tuvumā jādomā par savu drošību un, dodoties dabā, ko atnesi, to arī aiznes, jo nesavākti atkritumi nokļūst arī ūdeņos un apdraud zivis.
Lai skolēniem būtu iespēja redzēt un iepazīt zivsaimniecības nozares uzņēmēja ikdienu, dažas dienas pēc sarunas–diskusijas skolā devāmies braucienā uz Alūksnes novada Pededzes pagastu, kur Pededzes un Virguļicas upju krastos, mežu ieskautā vietā atrodas akvakultūras dzīvnieku audzēšanas uzņēmums SIA “Faps” (foreļu audzēšanas un pētniecības sabiedrība).
Rudens ir ražas laiks ne tikai dārzkopjiem, bet arī zivsaimniekiem, jo tiek veikta zivju nozveja, tomēr, neraugoties uz aizņemtību, mūs pie sevis laipni uzņēma SIA “Faps” saimnieks Armands Roze, kurš jau vairāk nekā 20 gadus nodarbojas ar zivju mazuļu audzēšanu citu zivsaimniecību nodrošināšanai ar mazuļiem, kas ir specifisks process. Patlaban saimniecībā guļbūves ēkā speciālos baseinos tiek audzēti lašveidīgo zivju – foreļu un paliju – mazuļi. Bērni ar interesi vēroja foreļu barošanas procesu, jo zivju mazuļi, jau ūdens atspulgā ieraugot sarkano barības spainīti, kļuva aktīvāki un pēc pirmās barības saujas saņemšanas varēja vērot īstu “zivju šovu”. Saimnieks pastāstīja, ka arī zivīm ļoti būtiska ir higiēna, tādēļ katrai zivju sugai tiek izmantoti atsevišķi instrumenti, lai izvairītos no infekciju pārnešanas. Bērni redzēja arī Virguļicas upītes slūžas, ar kurām tiek regulēts ūdens līmenis. Tālāk sarunas un jautājumi par zivsaimniecību un nozares ekonomiskajiem aspektiem turpinājās pie ugunskura. Skolēni aktīvi iesaistījās foreļu zupas gatavošanā, saimnieks parādīja knifiņus, lai zivju zupā būtu pēc iespējas mazāk asaku. Kamēr zupa gatavojās, notika skolēnu līdzpaņemto paštaisīto pludiņu izstāde, kurā Armands Roze bērniem sniedza ieteikumus, kā tos varētu uzlabot, un parādīja, ka arī pavisam parastu zariņu var pārvērst par pludiņu! Baudot zīļu kafiju, garšīgo foreļu zupu un klausoties pieredzes bagātā saimnieka stāstījumā, skolēniem bija iespēja papildināt zināšanas zivsaimniecības nozarē. Brauciens bija izdevies, par to liecināja priecīgais noskaņojums un dziesmas, kas skanēja autobusā mājupceļā, un, kas zina, varbūt nākotnē kāds no šiem skolēniem savu ikdienu izvēlēsies saistīt tieši ar zivsaimniecību. Lai izdodas!
Maija Malberga,
LLKC Gulbenes nodaļas uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru