Ziemas zirņu kā Vidusjūras reģiona olbaltumvielu avota izmantošanas novērtējums, lai aizstātu soju nobarojamo cūku uzturā

Spānija

Sākuma datums – plānotais beigu datums: no 2020.gada līdz 2022.gadam.

Katru gadu palielinās vajadzība pēc augstu olbaltumvielu izejvielām barībai, un nepietiekams ražošanas līmenis Eiropas Savienībā nozīmē, ka tā ir pasaulē vadošā sojas miltu importētāja - 20,1 miljons tonnu gadā. Viens no veidiem, kā samazināt risku, kas saistīts ar sojas augstajām izmaksām un pieejamību, un, lai palielinātu pašpietiekamību, ir alternatīvu olbaltumvielu avotu izmantošana, piemēram, Vidusjūras klimatam pielāgoti vietējie pākšaugi, kuriem ir mazas ūdens prasības un vides slāpekļa fiksācijas spēja. Šajā sakarā izmēģinājuma projekts fokusēs uzmanību uz ziemas zirņu, nevis sojas, izmantošanas novērtēšanu nobarojamām cūkām ar primitīvu genotipu paredzētās diētās, kas galvenokārt paredzētas sālītas gaļas (desu un šķiņķu) ražošanai. Zirņu pretbarības faktoru (galvenokārt proteāžu inhibitoru, piemēram, tripsīna) ietekme uz svaigas un sālītas gaļas ražošanu un kvalitātes parametriem tiks pētīta, nobarošanas laikā zirņu daudzumu pakāpeniski palielinot (20%, 30% un 40% piebarošanas laikā, augšanas laikā un beigās).

Projekta mērķi:

-Analizēt tehnisko un ekonomisko dzīvotspēju un ilgtspēju, lietojot jaunas formulas nobarojamām cūkām, izmantojot ziemas zirņus kā olbaltumvielu avotu.

-Pētīt olbaltumvielu un aminoskābju vajadzības cūku nobarošanas trīs fāzēs un noteikt anti-uztura faktoru ietekmi zirņos, piemēram, proteāžu inhibitorus uzturā, uz vietēji audzētu cūku, kas nokautas ar lielu svaru (120-130 kg), ražošanu un fizioloģiskajiem parametriem.

-Izpētīt sojas aizstāšanas ar ziemas zirņiem ietekmi uz svaigas un sālītas gaļas kvalitāti gan intramuskulāro tauku procentuālā daudzuma, gan taukskābju profila, gan gaistošo savienojumu, kas saistīti ar produkta sacietēto aromātu, un maņu kvalitāti.

Galvenās aktivitātes:

-Formulēt diētas ar izoproteīniem, izoenerģētisko un izoamīnskābi, kā proteīna avotu izmantojot soju un zirņus.

 -Izpētīt cūku ražošanas parametrus nobarošanas fāzē.

- Novērtēt uztura ietekmi uz liemeni (zemādas tauku biezumu), gaļu (intramuskulāru tauku un taukskābju sastāva%) un sālītos produktos (gaistošie savienojumi un maņu analīze).

Plašāka informācija: https://ec.europa.eu/eip/agriculture/en/find-connect/projects/evaluaci%C3%B3n-del-uso-del-guisante-de-invierno-como