Lapmežciema skolēni iepazīst zivsaimniecību „Mazsālijās”
Lapmežciema pamatskolas 7.-9. klašu skolēni 18. septembrī devās uz Kuldīgas pusi, kur viesu mājā „Mazsālijas” bija iespēja iepazīties ar zivsaimniecības nozari.
Viesu nams „Mazsālijas” atrodas ļoti skaistā vietā, pašā Kurzemes sirdī un vietā, kas piemērota dažādu saimniecisko nozaru attīstībai. Galvenā nozare, ko devāmies aplūkot, bija zivsaimniecība.
„Mazsālijās” ar zivsaimniecību nodarboties ir ļoti piemēroti, jo teritorijā atrodas ļoti daudz avotu ar tīru ūdeni, kas ir priekšnosacījums zivsaimniecības attīstībai.
No rīta ierodoties viesu mājā „Mazsālijas”, mūs laipni sagaidīja uzņēmuma vadītāja Gunita Štorha, kura izstāstīja skolēniem, ko tad viesošanās reizē varēs ieraudzīt, iepazīt un izbaudīt.
Viesu māja „Mazsālijas” ir daudznozaru saimniecība, kas bez zivsaimniecības nodarbojas arī ar tūrisma pakalpojuma sniegšanu, bioloģisko lauksaimniecību, dambriežu audzēšanu, vīna un citu dzērienu darināšanu.
Tā kā skolēnu pulciņš bija liels, jaunieši tika sadalīti divās grupās, un saimniecības apskate varēja sākties.
Vispirms skolēniem bija iespēja iepazīties ar zivju audzēšanu telpā, kur zivis bija ievietotas recirkulācijas baseinos. Saimniece iepazīstināja ar dezinfekcijas pasākumiem, kas jāievēro, ieejot zivju audzētavā. Tika pastāstīts, ka baseinos aug varavīksnes foreles un stores, kas bija sašķirotas pa dažādiem baseiniem attiecīgi pēc to lieluma. Bija iespēja apskatīties, kā zivis tiek barotas. Zivju audzētavā ir ap 20 000 dažādu izmēru varavīkšņu foreļu, nedaudz arī stores. Skolēniem tika stāstīts, ka varavīkšņu foreļu audzēšanā ir jāievēro trīs pamatnosacījumi: tekošs ūdens, auksts ūdens un ar skābekli bagāts ūdens.
Uzņēmuma vadītāja Gunita Štorha pastāstīja, ka ar varavīkšņu foreļu audzēšanu nodarbojas no 2012. gada, un pēdējos divus gadus no forelēm tiek iegūti arī ikri, kas tālāk tiek nodoti inkubācijai, un pēc tam zivju mazuļi atgriežas atpakaļ saimniecībā. Foreles tiek audzētas no 15 g svara līdz produkcijas realizācijai.
Tālāk skolēni tika vesti uz saimniecības dīķiem, kas atrodas turpat tuvumā un aizņem 8 ha lielu platību. Dīķos aug dažādu sugu zivis: karpas, foreles, līdakas, asari, līņi un pat vēži.
Lai skolēniem pasākums būtu interesantāks un atraktīvāks, jauniešiem bija iespēja iemēģināt roku karpu iebarošanā. Dīķi bija ievietots aplis, kurā vajadzēja mēģināt precīzi iemest barību. Darbība izvērtās kā jautrs piedzīvojums, un savs labums tika arī izsalkušajām karpām. Tā kā saimniecība piedāvā arī makšķerēšanas pakalpojumus, tad tika izstāstīts, ka zivju iebarošana ir labs priekšnosacījums veiksmīgai loma iegūšanai.
Skolēni uzzināja, kādi nosacījumi ir vajadzīgi, lai karpas veiksmīgi augtu un barotos, kā arī to, kādos apstākļos notiek karpu nārsts. Pateicoties pēdējo divu vasaru siltajam laikam, karpas labi ir nārstojušas arī „Mazsāliju” dīķos.
Jau staigājot un apskatot zivju lietas, nevarēja nepamanīt, ka uzņēmumam būtiska nozare ir tūrisms. Skolēni guva priekšstatu, ka tūrisms un zivsaimniecība ir nozares, kas spēj viena otru ļoti labi papildināt. Audzētās zivis tiek gatavotas „Mazsāliju” virtuvē un tās bauda viesu nama apmeklētāji. Arī viesi labprāt izmanto makšķerēšanas iespējas un noķertās zivis pagatavo turpat uz vietas.
Izmantojot atpūtas brīdi, kad tika notiesātas zivju uzkodas, mūsu lektore vēlreiz skolēnus iepazīstināja ar zivju sugām, kas atrodamas Latvijas upēs, ezeros un jūrā. Tad tika atbildēts uz jautājumu, kur tiek realizētas saimniecībā izaudzētās zivis. Gunita Štorha atzina, ka šobrīd, saimniekojot laukos, ir ļoti svarīgi attīstīt dažādas nozares, kas ir būtiski, lai saimniecība būtu rentablāka.
Skolēni un pavadošie pedagogi bija ļoti priecīgi, ka bija iespēja paviesoties tik skaistā un sakoptā vidē un redzēt, kā darbojas dažādas saimniecības nozares, tai skaitā arī zivsaimniecība.
Dienas noslēgumā lauku attīstības/zivsaimniecības konsultante Inga Reiniņa jauniešiem sniedza informāciju par to, kas ir LLKC un kādus pakalpojumus ir iespējams saņemt.
Cerams, ka kāds no skolēniem būs guvis idejas sava uzņēmuma attīstībai nākotnē. Bet pilnīgi skaidrs jau šodien, ka gūtās zināšanas par zivsaimniecību noteikti kaut kad dzīvē noderēs!
Brauciens notika ZST pasākuma „Zivsaimniecības popularizēšana skolās” ietvaros.
Inga Reiniņa,
Engures novada lauku attīstības/zivsaimniecības konsultante
Pievienot komentāru