Jaunas tendences zemeņu audzēšanā
LLKC Tukuma konsultāciju birojs marta sākumā aicināja interesentus uz Mārītes Gailītes vadīto semināru par bioloģisko saimniekošanu siltumnīcās un zemeņu audzēšanu segtajās platībās. Daudzajiem dalībniekiem interesēja jaunās tendences zemeņu audzēšanā. Šī oga vienmēr ir pieprasīta tirgū, audzētāji arvien vairāk izrāda interesi par zemeņu audzēšanu segtajās platībās, izmantojot no Holandes ievestos frigo stādus. Tas nozīmē, ka šie stādi ir audzēti speciālā režīmā, tiem ir ieriesušies ziedpumpuri. Tālāk tie tiek novietoti aukstuma kamerās. Bet šāda audzēšana prasa jaunas zināšanas un tehnoloģijas. Tādēļ interesenti uzmanīgi klausījās un veica pierakstus, uzdeva jautājumus un piedalījās viedokļu apmaiņā.
Zemene ir interesants augs. Izrādās, ka oga saldumu iegūst no dienas un nakts temperatūras svārstības, naktij jābūt ar krietni zemāku temperatūru. Der zināt, ka ziedpumpuri ieriešas rudenī, kad diena ir īsāka par 14 stundām un vidējā diennakts temperatūra mazāka par 15 grādiem. Savukārt ziedneša veidošanai nepieciešams noteikts aukstuma periods, kurš atkarībā no šķirnes sastāda 1200-1600 aukstuma stundas. Šī īpašība dod iespēju izmantot frigo stādus, jo tos var uzglabāt aukstumā līdz ieplānotajam stādīšanas laikam. Gardo ogu ražu var novākt 40-60 dienas pēc stādīšanas. Šī metode paver iespējas pirmo ražu iegūt pavasarī, bet, iestādot augus vasaras beigās, zemenes patērētājus iepriecinās rudenī. Šāds audzēšanas veids šobrīd tiek ieteikts, jo tas nodrošina ilgāku ogu piedāvājuma periodu un garantē augstu ogu kvalitāti. Lektore salīdzināja dažādus audzēšanas veidus, bet diskusijās dalībnieki atzinīgi novērtēja zemeņu audzēšanas priekšrocības renēs. Tas atvieglo kopšanas un novākšanas darbus, tikai svarīgi tās piesaskaņot strādājošā cilvēka augumam. Tas tāpēc, lai būtu viegli un parocīgi strādāt, apkopjot augus. M. Gailīte ieteica jaunajiem audzētājiem vispirms pamēģināt zemenes audzēt uz pašu gatavotiem plauktiem, izmantojot ar substrātu pildītus plēves maisus. Parasti pirmie gadi paiet, mācoties un vērojot kļūdas. Tad arī nāk sapratne, vai ir vēlēšanās attīstīties. Tikai tad var sākt zemeņu audzēšanu renēs, izvietojot tās divos stāvos. Runājot par augu mēslošanas jautājumiem, lektore uzsvēra kalcija un silīcija nozīmi zemeņu ražas ieguvē. Kalcija trūkuma dēļ ogas ir mīkstas un ātri bojājas, bet silīcijs ierobežo īstās miltrasas attīstību. Mēslošanā jānodrošina vismaz 12 elementi. Svarīgi atcerēties, ka Ca nitrāts jāšķīdina atsevišķi no sēra un fosfora mēslošanas līdzekļiem. Vienam augam nepieciešams 250 ml ūdens. Par zemeņu audzēšanu ir atrodama plaša informācija, bet šoreiz lektore aicināja neaizmirst par kameņu “darba līguma” nosacījumu ievērošanu. Stropam jāatrodas virs ziedu līmeņa un jābūt aizsargātam no saules. Ja stropā būs par karstu, kamenes to vēdinās un tajā laikā neapputeksnēs ziedus. Kamenēm ir nepieciešama UF gaisma, un tas jāņem vērā siltumnīcu plēves izvēles.
Dienas otrajā daļā tika stāstīts par dārzeņu bioloģisko audzēšanu siltumnīcās, lektore uzsvēra svarīgākās īpatnības siltumnīcu konstrukcijās. Vai zinājāt, ja vēdināšana notiek tikai caur siltumnīcu galiem, tad tās garums nedrīkst pārsniegt 30 metrus? Taupot laika resursus, arī bioloģiskajā audzēšanas sistēmā ir lietderīgi ierīkot pilienlaistīšanu. Bioloģiskajās saimniecībās lielākās problēmas nākas risināt cīņā ar kaitēkļiem. Tādēļ laicīgi jāizvērtē izturīgākas šķirnes, jāizvieto krāsainās līmplāksnes, entomofāgu izlaišana un entomopatogēno mikroorganismu lietošanu. Bioloģiski audzētas sēklas piedāvā firmas “Bejo”, “Rijk Zvaan”, “Vitalis” un arī mūsu SIA “Kurzemes sēklas, tāpat SIA” Agrimatco Latvia”.
Izvēloties saimniekot ar bioloģiskajām metodēm, pamatu pamats ir sagatavot kvalitatīvu augsni. Lektore klātesošajiem atsvaidzināja zināšanas par mikrobioloģiskajiem līdzekļiem augsnes un augu veselībai. Pie tiem pieder labi zināmais Trihodermīns, Biomiks. Klausītāji uzzināja, kāpēc pielietotās sēnes un baktērijas spēj nodrošināt ilgstošu iedarbību un kāpēc tie vislabāk iedarbojas, ja tos lieto profilaktiski stādīšanas laikā.
Semināra dalībnieki aktīvi uzdeva jautājumus par dažādu kultūru audzēšanas īpatnībām. Visvairāk dalībniekus interesēja gurķu, tomātu slimību un kaitēkļu apkarošana bioloģiskajā audzēšanas sistēmā. Tika analizēti slimību rašanās cēloņi un to iespējamie novēršanas un mazināšanas risinājumi. Lektore klausītājus iepazīstināja ar paprikas audzēšanas īpatnībām. Ļoti labi tika paskaidrots par paprikas veidošanas nosacījumiem un augļu normēšanu.
Semināram veltītā diena pavadīta pilnvērtīgi, uzzinot jaunu informāciju, gan atsvaidzinot zināšanas par it kā jau zināmām lietām. Daudzus ieinteresēja M. Gailītes ieteikums šopavasar pamēģināt podos izaudzēt mēnešzemenes no sēkliņām. Tas varētu būt interesants produkts, ko piedāvāt pilsētniekiem. Dalībnieki izteica gandarījumu par vērtīgo informāciju zemeņu audzēšanā. Ir uzskati un prognozes, ka zemeņu audzēšanai segtajās platībās Latvijā ir nākotne. Ir tikai jāmācās, kā iegūt aromātiskas un saldas ogas.
Ilze Ruka,
LLKC Tukuma konsultāciju biroja lauku attīstības konsultante
Pievienot komentāru