Ventspilī vēro, kā produkti tiek darināti no sirds

GalerijaPrint

Interesentu grupa no Zemgales devās pieredzes apmaiņā uz Kurzemes pusi, iepazīstot Ventspils un tās novada mājražotajus, amatniekus un tūrisma pakalpojuma sniedzējus. Lieki piebilst, ka sen zināma patiesība par “treknajiem” Zemgales laukiem un Kurzemes biezajiem mežiem. Braucēji devās iepazīt atšķirīgo, kas tomēr tuvina ikvienu savam klientam, ja produkts tiek darināts no sirds un pakalpojums sniegts ar mīlestību.

Pirmā pieturvieta ir Ances muiža Ances pagastā. Kurzemes ziemeļos braucējus sagaida Līga Grīnberga, Ances muižas pārvaldniece un rokdarbnieku kopas „Paukers” vadītāja. Tiek izstāstīts muižas stāsts, rokdarbnieku aktivitātes, pirms grupa tiek sadalīta divās daļās. Viena daļa dalībnieku dodas iepazīt sklandrauša gatavošanas noslēpumus, kamēr otra ieklausās bitenieka amata niansēs. Rokdarbnieku kopa uztur dzīvas senču tradīcijas un labprāt tās nodod tālāk. Sklandrausis ir reģistrēts kā pirmais Eiropas Savienībā aizsargātais lauksaimniecības produkts Latvijā un iekļauts Eiropas Komisijas reģistrā kā „Garantēta tradicionālā īpatnība”.

Tālāk dodamies „Krastiņu” virzienā, turpat Ances pagastā. Šeit Loreta un Reinis Pižiki veiksmīgi attīsta lauku vides tūrisma saimniecību. Saimnieki piedāvā laivošanu pa Kurzemes upēm, loku šaušanas pakalpojumus, safari izbraucienus un foto medības. Atraktīvā stāstījumā, iekļaujot dalībnieku izvizināšanu aizvēsturiskā transporta līdzeklī pa savu pļavu, Reinis izrāda   saimniecību. Tūristiem šeit tiek piedavāts arī garšas baudījums dabā, iestiprinoties kafejnīcā „Mežs”, kurā piedavā nogaršot gardus un veselīgus ēdienus, kas top atvērta tipa virtuvē – mežā. Maltītes gatavošanā tiek izmantoti sezonas produkti un pašu cepta maize.

Ceļš turpinās Ventspils virzienā. Pašā pilsētas viducī nepilnu gadu darbojas mājražotāju veikals „Ķocis”. Vietējās produkcijas noietu kopējā veikalā veicinājusi Ivetas Ķēniņas uzņēmība. Iveta lauksaimniecības produkciju audzē Ventspils novada Ugāles pagastā, tādējādi saskatīja iespēju līdzās saviem produktiem klientiem piedāvāt apkārtnes lauksaimnieku un mājražotāju produkciju.

Pavisam netālu no „Ķoča” savu ražoto vīnu un citus alkoholiskos dzērienus realizē SIA “Windau Wines”. Vīna ražotnes saimnieks Dainis Plūme dzērienus darina no apkārtnē ievāktām ogām, augļiem, ziediem un pat no bērzu sulām. Īpašu atzinību no klientiem vīndaris saņēmis par bērzu sulas vīnu un bērzu sulas sidru.

Pēc dažādu gardumu degustēšanas un uzņēmēju iepazīšanas pirms mājupceļa vēl atliek laiks iegriezties Ventspils Amatu mājas veikaliņā un iepazīt šīs puses amatnieku darinājumus. Veikaliņā vienkopus var apskatīt un iegādāties gan skaistas, gan praktiskas lietas – gan sev, gan dāvināšanai. Tiek iepazīti gan tradicionāli, visā Latvijā sastopami izstrādājumi, gan tikai šai pusei raksturīgi.

Dodoties mājup, laiks apcerei un atmiņām. Ir aizvadīta bagātīga diena, iepazīstot gan Ziemeļkurzemi, gan tās ļaudis. Sakot jau, ka kurzemnieki esot gana atturīgi. Zemgales ceļotājiem bija tā laime iepazīt kurzemnieku sirds pusi, kas izpaužas darbos, mīlestībā uz savu zemi, savu sētu, savu nodarbošanos. Kārtejo reizi esam liecinieki tam, ka, ieliekot sirdi savā darbā, ir iespēja aizraut arī apmeklētājus, ļaujot iepazīt katram novadam raksturīgos produktus vai tūrisma sniegtos pakalpojumus.

Pasākumu LLKC Dobeles konsultāciju birojs organizēja ES līdzfinansētajā projektā “Saimniecību un mežu apmeklējumu nodrošināšana” par tēmu “Saimniekošanas dažādošana: lauku vides tūrisma saimniecību attīstība – vietējās produkcijas noieta veicināšana, mārketinga projektu veidošana, tūrisma produkta prezentāciju organizēšana”.

Monta Mantrova,
LLKC Dobeles nodaļas lauku attīstības konsultante

Foto: Raimonda Ribikauska

Foto galerija: 

Pievienot komentāru