Idejas, iespējas un realitāte bioloģiskajās saimniecībās Latgalē
Laikā starp ziedošo vasaru un zelta rudeni LLKC Alūksnes konsultāciju birojs zemniekiem radīja iespēju apciemot Latgales puses dažādu nozaru bioloģiskās saimniecības, lai gūtu jaunas idejas un pieredzi produkcijas dažādošanā un realizācijā.
Pieredzes braucienu sākām ar SIA “Trīs Vītolu staļļi” apmeklējumu, kur ilgu gadu garumā nodarbojas ar zirgkopību. Uzņēmumā ir ap 70 zirgu, kas katru dienu tiek aptekalēti – pabaroti, izvesti pastaigās un sasukāti. To apliecināja zirgu saimnieku viesmīlība un interese par staļļa apmeklētājiem. Lai uzņēmums pastāvētu, ir jāataudzē tādi zirgi, kas ir pieprasīti tirgū. Lielākā daļa zirgu tiek eksportēti. Papildus zirgu realizācijai tiek sniegti pakalpojumi reitterapijā.
Zemnieku saimniecībā “Dobulnīki” mūs sagaidīja jaunais lauksaimnieks Mārtiņš Landsmans. Te nodarbojas ar aitkopību un piena lopkopību. Saimnieks atzīst, ka aitkopība spēj peļņu sniegt tikai tad, kad aitu ganāmpulks ir krietnāks, bet kā papildnozari piena lopkopībai, viņš to paturēs, jo pieprasījums pēc jēra gaļas no privātpersonām ir. Jēri un brāķētās aitu mātes tiek nodotas kautuvei, kur šogad iepirkuma cena bija apmierinoša. Papildus lopkopībai Mārtiņš nodarbojas ar kokapstrādi, jo tas viņu interesē un ir iegūta atbilstoša izglītība. Savas aitas viņš ir nodrošinājis ar paša izgatavotām koka barotavām. Tās ir iespēja arī pasūtīt un iegādāties.
No netradicionālās lauksaimniecības nozares saimniecībām tika apmeklēta “Alpaku sala” Bebrenē. Nu jau četru gadu garumā alpaku audzēšana ir Inetas Zībartes ģimenes nodarbošanās, un tagad tā ir kļuvusi par pamatnodarbošanos. Alpakām ir uzbūvētas savas mājas un “Dzīparu māja”, kurā saimniecības apmeklētāji tiek iepazīstināti ar alpaku dzijas ieguves procesu, saražoto produkciju, un ir izveidota produkcijas tirdzniecības vieta.
Otrās dienas rītā devāmies uz Rušonas pagasta z/s “Juri" Riebiņu novadā, kur saimnieki Juris un Lidija Lubāni rada pievienoto vērtību bioloģiskajā slaucamo govju saimniecībā, ražojot piecas dažādas siera šķirnes. Saimnieks Juris saistoši izstāstīja par siera ražošanas procesu, realizācijas iespējām, un bija iespēja nodegustēt un iegādāties viņu ražotos sierus. Saimniecībā viss iegūtais piens tiek pārstrādāts sieros, kuri līdz patērētājam nonāk, ikdienā iegādājoties saimniecības veikaliņā vai sestdienas tirgū Rēzeknē vai Daugavpilī. Pircēji ir iecienījuši tradicionālo ķimeņu sieru.
Pēdējā apmeklējuma vieta bija Riebiņu novada zemnieku saimniecība “Vilkači”, kas nodarbojas ar bioloģisko augļu un ogu ražošanu un pārstrādi. Apskatījām, kā šajā saimniecībā tiek audzēti smiltsērkšķi, upenes, cidonijas, tomāti un citi dārzeņi, uzzinājām par to pārstrādes un realizācijas iespējām, kā arī nogaršojām un varējām iegādāties zemnieku saimniecības “Vilkači” ražoto produkciju.
Pēc tam ar iegūtajām zināšanām un gūto pieredzi, apmierināti ar lietderīgi un saturīgi pavadīto laiku, devāmies atpakaļ uz mājām. Brauciens tika organizēts LAP 2014.-2020. apakšpasākumā “Saimniecību un mežu apmeklējumu nodrošināšana”. Uzklausot dalībnieku vērtējumu, var atzīt, ka šādi braucieni ir lietderīgi un nepieciešami, jo tiek gūtas jaunas idejas un iedvesma uzsākt kaut ko jaunu. Tas veicina saimniekošanas dažādošanu un attīstību.
Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests
Sarmīte Svilāne,
LLKC Alūksnes konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante
Foto: Sarmīte Svilāne
Pievienot komentāru