Zivsaimniecības popularizēšanas iespējas jauniešiem

GalerijaPrint

Jauniešu apmācības nodrošināšana vienmēr būs kā izaicinājums,  un tāpēc ar lielu cieņu izturamies pret to lielo un apbrīnojamo darbu, ko dara skolotāji ik dienu.  Tāpēc vēl jo vairāk esam pateicīgi skolotājiem par atsaucību un lielo uzticēšanos tajos brīžos, kad piedāvājam jaunas iespējas tematiskajā un praktiskajā izglītošanā, t. sk. arī zivsaimniecības jomā Zivsaimniecības sadarbības tīkla pasākumos.

Kas būtu nepieciešamas, lai vispār šādu apmācību procesu (pasākumu) īstenotu:

  • Komanda jeb aizrautīgi cilvēki, kuri mīl savu darbu, ir gatavi dalīties savā pieredzē un zināšanās, kā arī aktīvi iesaistīties pasākuma norisē.
  • Vieta jeb vide, kurā savu ikdienu veido zvejnieku ģimenes. Īpaši mazos zvejnieku ciemotos, kuros ir ļoti bagātas zvejnieku tradīcijas, jāapzinās, ka zvejniecības arods nav iedomājams pēc dažādu lietu kopuma, ko veido ikdienas dzīve.  
  • Apmācību modulis jeb process ar reālu piesaisti ne tikai zvejniecības arodam, bet arī noteiktas vietas kultūras vēsturiskajam mantojumam un ciemata ikdienas notikumiem, iespējām tagad.  
  • Sadarbība un savstarpējā mijiedarbība. Saliekot kopā visus elementus un pieliekot skolotāju atvērtību un ieinteresētību, kā arī ļaujot pašiem jauniešiem aktīvi iesaistīties izzināšanas procesā, tikai tad ir iespējams gūt rezultātu.

Ņemot vērā iepriekš minēto, jau otro gadu pēc kārtas Jūrmalciemā (Nīcas pagastā, Dienvidkurzemes novadā) sadarbībā ar biedrību "Jūrmalciema valgums", Gitu Vanagu (Nīcas senlietu krātuves vadītāju), Jūrmalciema zvejniekiem un Nīcas vidusskolu piedāvājām 5. a un 5. b klašu skolēniem izzinošu mācību pasākumu par Jūrmalciemu un zvejniecību.

Šajā reizē izmantojot gan mobilo aplikāciju, kas padara skolēniem apmācību procesu atraktīvāku, gan arī praktiskus jautājumus un uzdevumus, kurus sagatavoja biedrības "Jūrmalciema valgums" pārstāvji. Noteikti vērtīga bija arī iespēja satikties klātienē ar Ivaru Rogu (IK “Asarītis”), kurš ir pieredzējis un aizrautīgs zvejnieks. Ivars papildus zvejniecībai  piedāvā tīklu (viens no svarīgākajiem ikviena zvejnieka darba instrumentiem) šūšanas un tūrisma pakalpojumus. Kā šīs dienas noslēdzošais pieturpunkts bija Jūrmalciema Tīklu māja “Piestātne” (www.facebook.com/Piestatne), kur skolēni iepazina šīs vietas īpašo auru un arī piedāvātās iespējas. Noteikti jāsaka lielu paldies Nīcas novada pašvaldībai un Dienvidkurzemes novada pašvaldībai par veiktajiem ieguldījumiem šīs īpašas vietas atjaunošanā un rūpi, lai vietējie zvejnieki un iedzīvotāji varētu to izmantot zvejnieku tradīciju kopšanā.

Kā pēc pasākuma atzīmē Evita Ločmele (Nīcas vidusskolas dabaszinību skolotāja), tad “skolēni tika iepazīstināti ar Jūrmalciema vēsturi un senlietu krātuvi. Sadalījāmies komandās un devāmies apmēram 3 km pārgājienā pa Jūrmalciemu, vadoties pēc izstrādāta maršruta un pildot dažādus uzdevumus katrā pieturpunktā. Līdz ar to apskatījām un iepazinām Jūrmalciemu, kā arī klausījāmies un praktiski darbojāmies pie vietējā zvejnieka”.

Liels paldies visiem, kas līdzdarbojās šī pasākuma īstenošanā, un noteikti kopīgi strādāsim, lai piedāvātu aizvien jaunas iespējas.

Aicinām arī tevi doties ceļojumā kopā ar ģimeni un iepazīt šo īpašo Dienvidkurzemes novada Nīcas pagasta zvejnieku ciematu  Jūrmalciemu.  Dodoties uz šo vietu, noteikti iesakām pasekot Zvejnieka mājas “Oskars” (https://ej.uz/JurmalciemsZvejniekuMajaOskars) aktuālam piedāvājumam un piedāvājam savas pastaigas laikā izmantot mūsu sagatavoto maršrutu ar 21 kontrolpunktu. Te ir iekļauti izzinoši un praktiski jautājumi par Jūrmalciema vēsturi, zvejniecību un sajūtām. 

Maršruta saite, kuru vari atvērt savā telefonā –  https://ej.uz/IepazistiJurmalciemu (parole uzsākot: 12345). Pirms dodies, noteikti pārliecinies, ka telefons ir uzlādēts.

Domās atgriežoties pie rīkotā skolēnu pasākuma, pats vērtīgākais rezultāts, ko atzīmē arī Evita Ločmele “skolēni ne tikai apguva dažādas ekosistēmas dabā, vēsturi, bet arī mācījās sadarboties grupās, lai kopā tiktu pie veiksmīga rezultāta”.

Varam tikai aicināt arī tevi iepazīt zvejnieku ikdienu un piedāvātās iespējas!

Pasākums notika Zivsaimniecības sadarbības tīkla aktivitātē  „Zivsaimniecības popularizēšana skolās”.

Aleksejs Kačanovs,
LLKC Liepājas biroja vadītājs

Foto: Evita Ločmele, Aleksejs Kačanovs

Foto galerija: 

Pievienot komentāru