Vārkavas novadā aktīvi darbojas lauku godu saimnieces

GalerijaPrint

Ar devīzi „Mēs esam un būsim!” kopā tika aicinātas lauku godu saimnieces, lai dalītos savā pieredzē un receptēs. Šādas tikšanās tika organizētas Izglītības un attīstības centrā „Vanagi”. Tikšanās notika visa marta garumā katru piektdienu, un katra no tām bija veltīta konkrētam produktu klāstam.

 Pirmā tikšanās sākās kā salātu diena, otrā – tortes diena, trešā – cepumu diena, bet ceturtā – siera diena. Saimnieces dalījās pieredzē, degustēja,  atklāja savas receptes un ieguva pieredzi no citām saimniecēm. Katrā no pasākumiem bija klāt arī kāds viesis, kurš strādā šajā nozarē – gan pavārs, gan pārtikas tehnologs un siera meistars.

 „Salātu dienā” bija pārstāvēti trīs veidu salāti. Katra saimniece iepazīstināja ar salātu sastāvdaļām, kā arī notika to degustācija. Otrajā tikšanās reizē tika  degustētas  tortes – divas tortes, kuras tika pagatavotas no olām, un viena „Napoleona” tipa torte, kuras tapšanai ir vajadzīgas pat divas dienas. Arī olu tortēm katrai saimniecei ir sava pagatavošanas secība, lai gan sastāvdaļas ir vienas un tās pašas, bet garša  –  pavisam citādāka. 

„Cepumu dienā” degustācijai tika piedāvātas eļļā vārītas rozītes un sēnītes, žagariņi, alus cepumi, smilšu cepumi, biezpiena bumbiņas ar marmelādes gabaliņiem, gliemezīšu cepumi. Ar cepumu receptēm iepazīstināja septiņas saimnieces.

 Saimnieču ceturtajā tikšanās reizē pagatavotais sieru klāsts bija ļoti dažāds, sākot ar  parasto, tautā saukto par balto sieru, olu sieru, sieru ar ķimenēm, ar rozīnēm un pat ar riekstiem. Lai sajustu sieru atšķirības un tos varētu salīdzināt, tika pasniegti arī veikalā iegādātie sieru veidi: „Preilis” un „Čedars”. Garšīgi bija visi, bet daudzi par labākiem atzina mājās ražotos sierus.

 Katrā tikšanās reizē vidēji piedalījās 15 aktīvas saimnieces, kuras smēlās idejas ēdienu pagatavošanai. Par savu darbu stāstot, viņas, iespējams, iedrošināja kādu gados jaunāku cilvēku, apliecinot, ka ar šo darbu var arī nopelnīt, tikai ir jāreģistrējas kā mājražotājam vai kādas viesu mājas pakalpojumu sniedzējam ēdināšanas jomā.

 Saimnieces nonāca pie secinājuma, ka recepte  varbūt viena un tā pati, bet rezultāts katrai saimniecei būs savs, un tas būs oriģināls. Pasākumu dalībnieces atzina, ka, ja kādreiz pienāks tāds brīdis, kad būs vēlēšanās iesaistīties mājražošanā un tirgot savu produkciju tirdziņos, tad noteikti to darīs, jo nekas nav neiespējams, vajag tikai darīt!

 

Ilga Ušacka,

LLKC Preiļu nodaļas Vārkavas novada lauku attīstības konsultante 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru