Skolēni dodas pēc zināšanām zivsaimniecībā
Alūksnes novads ir slavens ar skaisto un zivīm bagāto Alūksnes ezeru, zušu svētkiem un zemledus makšķerēšanas sacensībām. Pēdējo gadu laikā ir pieaudzis arī zivkopības un akvakultūras uzņēmumu skaits novadā, līdz ar to nācās galvas palauzīt, kuru saimniecību uzrunāt, lai dotos pieredzes braucienā. Izvēlējāmies saimniecības, kurās skolēni varēs iepazīt visu zivs izaudzēšanas procesu.
Braucienā devāmies ar Alūksnes novada Malienas un Bejas pamatskolas skolēniem, tika apmeklētas divas Alūksnes novada zivkopības saimniecības – SIA “Faps” un SIA “GMS”. Apes novada tūrisma informācijas centra darbiniece Astra Binde laipni piekrita iepazīstināt ar Vaidavas upē dzīvojošām zivīm un SIA “Grūbe Fish” darbību.
SIA “Faps” īpašnieks Armands Roze saimnieko Pededzes pagasta “Silenieku dzirnavās”. Viņš nodarbojas ar zivju mazuļu audzēšanu citu zivsaimniecību nodrošināšanai ar mazuļiem, kas ir specifisks process. Katrai saimniecībai audzēt mazuļus nav ekonomiski izdevīgi, līdz ar to saimniecības specializējas. Skolēniem tika izstāstīts process no zivju mammu slaukšanas līdz pārdodamu zivju mazuļu izaudzēšanai. Bija iespēja ieskatīties mazuļu audzēšanas baseinos, kas izvietoti koka guļbūves ēkā, kura ļoti labi iederas meža ieloka ainavā. Saimniecība atrodas Pededzes upes krastā, un, lai upi nepiesārņotu ražošanas procesā, ļoti tiek piedomāts pie notekūdeņu attīrīšanas. Skolēniem tika uzdoti jautājumi par Alūksnes ezerā un novada upēs esošajām zivju sugām, un bija arī iespēja gūt atbildes uz interesējošajiem jautājumiem.
Par tālāku zivju izaudzēšanu pastāstīja SIA “GMS” īpašnieks Uldis Bērziņš. Viņa uzņēmumā tiek audzētas piecu sugu stores, kuras sākumā audzē mākslīgi izveidotos baseinos telpā, un, sasniedzot noteiktu lielumu, tās tiek laistas dīķos. Skolēniem bija iespēja ķert zivis, izmantojot ķeramo ķeseli, un redzēt zivju attīrīšanas procesu pirms nogādāšanas uz ēdināšanas uzņēmumiem vai gala patērētājam. Bērni ar interesi vēroja lielās zivis skaidrajā baseinu ūdenī.
Apes pilsētai cauri tek Vaidava, kuras ūdeņus izmanto ne tikai elektrības ražošanai, bet arī foreļu audzēšanai. SIA “Grūbe Fish” darbība notiek Vaidavas krastā izveidotos dīķos, audzējot foreles. Upes ūdens ir pietiekami vēss, lai šīs zivis tur justos labi, jo kritiskā temperatūra forelēm ir +24 grādi. Vaidava ir slavena ar strauta foreļu nārsta vietām, un tajā mājo ap 20 sugu citu zivju.
Brauciena laikā gūtā informācija lika skolēniem saprast, ka zivkopība ir nozare, kurā var veiksmīgi darboties, tikai nepieciešamas zināšanas zivkopības jomā. Tās var iegūt, apmeklējot kursus, mācoties veterinārmedicīnas vai bioloģijas fakultātē un specializējoties zivkopībā. Uzņēmēji atzina, ka zinošus strādniekus zivkopības jomā atrast ir praktiski neiespējami, jo Latvijā vairs nemāca vidēja līmeņa zivkopjus.
Sarmīte Svilāne,
LLKC Alūksnes konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru