Īstais brīdis skaistumdārza plāniem

Noslēdzošo gada informatīvo semināru, uzklausot Kārķu pagasta iedzīvotāju vēlmes, Valkas konsultāciju birojs organizēja par privātās un publiskās ārtelpas iekārtošanu, uzturēšanu un kopšanu. Kārķēnieši izteica vēlmi, lai par šo tematu ar savām zināšanām un pieredzi dalās ainavu dizainere no Dzērbenes Vineta Radziņa, SIA “Laba vide” īpašniece. Vineta Radziņa ir ne tikai ainavu dizaina speciāliste, bet arī mežsaimniecības inženiere un ekoloģe. Prieks, ka Vineta labprāt atsaucās aicinājumam un ieradās Kārķos, lai kaut nedaudz iepazīstinātu interesentus ar savu redzējumu par to, ko vajadzētu un ko nevajadzētu dārzā. Patīkami, ka uz semināru bija ieradušies interesenti ne tikai no Valkas novada,  bet arī no Valmieras novada, tuvējās Rūjienas un attālākajiem Brenguļu un Kocēnu pagastiem, pat neskatoties uz to, ka visus pārsteidza sniegs, kurš, kā vienmēr, atnāca negaidīts.

Uzzinot par semināru, daudzi izteicas domu par to, ka šādu semināru vajadzētu organizēt pavasarī, bet te organizatoru domas un pieredze sakrita ar Vinetas redzējumu, ka šis ir īstais brīdis, kad domāt par nākamā gada košumdārzu. Ne tikai tāpēc, ka ainavu dizaineriem un daiļdārzu iekārtošanas speciālistiem šis ir brīvāks brīdis, bet tāpēc, ka rudens un ziemas sākums ir laiks, kad ir laiks padomāt par to, kādi augi nākamgad augs jūsu dārzā, un ir arī laiks sameklēt, kur iegādāties stādus un sēklas. Varbūt pat jau drīz jāsāk sēklu un jaunstādu pasūtīšana. Bet pavisam noteikti, Vineta uzsver, šis ir īstais laiks plānot jaunu vai pārplānot esošo dārzu, lai pavasarī varētu veltīt vairāk laika jau iekārtošanas darbiem. Ja jāstāsta par seminārā uzzināto, tad, protams, tāpat kā jebkurā dizaina jomā, arī dārza iekārtošanā mainās tendences un mode. Tomēr, iekārtojot dārzu, katrs var izlemt par labu tam, kādu tad viņš vēlas savu dārzu. Ļoti vērtīgi Vinetas stāstījumā bija tas, ka viņa rādīja savu plānoto dārzu skices un tad arī fotogrāfijas, kā tas ir izdevies. Viens no Vinetas darbiem Valmierā, par kuru viņa stāsta,  ir ārstniecības – garšaugu dārzs, kas atrodas Valmieras pilsdrupu teritorijā un tajā ir iekļauti 150 augi. Nu jau kādu laiku modē ir augstās dobes, kurās pie mājām tiek audzēti dārzeņi un garšaugi, bet Vineta rāda piemērus, kur no dažādām dārzeņu kultūrām tiek veidotas krāšņumdobes, kas izskatās ļoti krāsainas un ir arī viegli kopjamas. Nekas nav labāks par piemēru, kuru mēs atpazīstam dabā. Te nu Vinetas Radziņas bonuss ir tas, ka vairāki no viņas realizētajiem projektiem atrodas Valmierā – Dzirnavu ezeriņa promenāde, kur mēs atceramies, kā konkrētā vieta ir izskatījusies pirms tam un kādu veidolu tā ir ieguvusi pilsētvidē pēc projekta realizācijas. Jo patīkamāk, ka uz semināru bija ieradušās arī Valkas novada speciālistes, kuras atbild par vides labiekārtošanu.   

Seminārā daudz tika runāts par dārza iekārtošanas tendencēm un īpaši par to, kā iekārtot dārzu, lai tas būtu skaists visos gada laikos un tajā pat laikā viegli kopjams. Kā veidot apstādījumus, lai tie saplūst ar apkārtējo vidi, ja tie ir lauku ainavā, vai tieši pretēji, lai tie izceltos vietās, kur tas ir nepieciešams. Par akcentiem dārzā, ko var panākt ne tikai ar īpašiem augiem, bet vienkārši, ņemot talkā neizlietotās krāsu bundžas, un nokrāsot koši kādas durvis, vai citus vides objektus.  Varbūt tāpēc, ka aiz loga jau ir ziema, Vineta īpaši uzsvēra to, ka arī ziemā dārzam ir jābūt vizuāli baudāmam, nevar tikai domāt par kādu, sala neizturīgāku augu glābšanu par katru cenu, tā vietā vajag stādīt augus, kuri ir atbilstoši mūsu ziemām. To, ka dārzs var būt krāsains arī ziemā un to var izdarīt, dārzā stādot tik vienkāršo krūmu – grimoni, kura stumbru krāsa selekcijas rezultātā ir ieguvusi ļoti daudz krāsu toņus, vai arī citus kokus, kas izceļas ar mizas krāsu. Šīs un vēl ļoti daudz idejas, kā veidot savu dārzu, guva semināra apmeklētāji. Un vēl, ļoti nozīmīgi ir kontakti.  Daudzi semināra apmeklētāji tad, kad viņiem būs nepieciešamība pēc padoma, to noteikti jautās Vinetai, jo nu jau viņa ir pazīstama.

Pavisam noteikti, ir radusies vēlme apmeklēt Vinetas Radziņas mājas Dzērbenes pagasta “Lejas Kaupēnos”, lai iepazītos ar viņas izloloto dārzu un smeltos jaunas idejas.

 

Valda Empele,

LLKC Valkas biroja uzņēmējdarbības  konsultante

Pievienot komentāru