LPKS „Viļāni” sākta piena produktu pārstrāde

GalerijaPrint

Pirms trim mēnešiem kooperatīvā sabiedrība „Viļāni” sākusi nodarboties ar piena pārstrādi, bet jau tagad pircēju atzinību iemantojusi ražotā produkcija – siers, sviests, krējums, kefīrs, jogurts un citi piena produkti.

 Viesojāmies Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajā sabiedrībā (LPKS) „Viļāni”, kur pozitīvā gaisotnē tikāmies ar kooperatīva vadītāju Aiju Kiserovsku, kura mūs iepazīstināja ar kooperatīva izloloto sapni – piena produktu pārstrādi. Sarunā ar kooperatīva piena produktu meistari un ražošanas vadītāju Inesi Urku un pārdošanas speciālistu Gati Urku iepazināmies ar darbiem, kas jāveic ražotnē, lai pie patērētāja nonāktu kvalitatīvs produkts. LPKS „Viļāni” pavisam nesen, apmēram pirms trim mēnešiem, uzsāka piena produktu pārstrādi. Šobrīd LPKS „Viļāni” tuvākās apkārtnes iedzīvotājiem piedāvā iegādāties tiešām kvalitatīvu, ekoloģiski tīru, no bioloģiska piena ražotu un, kas pats svarīgākais, garšīgu produkciju. Cilvēki var baudīt šeit pat, Viļānu novadā ražotu sieru, sviestu, krējumu, kefīru, biezpienu, jogurtu un citus piena produktus.

 LPKS „Viļāni” dibināta vairāk nekā pirms 20 gadiem un, mazajiem kooperatīviem pamazām apvienojoties, ar šādu nosaukumu darbojas no 1998. gada. Nu jau piecus gadus kooperatīva valdes priekšsēdētājas amatā strādā Aija Kiserovska, un nešauboties var sacīt, ka šajā laikā, pateicoties viņai, ir panākts liels „uzrāviens” kooperatīva attīstībā. Katrā ziņā ikviens piena ražotājs ir svarīgs, un kooperatīvs ir vērsts uz sadarbību, atbalstot katru savu biedru. Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas rīkotajā konkursā „Gada labākais lauksaimniecības kooperatīvs”, LPKS „Viļāni” 2012. gadā ir atzīta par labāko kooperatīvu Latgalē, savukārt 2013. gadā LPKS „Viļāni” plūkusi uzvaras laurus vidēji lielo kooperatīvu grupā.

 – Kā jūs nonācāt līdz lēmumam par piena produktu pārstrādi?

 – Ideja par pārstrādi mums bija jau sen, jo pašiem piederoša pārstrāde kooperatīvam noteikti nozīmē papildus stabilitāti krīzes situācijās, kas regulāri atkārtojas gan Latvijas, gan Eiropas un tāpat arī globālajā piena tirgū. Pagājušajā gadā visi apstākļi bija labvēlīgi, lai šo projektu varētu realizēt. Piesaistot Eiropas Savienības finansējumu, iegādājāmies ražošanai nepieciešamās iekārtas. Kooperatīvs vienmēr ir mēģinājis iztikt bez kredītiem – iespēju robežās nepieciešamajām investīcijām piesaistījām savus līdzekļus.

 – Kādi produkti tiek piedāvāti pircējiem?

 – Piena produkti, kas gandrīz visi tiek gatavoti no bioloģiskā piena. Pircējiem piedāvājam sieru ar dažādām dabiskām piedevām (kaltētām garšvielām un žāvētiem augļiem), sviestu, jogurtu ar un bez piedevām, kefīru, biezpienu, krējumu, pienu un citus produktus. Strādājam arī pie produktu pilnveidošanas, piemēram, jogurts ar piedevām nopērkams tikai dažas nedēļas. Visiem produktiem tiek izmantotas tikai dabiskas piedevas, netiek lietoti konservanti, garšas pastiprinātāji vai krāsvielas. Jogurtam kā piedeva tiks lietoti Latvijā gatavoti ievārījumi un bioloģiskas saldētas ogas. Sieriem izmantotās kaltētās garšvielas un žāvētie augļi tiek iepirkti no Latvijas ražotājiem. Labprāt vairāk sadarbotos ar vietējiem lauksaimniekiem, bet diemžēl šādu bioloģisko garšaugu un ievārījumu ražotāju pagaidām ir salīdzinoši maz.  Piemēram, bioloģiskas kaltētas dilles, kas nepieciešamas sieriem, Latvijā ir deficīts.

 – Vai plānojat palielināt saražotās produkcijas apjomu?

 – Noteikti ražošanas jaudu palielināsim. Redzam, ka pieprasījums pēc mūsu produkcijas aug ar katru dienu. Lai arī esam mājražotāji, mūsu ražošanas jaudas ir pietiekami lielas, tādēļ mums ir vēl neizmantotais potenciāls. Darbojamies ar nopietnākām iekārtām nekā vairums mājražotāju, pie mums visi produktu sagatavošanas procesi tiek rūpīgi uzraudzīti, pēc tam attiecīgais produkts tiek iepakots – sieru pakojam vakuumā. Iepakojumus plānojam arī turpmāk saglabāt vienkāršus un askētiskus, jo, ņemot vērā to, ka ražojam bioloģisku produkciju, rūpējamies, lai iepakojums būtu viegli sašķirojams un tālāk pārstrādājams. Šobrīd kārtojam nepieciešamo dokumentāciju, lai kļūtu par oficiālu bioloģisko ražotāju, bet jau šobrīd visa produkcija tiek ražota no piena, kas iegūts bioloģiskajās piena lopkopības saimniecībās. Līdz šim ir bijis tā, ka viss savāktais piens – gan bioloģiskais, gan konvencionālais nonāk vienā „kopējā katlā”, lai izveidotu atsevišķu līniju bioloģiskajai pārstrādei, bija nepieciešami ieguldījumi, bet esam pārliecināti, ka ieguldītie līdzekļi un darbs atmaksāsies. Ražošanas process šobrīd ir sakārtots, un lielu darbu ieguldām arī pārdošanas attīstībā.

 – Kā organizējat savas produkcijas tirdzniecību? Kur var iegādāties kooperatīva produktus?

 – Produkcijas tirdzniecību uzsākām šī gada augusta beigās. Produkcija parasti tiek sagatavota iepriekšējā dienā, lai nākamajā rītā tā nonāktu tirdzniecības vietās. Katru trešdienu pulksten 10 esam pie Latgales CMAS, pulksten 11 – pie tirdzniecības centra Viļānos. Aktīvi izmantojam iespēju produkciju pārdot arī gadatirgū Viļānos, lauku labumu tirdziņos Rēzeknē un citur. Šobrīd plānojam sadarbību ar Rēzeknes Zaļo veikaliņu. Katru piektdienu esam Varakļānos. Jā, produkciju pērk diezgan daudz, protams, saņemam gan kritiku, gan uzslavas, bet lielākoties atsauksmes ir labas. Var just, ka cilvēki ir lepni par to, ka viņu pašu novadā vai kaimiņu novadā tiek ražoti īsti latgaliski piena produkti. Šī produkcija cilvēkiem asociējas ar „bērnības garšu”, un tāds ir bijis arī mūsu mērķis – radīt produktus, kas ir tāds īstens latgaliešu cienasts gan pašiem, gan ikvienam viesim, kas nonāk jūsu mājās.

 – Varbūt tuvākajos nākotnes plānos ietilpst arī kādas pastāvīgas tirdzniecības vietas izveidošana Viļānos?

 –  Tas noteikti ir nākotnes mērķis. Šobrīd meklējam telpas, bet pagaidām gan vēl nav izdevies atrast tādu vietu, kas būtu labi pieejama, un telpas nebūtu pārāk lielas vai pārāk šauras mūsu sortimentam.

 – Jūsu nākotnes vīzija?

 – Ideju mums ir daudz, vēlamies paplašināt savu darbību, piedāvājot jaunus un interesantus produktus saviem pastāvīgajiem pircējiem un jebkuram interesantam, tāpat noteikti strādāsim pie tā, lai pilnveidotu jau esošās receptes. Mēs labprāt sadarbotos arī ar skolām, piedāvājot skolēniem, piemēram, siera meistarklases un iespēju iepazīties ar mūsu darbību kopumā. Vēlamies piena pārstrādes nozari popularizēt un radīt sabiedrībā aizvien lielāku ieinteresētību. Šobrīd esam iesaistījušies tiešās pirkšanas kustībā, kurā tiek apvienoti vietējie pārtikas produktu ražotāji, piedāvājot savus produktus – tas ir taisnākais ceļš pie klienta, piegādājot savu preci pēc iespējas tuvāk pircēja dzīvesvietai. Visam ir nepieciešams laiks, bet mums ir mērķi, uz ko tiekties. Latgalieši ir stipri, tie, kas dara, tie gūst panākumus. Nebaidāmies būt drosmīgi un uzņēmīgi!

 Ar LPKS „Viļāni” pārstāvjiem sarunājās:

LLKC Rēzeknes nodaļas Viļānu novada lauku attīstības konsultante

Dace Geduševa un

sabiedrisko attiecību speciāliste

Margarita Isajeva

Foto galerija: 

Pievienot komentāru