Notikusi lauka diena kartupeļu audzētājiem

GalerijaPrint

Par jauno kartupeļu šķirni ‘Jogla’ tika spriests lauka dienā integrētajiem kartupeļu audzētājiem, kas notika Valkas novada Kārķu pagastā. Pasākums bija paredzēts audzētājiem, kas strādā ar integrēto saimniekošanas metodi.

Aiga Kraukle no Alojas cietes pārstrādes uzņēmuma iepazīstināja pasākuma dalībniekus ar kartupeļu ražošanas nozares situāciju valstī. Zemnieku saimniecība “Tūži” agronome Irita Kandavniece laipni izrādīja kartupeļu laukus un izstāstīja par savu pieredzi mēslošanas un augu aizsardzības preparātu pielietošanā, sadarbojoties ar firmas  Agrimatco firmas.

Lauksaimnieki iepazinās ar dažādu audzēšanas tehnoloģiju pielietošanu, mēslošanas un augu aizsardzības līdzekļu izmantošanu kartupeļu audzēšanai pārstrādei cietē. Īpaša uzmanība tika pievērsta jaunajai Agroresursu un ekonomikas institūtā (AREI) izveidotajai šķirnei ‘Jogla’, kas piemērota pārstrādei cietē, novērtējot dažādu audzēšanas tehnoloģiju ietekmi uz ražas potenciālu. Laikā, kad lakstu puve jau bija sākusi savu uzvaras gājienu kartupeļu laukos, ‘Joglas’ laksti vēl bija veselīgi zaļi ar pavisam nenozīmīgām lakstu puves pazīmēm. Uz lauka varēja salīdzināt un novērtēt arī citu šķirņu ražu, bet diskusiju laikā bija iespēja nogaršot vairāku šķirņu jaunās ražas kartupeļus.

AREI pārstāvji demonstrēja ekspresmetodi cietes noteikšanai kartupeļos. Šķirnes, kuru bumbuļos augusta sākumā konstatēts salīdzinoši augstāks cietes saturs, bija tieši ‘Jogla’, nedaudz atpalika plaši pazīstamā Nīderlandes šķirne ‘Kuras’.

Lauka dienas noslēgumā bija iespēja mieloties ar gardumiem, kas pagatavoti no kartupeļu šķirnes ‘Jogla’ cietes.

Lauka diena tika organizēta LAP programmas pasākuma 16 „Sadarbība” apakšpasākuma 16.2 „Atbalsts jaunu produktu, metožu, procesu un tehnoloģiju izstrādei”  projekta “Cietes kartupeļu ražošanas cikla tehnoloģijas posmu pilnveidošana un ieviešana” JOGLA (17-00-A1620-000007) ietvaros. Viens no projekta uzdevumiem ir izstrādāt audzēšanas tehnoloģiju cietes kartupeļu ražošanai, izmantojot jauno kartupeļu šķirni “Jogla”.

Informāciju sagatavoja:

Ilze Skrabule un Ilze Dimante

Pamatinformācija par projektu pieejama šeit: http://www.laukutikls.lv/cietes-kartupelu-razosanas-cikla-tehnologijas-p...

Foto galerija: 

Pievienot komentāru