Ar prieku saimnieko ģimenes dārzniecībā “Lieloga”

GalerijaPrint

Ģimenes dārzniecība “Lieloga” ir neliela saimniecība Cēsu novadā, Priekuļos, kurā saimnieko Ruanda Dembovska ar vīru Ediju, abiem dēliem un mazo meitiņu. Saimniecībā 3,5 ha platībā audzē arbūzus, ķirbjus, sparģeļus, pupiņas, dažādus zaļumus un citus vietējos dārzeņus. Ir iestādīts vīnogu lauks un tiek attīstīta arī produkcijas pārstrāde, radot produktiem pievienoto vērtību.

“Lieloga” sākās ar arbūziem

Pirms dažiem gadiem Ruandai radās ideja izaudzēt arbūzus, izaudzēt pašiem sev – saldus, sulīgus un garšīgus. Un izdevās! Pēc tam pievienojās melones, sparģeļi, vīnogas un vēl, un vēl.

Ruanda pēc pārliecības ir dārzniece ar zināšanām augkopībā, augu fizioloģijā un augu audzēšanā. Protams, visu nekad nevar zināt, izplānot un paredzēt, tomēr zināšanas saimniekojot ļoti palīdz. Bet, kā saka “Lieloga” saimniece Ruanda: “Arbūzu audzēšana ir nemitīgi eksperimenti”.

Arbūzu audzēšana – no sēkliņas līdz ražai

Saimniecībā arbūzi tiek sēti aprīļa beigās un stādi audzēti siltumnīcā. Arbūzu dīgšanas procesā ļoti svarīgi, lai temperatūra nav zemāka par +10 grādiem. Maija sākumā, kad iespējamas salnas, temperatūras režīms tiek nodrošināts ar elektriskajiem sildītājiem. Saimniecībā “Lieloga” tiek audzētas divas pamatšķirnes – ‘Bedouin’ un ‘Crimstar’. Tiek audzētas un pārbaudītas arī citas šķirnes, tomēr pamatā ir izvēlētas divas. Ruanda darbam izvēlas tikai profesionālās sēklas.

Arbūzu stādi uz lauka tiek izstādīti maija otrajā pusē agroplēves tuneļos un jūnija sākumā atklātā laukā, bet pirms izstādīšanas uz lauka arbūzi tiek iznesti no siltumnīcas un norūdīti. Laukā  arbūzus stāda uz melnās plēves, kas nodrošina nepieciešamo siltuma un mitruma režīmu, arbūziem ļoti svarīgi, lai ir “siltas kājas”. Stādus stāda 80 cm attālumā vienu no otra. Šogad kopā ar melonēm iestādīti 3700 stādi. Kamēr stādi uz lauka iesakņojas, mitrums ir svarīgs, tad stādi tiek arī papildus laistīti, bet, līdzko parādās jaunie dzinumi, kas liecina par iesakņošanos, tā stādus papildus laistīt pārtrauc.

Tā kā šogad maija beigās un jūnija sākumā bija aukstas naktis un arī salnas, tad stādus pasargāja īpaši veidoti agroplēves tuneļi aptuveni viena kilometra garumā. Tomēr temperatūras svārstības visā audzēšanas laikā nemaz nav tik kaitīgas – temperatūras svārstību rezultātā arbūzi kļūst saldāki. To mīkstums nav tik izteikti sarkans, tomēr tas ir kraukšķīgs un salds. Agroplēvi ņem nost, kad arbūzi sāk ziedēt, lai bites un vējš nodrošina apputeksnēšanos. No viena arbūza stādiņa var iegūt divus līdz piecus arbūzus. Kā noteikt to, kad arbūzs gatavs? Ruandai ir sava metode – vietā, kur arbūzs ir piestiprinājies pie auga, ir stīga, un pie stīgas neliela lapiņa. Tad, kad mazā lapiņa un stīga ir nokaltušas, tad arbūzs ir gatavs. Saimniece saka: “Šī metode, protams, nedod 100% garantiju, ka arbūzs tiešām būs gatavs, tomēr lielākoties tas strādā”.

ES atbalsts saimniecības attīstībai

Saimniecība “Lieloga” 2022. gadā izmantoja iespēju startēt projektā mazo saimniecību attīstībai “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības”. Projekts tika sagatavots sadarbībā ar LLKC Cēsu konsultāciju biroja speciālisti Valdu Kaņepi. Ar projekta finansējuma atbalstu iegādāts traktors “ISEKI” un saliekamā aukstuma kamera produkcijas uzglabāšanai, kas ir neatsverams ieguldījums produkcijas kvalitātes nodrošināšanā.

Produkcijas realizācija

Produkcijas realizācija notiek dažādos veidos. Saimniecības atpazīstamībai, informācijas izvietošanai un izplatīšanai izveidota mājaslapa www.lieloga.lv, kā arī uzņēmuma lapa sociālo tīklu platformā facebook.com.

Produkcija lielākoties tiek realizēta Cēsu tirgū un REKO tirdziņā Valmierā, kā arī ir izveidojusies sadarbība ar kafejnīcu “Smilga” un restorānu “Kest”. Tiek veiktas arī tiešās piegādes klientiem tuvākajā apkārtnē. REKO tirdziņš atšķiras ar to, ka tiek piegādāti iepriekš sagatavoti pasūtījumi. Šī tirdziņa priekšrocība ir produkcijas realizācijas paredzamība. REKO tirdziņš notiek Valmieras tirgus teritorijā vienu reizi nedēļā, ceturtdienu vakaros no plkst. 17.30 līdz 18.30. Valmiera bija pirmā vieta Latvijā, kur sadarbībā ar vietējo pašvaldību un tirgus vadību iedzīvināja šādu – tiešās tirdzniecības koncepciju bez starpniekiem, kas ir ļoti populāra Somijā. Ruanda ir priecīga, ka tirdziņš ir ļoti labi apmeklēts tieši sezonas laikā – no pavasara līdz rudenim, kad ir jaunie zaļumi un dārzeņi. Ziemā tirdziņš kļūstot mazliet “klusāks un mierīgāks”, jo vakaros ir tumšs un reizēm arī laikapstākļi nav tik patīkami, lai cilvēki gribētu iet ārā.

Mazajās saimniecībās ļoti svarīgs ģimenes atbalsts

Saimniecei Ruandai šis ir sirdsdarbs un mīlestības izpausme, taču tas nebūtu iespējams bez ģimenes atbalsta. Kad nepieciešams, tad darbos tiek iesaistīta visa ģimene. Saimniecība pagājušogad piedalījusies arī Lauku tūrisma asociācijas “Lauku ceļotājs” rīkotajās “Mājas kafejnīcu dienās”. Saimniece saka: “Tas ir liels izaicinājums, bet visi kopā to izdarījām un guvām arī ļoti vērtīgu pieredzi. Šogad atkal piedalīsimies “Mājas kafejnīcu dienās”, tāpēc 26. un 27. augustā visi aicināti uz saimniecību “Lieloga” Priekuļos”.

Netrūkst arī izaicinājumu!

Nopietns izaicinājums ir produkcijas realizācijas nodrošināšana ziemas periodā, tāpēc jāstrādā pie jaunu, interesantu pārstrādes produktu radīšanas. Patlaban tiek plānots un strādāts pie tā, lai maksimāli ilgi varētu uzturēt siltu vienu no siltumnīcām, tādējādi spējot nodrošināt saviem pircējiem svaigus zaļumus arī rudens un ziemas periodā.

Liels darbs nepieciešams, lai nodrošinātu ūdensapgādi  ražošanas laukam, lai pēc tam varētu uzstādīt lielās tuneļu sistēmas, kas dos iespēju vairāk kontrolēt augu augšanas apstākļus – temperatūru un mitrumu. Ruanda ļoti plāno saimniecisko darbību un saka: “Riski ir un būs, bet ir arī jādomā par rīcību risku mazināšanai, tāpēc tiek strādāts, lai izveidotu kontrolētus apstākļus un to ieviestu augu audzēšanā. Jo – to, ko var kontrolēt, to var arī prognozēt, kas uzņēmējdarbībā ir ļoti būtiski”. Pēdējo gadu laikapstākļu neparedzamība un ietekme ir pārāk liels risks, tāpēc šī riska mazināšanai plānots būvēt tuneļu sistēmas. Šī plāna īstenošanai plānots piesaistīt ES atbalstu lauksaimniecībai un sadarbībā ar LLKC Cēsu konsultāciju biroju projektu īstenot.  

Gunda Kazerovska,
LLKC Cēsu nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto: Gunda Kazerovska un saimniecības arhīvs

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru