Biškopības produkcijas pielietojums dabīgās kosmētikas līdzekļos

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Ludzas konsultāciju birojs 13. oktobrī sadarbībā ar Valsts Lauku tīklu organizēja informatīvo semināru “Biškopības produkcijas pielietojums dabīgās kosmētikas līdzekļos”.

Semināru vadīja Latvijas Biškopības biedrības Ludzas nodaļas vadītāja Inese Zeiļuka. Tā kā Inese ir arī uzņēmēja, viņa pēdējo gadu laikā ir daudz mācījusies, sevi pilnveidojusi, apmeklējusi starptautiskas biškopības konferences, lai gūtu zināšanas, pieredzi, paplašinātu savu produkcijas klāstu un saglabātu konkurētspēju. Daudzi Ludzas un Latgales iedzīvotāji jau sen ir iecienījuši Ineses produkciju, to lieto ikdienā un priecājas par piedāvājuma klāsta papildinājumu. Tāpēc bija ļoti interesanti satikt Inesi klātienē un iegūt daudz vērtīgas informācijas.

Semināra ievadā Inese Zeiļuka sniedza informāciju, kā izprast veikalos piedāvāto kosmētikas līdzekļu sastāvu, un uzzināt, vai piedāvātā dabīgā kosmētika ir tiešām dabīga arī pēc tās sastāva.

Gatavojot dabīgo kosmētiku, ir jārēķinās ar to, ka vairākas sastāvdaļas būs jāiegādājas, jo ne visu nepieciešamo var saražot pats savā saimniecībā. Tāpēc tika sniegts ieskats, kas ir jāņem vērā, izvēloties kosmētikas sastāvdaļas internetveikalā vai vienkārši veikalā. Protams, tās sastāvdaļas, piemēram, cūku taukus, ārtsniecības augus, biškopības produkciju vislabāk ir iegādāties no zināma vietējā ražotāja. Arī ražojot kosmētikas līdzekļus no biškopības produkcijas, ar biškopības produkciju vien nepieteik, ir nepieciešamas arī citas sastāvdaļas – eļļas, ārstniecības augi, augu hidrolāti un citas sastāvdaļas. Taču biškopības produkcija var būt kā ļoti vērtīga, dabīga, vietējā ražojuma sastāvdaļa.

Praktiski visu biškopības produkciju ir iespējams iestrādāt dažādos kosmētikas līdzekļos – bišu vasku, medu, propolisu, bišu māšu peru pieniņu, tranu homogenātu, bišu indi, vaska kodes fermentētu produkciju, bišu krekliņu zīdu. Katra no šīm sastāvdaļām ir ļoti vērtīga un specifiska, tādēļ ir jāzina, kā to pareizi iestrādāt kosmētikas līdzeklī, lai tā nezaudē savās vērtīgas īpašības, lai produkcijas vērtīgums tiktu izmantots maksimāli.

Semināra laikā Insese plaši izklāstīja visu iepriekšminēto biškopības produktu vērtīgās īpašības. Dalījās pieredzē, kā konkrēto produktu vislabāk iestrādāt konkrētajā kosmētikas līdzeklī. Semināra dalībniekus ļoti ieinteresēja mazāk zināmās biškopības produkcijas, piemēram, tranu homogenāts, vaska kodes fermentēts produkts, bišu krekliņu zīds, iegūšanas veids un pielietojums. Interesants bija Ineses pieredzes stāsts par to, kā viņa audzē bišu vaska kodi.

Inese atzina, ka, lai arī ir daudz mācījusies, apmeklējusi dažādus seminārus, pati joprojām eksperimentē, mēģinot atrast jaunas kosmētikas līdzekļu receptes un tajās iestrādāt aizvien jaunus biškopības produktus, atklāt specifiskus knifus. Uzsākot dabīgās kosmētikas līdzekļu ražošanu, arī Inese ir piedzīvojusi situāciju, ka kādas kļūdas, nezināšanas vai nelabvēlīgu apstākļu sakritības dēļ ir nācies sabojāt kādu produkcijas partiju. Bet tā ir normāla parādība, un katram, kurš plāno uzsākt uzņēmējdarbību šajā jomā, ar to jārēķinās. Ir ļoti daudz jāeksperimentē, jāmācās no pieredzējušiem kolēģiem un no savām kļūdām. Galvenais ir turpināt iesākto, nemitīgi pilveidoties, mācīties un attīstīties. 

Karīna Koroļonoka,
LLKC Ludzas konsultāciju biroja vadītāja

Pievienot komentāru