Cauri gadsimtiem – Valmiermuižas stallis

GalerijaPrint

Vidzeme var lepoties ar daudzām atjaunotām un sakoptām muižām. To vidū spilgti izceļas Valmiermuiža, kuras atpazīstamību nodrošina radošu un uzņēmīgu cilvēku darbošanās.

Muižas uzplaukuma laiks bija 18. gs. nogalē. No vēstures liecībām varam uzzināt, ka ap 1764. gadu  tika uzbūvēta baroka villa un izveidots plašs medību parks. Villa bija vienīgā šādā stilā uzceltā ēka Baltijā, un augstmaņi to izmantoja gan kā medību rezidenci, gan vasarnīcu, kurā uzņemt karaļnamu viesus. Lepnās muižas ēkas nopostīja karos, bet medību parks (šobrīd saukts par Iršu parku), zirgu stallis un citas muižas saimniecības ēkas ir saglabājušās līdz mūsdienām. Zirgu stallis muižas īpašnieku un viesu vajadzībām tika būvēts 19. gs. pirmajā pusē. Līdz mūsdienām saglabājies teju 200 gadus vecs ēku komplekss. Tā būvniecībai izmantoja šķeltus granīta laukakmeņus. Staļļa trīs ēkas veido pagalmu, ko noslēdz akmens mūra žogs ar vārtiem.

Ir aizvērta vēstures lappuse, kas saistījās ar kolhoza darbošanos Valmiermuižas teritorijā. Senās ēkas tika izmantotas tieši tam, kam bija paredzētas – lopu turēšanai. Savukārt citas muižas saimniecības ēkas kalpoja kā noliktavas, tehnikas novietnes vai tika pārbūvētas par siltumnīcām.

Valmiermuiža izskan pasaulē

Ir sācies jauns laikmets. Par to, ka Valmiermuižas vārds tiek nests plaši pasaulē, ir jāpateicas uzņēmējiem un vietējo kopienu aktīvistiem. 2006. gadā darbību uzsāka “Valmiermuižas alus darītava”, kas nu ir kļuvusi  par atpazīstamu zīmolu, bet vietējo kopienu un plašu sabiedrības daļu stiprina un aktivizē biedrība “Valmiermuižas jātnieku skola” un “Valmiermuižas kultūras biedrība”.   

2013. gadā “Valmiermuižas alus darītava” sadarbībā ar “Valmiermuižas kultūras biedrību” uzsāka īstenot mērķi  – muižas teritoriju veidot kā pievilcīgu tūrisma, kultūras un radošu aktivitāšu vietu. Lai dažādotu laika pavadīšanas iespējas, Valmiermuižas parkā  nedēļas nogalēs tika nolemts piedāvāt  izjādes ar zirgiem. Aicinājumam piekrita pieredzējuši zirgu treneri un jāšanas sporta entuziasti Rufina un Reinis Juraši.  Parka apmeklētājiem bija prieks par iespēju doties izjādēs, vizināties  pajūgā, un drīz pēc tam pieaugošā interese par zirgiem mudināja organizēt apmācību jāšanas sportā. Pozitīvā sadarbība ar “Valmiermuižas alus darītavu” un cilvēku interese bija par pamatu tam, lai Jurašu ģimene uzsāktu savu uzņēmējdarbību.

Tiek turēts ap 40 zirgiem

2015. gads ir laiks, kad  “Valmiermuižas stallī” ieradās  pirmie pieci sporta zirgi, bet šobrīd mājvieta ir jau 40 pieaugušiem un labi trenētiem zirgiem. 2015. gada gada sākumā divu mēnešu laikā tika veikti vērienīgi teritorijas un ēku labiekārtošanas darbi, ir ievilkts ūdens, izveidoti koka boksi, kas iederas mūra celtnes interjerā un nodrošina atbilstošus zirgu  turēšanas apstākļus. Ir iekārtoti divi āra jāšanas laukumi un iekštelpu manēža, tādējādi uzlabojot treniņu apstākļus arī vēsākajos gada mēnešos.

Rufina un Reinis Juraši 2015. gada oktobrī kopā ar jāšanas sporta entuziastiem un šī sporta attīstībā ieinteresētiem cilvēkiem nodibināja biedrību “Valmiermuižas jātnieku skola”. Biedrības mērķi ir sekmēt ilgtspējīga jāšanas sporta un tūrisma attīstību Valmiermuižā, Valmieras novadā un plašāk – arī visas Latvijas mērogā. Darbības attīstībā ir trīs svarīgu pasākumu nodrošināšana: jāšanas skolas vadība, zirgu audzēšana, sākot no kumeļa līdz pieaugušam, apmācītam un trenētam zirgam, un tūrisma piedāvājuma apjoma palielināšana. Kuplinot Valmiermuižas tūrisma piedāvājumu, biedrība piedāvā doties izjādēs zirga vai ponija mugurā Valmiermuižas pils parkā, kā arī iepazīt zirgu paradumus un dzīves telpu, piedaloties ekskursijās Valmiermuižas stallī. Izjādes ar zirgu vai izbraucieni ar drošku ir iespējami arī citās šīm aktivitātēm piemērotās Latvijas vietās. Biedrība organizē sporta un izglītības pasākumus visiem interesentiem – gan  jauniešiem, gan pieaugušajiem, gan senioriem.

Īsteno LEADER projektus

Biedrība ir veiksmīgi realizējusi ES līdzfinansētus  LEADER  projektus, iesniedzot tos vietējai rīcības grupai “No Salacas līdz Rūjai” (VRG). 2022. gadā ir iegūts finansējums zirgu pārvadājamās piekabes ar papildaprīkojumu iegādei.  Pieaugot interesei par dalību citu organizāciju rīkotajās sacensībās un paplašinoties izklaides pakalpojumu pieprasījumam, zirgu transportēšanai bija nepieciešama divvietīga piekabe. Piekabes iegāde šobrīd dod iespēju biedrībai piedalīties pasākumos daudz plašākā mērogā un teritorijā kā līdz šim. Tas ir ieguldījums jāšanas sporta pieejamības paplašināšanai, īpaši sekmējot jauniešu un bērnu pieaugošo interesi no izglītošanās skolā savu brīvo laiku veltīt  zirgiem. Atbildība un rūpes ir svarīgas rakstura iezīmes, tās jaunietim dzīves ceļā būs nepieciešamas ik uz soļa. Vairāk nekā 50 jauniešu nodarbojas ar jāšanas sportu Valmiermuižas jātnieku skolā. Tā ir Valmieras novadā lielākā šī sporta veida sekcija. Tur ierodas interesenti arī no tuvākas un tālākas apkārtnes – Strenčiem, Valkas, Cēsīm un Rīgas.

Gadu vēlāk, jau nākamajai VRG “No Salacas līdz Rūjai” izsludinātajai konkursa kārtai biedrība “Valmiermuižas jātnieku skola” iesniedza projektu, lai par ES LEADER fonda līdzfinansējumu iegādātos iejādes laukuma sētiņu un apmaļu  komplektu. Līdz tam Valmiermuižas stallī nebija šāds aprīkojums, tādēļ treniņi un sacensības iejādes disciplīnās nevarēja notikt. Jāšanas sportā iejāde tiek uzskatīta par estētiskāko un skatītājiem baudāmāko zirgu apmācības un jātnieka spēju demonstrāciju, tā tiek izmantota kā pamats citu disciplīnu attīstīšanai. Zirgam un jātniekam ir jāveic noteiktu, obligātu kustību kopums ierobežotā taisnstūra laukumā. Iejādei ir ļoti sena vēsture, tās izpēte apliecina ziņas par laika periodu pirms m. ē. Kopš 1912. gada iejāde ir iekļauta olimpisko spēļu programmā. Tas motivē jauniešus sasniegt augstus mērķus. Jāšanas skolas audzēkņi treniņos apgūst nepieciešamās prasmes zirga vadībā iejādes laukumā. Sacensībās zirgam ir jāparāda trīs gaitas: soļi, rikši un lēkši, kā arī pārejas starp šīm gaitām.  Projektā iegādātās Zviedrijā ražotās Safety system iejādes sētiņas dod iespēju kvalitatīvi nodrošināt gan treniņus, gan sacensības, kas piesaista ne tikai jātniekus, bet arī skatītājus. Tās ir vieglas un ērti pārvietojamas.

Arī turpmāk tiks īstenota iecere pašiem rīkot un piedalīties dažādās sacensībās, trenēt jaunos sportistus un sasniegt arvien jaunus mērķus. Vēl padomā ir ideja par nometnēm ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem. Ir  jāturpina  sadarbība ar nodibinājumu “Camphill Rožkalni”, attīstot  reitterapijas virzienu cilvēkiem ar veselības traucējumiem. Mērķus īstenot var, darbojoties saliedētā komandā! Jurašu komanda ir ģimene. Arī meitas Viktorija un Anna ir skolojušās un ieguvušas pieredzi zirgu trenēšanā un sportā Eiropas valstīs. Viņas piedalās visos jātnieku skolas darbu procesos. Kopā ar meitām ir sapnis par jaunu piedāvājumu – pārgājieniem un peldēm kopā ar zirgiem.

Tiek veikts nozīmīgs darbs

Dienu no dienas tiek veikts nozīmīgs darbs. Dot iespēju jauniešiem satikt tik uzticamu un mīlamu dzīvnieku. Iepazīt zirga cilvēciskās rakstura īpašības un palikt ar to draugos visas dzīves garumā – tāda ir Valmiermuižas staļļa saimnieces Rufinas Jurašas motivācija. Viņai gandarījumu sagādā  bijušie jātnieku skolas audzēkņi, kuri bērnībā iepazinuši šo dzīvesveidu, pieaugot to glabājuši savā sirdī, un tagad trenēties ved arī savus bērnus. Rufina atzīst, ka tas ir viens no lielākajiem komplimentiem, ko var saņemt treneris.

Daiga SILIŅA,
LLKC Valmieras un Valkas konsultāciju biroju vadītāja

Foto: Arvis Ertmanis

Raksts no izdevuma “Lauku Lapa”

Foto galerija: 

Pievienot komentāru