Darba rezultāts – miers un stabilitāte

GalerijaPrint

Katram gada mēnesim savs rokraksts. Decembris – svētsvinīgs, mierīgs,  ar prieku, svecēm un piparkūku smaržu sniedz to vienreizējo, bērnības sajūtu. Ciemojoties pie Ingas un Daiņa Zeilēm Rēzeknes novada Maltas ciemata centrā, jūtama labi padarīta darba, gaišuma sajūta. Tieši piparkūku smarža no gaumīgi iekārtotās ražošanas telpas iepludina tādu rimtu noskaņu. Šis miers un stabilitāte ir darba rezultāts.

Inga Zeile ir mājražotāja, darbība reģistrēta Pārtikas un veterinārajā dienestā. Sākumā zeme 2,9 ha platībā iegādāta vienkārši sevis nodrošināšanai ar izaudzēto produkciju, darbu uztverot kā atpūtu. Tagad, pēc septiņiem gadiem, darāmo darbu saraksts izvērties varen plašs.

Sākts ar zemenēm. Nu jau pushektāra platībā esošās zemenes prasa ne mazums laika. Zemenes saimnieki audzē uz plēves seguma. Katru gadu vismaz trešdaļu platību atjauno ar stādiem, kuri izaudzēti  siltumnīcā. Tie ir veselīgi, lieli. Stādus pēc pieprasījuma arī pārdod.

Gan Inga, gan Dainis saka, ka tikai pašu pieredze, kļūdas, eksperimenti dod rezultātu. Īpaši jādomā par šķirņu izvēli. Bez padomiem internetā neiztikt, jāskatās, jālasa.

Tāpat ar kāpostu audzēšanu. Tas daudz, vai ne tik daudz – 10 000 stādu? Apkopt, novākt, pārstrādāt, pārdot. Reizēm neizdodas, tad jāizvērtē, kā rīkoties. Viena sezona sagadījās ar svaigo kāpostu pārpilnību. Kur likt? Bija vien jāskābē. Tā lieta aizgāja.

Pieprasījums pēc produkcijas pakāpeniski pieaudzis. Ģimenē saprasts, ka piedāvājuma sortiments jāpaplašina. Stādi, zemenes, tad gurķi, tomāti, kāposti. Pieauga arī apstrādājamās platības. Stādīšana, ravēšana, novākšana, pārstrāde – viss roku darbs. Arī kāposti tika ēvelēti ar koka ēveli.

Līdz ar to lēmums par dalību pasākumā “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības” ir tikai loģisks. Iegādāta piekabe, mazais traktors. Neatsverams ieguvums ir elektriskā ēvele kāpostu ēvelēšanai, arī aukstuma kamera ogu sasaldēšanai un uzglabāšanai. Nopirkta trešā siltumnīca.

Uz vietas saimniecībā, tirdziņos ģimene gadā realizē kopā tonnām gan svaigu, gan skābētu kāpostu, tomātu, gurķu, ogu, tūkstošiem dažādu stādiņu. Tirgū savu nišu ieņēmušas ledenes, lobēlijas, palielināts petūniju piedāvājums. Šobrīd iesētas atraitnītes. Lai izaudzētu kvalitatīvus, pievilcīgus stādus, jāizmēģina, jāmācās. Viskrasāk darba rezultātu ietekmē klimatiskie apstākļi.

Pirms dārzeņiem, ogām, arī puķēm, audzēti lopi, gatavots siers. Inga pēc profesijas ir konditore. Ceptas tortes, bijis pieprasījums. Tagad tortēm neatliek laika. Novembrī, decembrī, kad āra darbi apdarīti, Inga savas konditores prasmes pielieto, gatavojot piparkūkas. Tās ģimenē Ziemassvētkiem vienmēr ceptas. Ar laiku šī ģimenes tradīcija pārtapusi par papildu ienākumu avotu. Piparkūku gatavošana ir radošs, sajūtām bagāts process, tā gaitā top dažnedažādas lielākas, mazākas figūras. Šosezon kā jauninājums ir piparkūku Adventa vainags dažādos izkārtojumos.

Visādi bijis, reizēm šķitis, ka jāapstājas. Ģimene, labklājība, darba rezultāts – tie ir tie dzinuļi. Visam pāri – darba mīlestība un pacietība.

Ingai, Dainim un viņu trim bērniem tā ir pašsaprotama lieta, ka jāstrādā visiem. Darba tikums ielikts gēnos. Arī jaunākajai, deviņgadīgajai atvasei savi darbi darāmi. Galvenais, ka viņiem patīk tas, ko dara. Tikai mazliet pietrūkst laika, lai visa ģimene varētu sēsties automašīnā un paceļot pa Latviju, kā tas darīts agrāk. Šeit, mūsu mazajā zemē, ir tik daudz ko redzēt, par daudz ko priecāties.

Anastasija Saleniece,

Rēzeknes nodaļas lauku attīstības speciāliste

Foto: Māris Justs

Foto galerija: 

Pievienot komentāru