Viesu māja “Rudzupuķes” piedāvā latgaliešu virtuvi

Saimniece Inga Čazova
GalerijaPrint

Viesu māja “Rudzupuķes” atrodas senajā un kultūrvēstures tradīcijām bagātajā Latgalē, gleznainās Augšzemes augstienes centrā – Sventē. Netālu no dabas parka “Svente”, kurā spoguļojas vistīrākais ezers, ir skaista un gleznaina ainava, daudz apskates objektu – kara tehnikas muzejs, senā muiža un arī aktīvās atpūtas iespējas, piemēram, slēpošanas trasē “Egļukalns”.

Ienākot “Rudzupuķēs”, apmeklētāju pirmos skatienus saista patriotisks uzraksts uz sienas: “Te Latvija nebeidzas, te Latvija sākas!”. Viesu mājas īpašniece Inga Čazova atklāj, ka šādi vēlējusies akcentēt, ka Latvija neaprobežojas tikai ar Pierīgas reģionu, arī Latgalē ciena un godā latviskas vērtības un tradīcijas.

Sākotnē izveidota maizes ceptuve

Aptuveni trīs gadus šis objekts stāvēja tukšs un pamests, bija izlikts pārdošanai, bet jau kopš 2016. gada sākuma tajā atgriezusies dzīvība. Jaunā uzņēmēja desmit gadu strādāja Lielbritānijā, bet tad nolēma atgriezties dzimtajā Daugavpilī:  “Sākotnēji radās ideja izveidot ražotni – maizes ceptuvi, kas nestu labumu cilvēkiem. Meklējām vietu, tā sagadījās, ka atradām šo ēku, kuru tobrīd pārdeva. Mūs viss apmierināja, stājāmies pie darba, un pusgada laikā izdevās īstenot iecerēto. Veicām remontu, izvēlējāmies un nopirkām iekārtas, atradām cepēju un sākām strādāt. Vēlējāmies “Rudzupuķēs” radīt kaut ko oriģinālu, ar pievienoto vērtību. Tā radās doma par maiznīcu.”

Pašlaik viesu mājā “Rudzupuķes” tiek piedāvāts plašs pakalpojumu klāsts, – tā ir ne tikai viesnīca un kafejnīca, bet arī maiznīca. Šeit ir iespējams iegādāties svaigu, tikko ceptu maizi. Šeit ceptā maize izceļas ar to, ka tā tiek gatavota bez e-vielām un rauga. Te var nobaudīt firmas maizi ar linsēklām, klijām un saulespuķu sēkliņām, magoņmaizi, ķiploku maizi un maizi ar ķimenēm. Šobrīd papildus pircēju iecienītajiem maizes veidiem klāsts papildināts ar jaunām piedevām – maizi ar medu un maizi ar speķi. Piedāvājumā ir arī citi pašgatavoti izstrādājumi no mīklas – rudzumaizes sausiņi un cepumi, kā arī pašu ražoti mājas pelmeņi un vareņiki, kurus var nogaršot uz vietas vai paņemt līdzi.

Šeit piedāvā arī sen aizmirstu ēdienu, kas bija mūsu senču iecienīts, spēcinošs gardums – koču jeb grūbu putru ar speķi. Maizes zupa ir viens no tiem ēdieniem, kurš raksturīgs tieši Latvijai: “Mūsu maizes zupa ir pagatavota ar mīlestību no pašceptas bezrauga rupjmaizes”.

Gūta starptautiska atzinība

Šogad viesu māja iestājusies biedrībā “Latgales kulinārā mantojuma centrs”, kļūstot par vienīgo oficiālo šāda veida tīkla uzņēmumu Daugavpils novadā. Biedrība “Kulinārā mantojuma centrs” Latgalē tika dibināta pirms pieciem gadiem, un pašlaik tajā ir iestājušies vairāk nekā 30 dalībnieku, kas aktīvi strādā šajā tīklā un saviem viesiem piedāvā kulinārā mantojuma ēdienus. Latgales kulinārais mantojums 2015. gadā ir atzīts par Eiropas izcilāko tūrisma galamērķu jeb EDEN (European Destinations of ExcelleNce) projekta konkursa uzvarētāju Latvijā nominācijā “Tūrisms un gastronomija”.

Latgales kulinārā mantojuma atpazīstamības zīme – pavāra cepurīte uz gaiši zila fona ar nazi un dakšiņu tās abās pusēs – parādīs ceļu uz veikaliem, kafejnīcām, restorāniem, viesu mājām, atpūtas bāzēm un ražošanas uzņēmumiem, kas sargā un pilnveido vietējā kulinārā mantojuma tradīcijas Latgales reģionā.

Viesu nams “Rudzupuķes” saviem viesiem piedāvā kulinārā mantojuma ēdienus, idejas smeļoties no vecmāmiņu pūra lādēm. Linu audumu galdauti un pašu rokām darināti galda piederumu aksesuāri, zilās rudzupuķes groziņā ar smaržīgu paštaisītu medus rausi – šādi, uzklājot galdu, savus ciemiņus sagaida viesu nams “Rudzupuķes”.

Kulinārā tūrisma piekritējiem šeit ir iespēja nogaršot ķirbju zupu maizes podiņā, mājas kupātus ar štovētiem kāpostiem un kartupeļiem, pelēkos zirņus ar speķi, grūbas latgaliešu gaumē, maizes zupu ar daudz ko citu. Jāatzīmē, ka latgaliešu ēdienu galvenā iezīme ir sātīgums. Šos ēdienus var degustēt katru dienu, tomēr lielākais klāsts tiek piedāvāts sestdienās, kad viesu mājā “Rudzupuķes” notiek īpašās Latgaliešu virtuves dienas.

Īstenoti ES projekti

Attīstībai viesu māja “Rudzupuķes” piesaistīja un īstenoja vairākus ES projektus: ir noslēgts projekts “Viesu mājas “Rudzupuķes” renovācija”, kas tika iesniegts Eiropas lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.–2020. gada apakšpasākumā “Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju”. Projekta mērķis bija 2017. gadā veikt viesu mājas “Rudzupuķes” renovāciju, tādā veidā veicinot uzņēmuma sniegto pakalpojumu – viesu māja, kafejnīca, maiznīca – attīstīšanu. Projekta ietvaros tika veiktas sekojošas aktivitātes: vispārceltniecības darbi ēkas fasādes atjaunošanai un siltināšanai;  uzstādīti saules kolektori, pateicoties kuriem notiek siltumenerģijas izmantošana no dabas avotiem; izvietoti žogi un vārti, lai veicinātu tūristu drošāku uzturēšanos viesu mājas teritorijā; uzstādīts divpusējais reklāmas pilons, lai aktīvāk popularizētu maiznīcu.

Uzņēmums SIA “H&H” sadarbībā ar Lauku atbalsta dienestu ir arī īstenojis projektu “Viesu mājas “Rudzupuķes” atjaunošana”. Tas īstenots ELFLA Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.–2020. gadam pasākuma “Lauku saimniecību un uzņēmējdarbības attīstība” apakšpasākuma “Atbalsts ieguldījumiem ar lauksaimniecību nesaistītu darbību radīšanā un attīstīšanā” aktivitātes “Tūrisma aktivitāšu veicināšana” ietvaros. Projekta īstenošanas rezultātā ir sasniegts mērķis – viesu namā “Rudzupuķes” izbūvēta katlu telpa, lai nodrošinātu energoefektivitāti un komfortablus apstākļus viesu nama personālam un apmeklētājiem. Katlu telpā uzstādīts ES drošības prasībām atbilstošs apkures katls, kā arī veikti būvprojektam atbilstoši montāžas, celtniecības, siltumizolācijas un apdares darbi.

Sekmīgi īstenojot projektus, ir doma arī turpmāk piesaistīt ES finansējumu viesu mājas labiekārtošanai.

Novērtē novada ļaudis

Viesu nama “Rudzupuķes” pārstāvji ļoti aktīvi piedalās dažādos pasākumos un gadatirgos. Īpašniece vienmēr ir ļoti pretimnākoša un atsaucīga, vienmēr gatava smelties kādas jaunas idejas un dalīties pieredzē.

Daugavpils novada konkursā “Saimnieks” 2017. gadā viesu māja “Rudzupuķes” ieguva godalgu nominācijā “Mājražotājs”, bet   īpašniecei tika pasniegta arī otra balva – “Latgales reģiona jaunais komersants 2017”.

Uzņēmēja lielu lomu velta arī viesu nama popularizēšanai dažādos sociālajos tīklos. Ar plašo piedāvājumu var iepazīties, gan viesu nama mājaslapā www.rudzupukes.lv, gan arī Facebook.com lapā Rudzupuķes.

Latgales reģions ir īpašs ar savām unikālajām dabas ainavām, izkoptām tradīcijām, bagātu un daudzveidīgu kultūru, bet latgaliešu viesmīlība ir Latgales vizītkarte arī ārpus Latvijas robežām. Īstu latgaliešu māju neviens nav pametis ar tukšu vēderu, tāpēc viesu māja “Rudzupuķes” ir atvērta ikvienam, jo tā kļūst par iecienītu vietu ne tikai viesiem un garāmbraucējiem, bet arī vietējiem pagasta ļaudīm.

Raksts tapis sadarbībā ar Daugavpils novada domes Sabiedrisko attiecību daļu, “Latgales Laika” redakciju un Latgales reģionālo televīziju.

Inna Kolomijčuka,

Daugavpils un Ilūkstes novada uzņēmējdarbības konsultante

Foto: no Ingas Čazovas personīgā arhīva

Foto galerija: 

Pievienot komentāru