“Zemi es mācos” – “Ķelmēnos”

GalerijaPrint

Gulbenes novada Rankas pagasta “Ķelmēnos” maijs atnācis ar skaistiem notikumiem – saimnieks Juris Paulovičs kļuvis par vectēvu mazdēlam Rūdim un saņēmis apbalvojumu “Laiks Ziedonim” tautsaimniecības nominācijā “Zemi es mācos”.

“Maizes lauki

ir lielāki par labības laukiem.

Labības laukiem ir sava platība,

robežas, apvidi.

Maizes laukiem

ir došanas platība –

un tā ir bezgalīga.”

/Imants Ziedonis/

“Jebkura balva sagādā prieku par sava darba novērtējumu, bet tā ir arī atbildība un pienākumi,” saka saimnieks Juris Paulovičs. “Novērtējums par darbu 28 gadu garumā, par ticību zemei, maizei un bioloģiskās lauksaimniecības sūtību. Jau 2014. gadā saņemts novērtējums no Latvijas Ārstu biedrības – Veselības balva nominācijā “Veselīga uztura ražotājs”. “Ķelmēnu” ražotajai maizei ir viszemākais sāls saturs.

Bioloģiskā saimniecība “Ķelmēni” nodarbojas ar graudu audzēšanu, maizes cepšanu un tās tirdzniecību. Jau otro gadu mazos apjomos uzsākta bioloģiskās lopbarības ražošana. Pamatkultūra saimniecībā ir rudzi. Augu sekas nodrošināšanai tiek audzētas arī zirņauzas un griķi. Rudzu šķirne “Kaupo” ir pamatšķirne, tās sēklas materiāls tiek atjaunots ik pēc pieciem gadiem sadarbībā ar Priekuļu selekcijas staciju. Šī šķirne ir apdraudēta, jo jaunās hibrīdšķirnes dod lielākas ražas, bet no hibrīdiem pēc mūsu sentēvu metodēm maizi izcept nevar. Audzē arī auzu šķirni “Laima” un zirņus “Vitra”. Ķimenes pērk no sava pagasta bioloģiskās saimniecības. “Un varu droši teikt, – nevienu hektāru graudaugu mēs neiesējam bez “Bioefekta” preparātiem. Tas bioloģiskajā saimniecībā ir ļoti būtiski, jo palīdz izsargāties no slimībām,” tā saimnieks atzīmē lielisko sadarbību ar Latvijas zinātniekiem.

Saimniecība ir liela. Apsaimniekoti tiek ap 800 hektāriem zemes, kopā saimniecība dod darbu ap 50 darbiniekiem, ceptuvē strādā 30 maizes cepējas.Tiek cepta piecu šķirņu maize, no kurām Rankas rudzu rupjmaize ir pircēju iecienītākais produkts. Ir jaudīgs tehnikas parks, novietnes tehnikai un lopbarībai. Jura meitas Rūtas pārziņā ir maizes ceptuve, bet dēla Mārtiņa – gaļas liellopu ganāmpulks. Bērni ar savām ģimenēm ir te, lai turpinātu iesākto darbu. Tad saimniekam Jurim ir laiks nodoties savām interesēm – ceļot ar motociklu. Kopā ar domubiedru grupu ir uzbraukts Himalajos 5600 metru augstumā. “Man patīk braukt ar automašīnu un daudz domāt, bet ar motociklu ir citādāk. Tu esi viens pats, neaizsargāts un atbildīgs par sevi. Augustā dosimies uz Kazahstānu un Kirgizstānu,” stāsta saimnieks.

Atbildība, darba mīlestība, zemnieka pamatīgums un gudrība “Ķelmēnos” skatāma ik uz soļa. Te sagaida un pavada došanas prieks – gan skolniekiem, kuri mācās saprast, kā rodas maize, gan ciemiņiem un draugiem.

Anita Rozenberga,

Gulbenes novada lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru