“Avotiņos” foreles audzēs grozos

GalerijaPrint

Jaunpils novada zemnieku saimniecībā “Avotiņi” saimnieko Nordenu ģimene. Īpašnieks Gints Nordens tā nopietni ar zivsaimniecību sāka nodarboties 2005. gadā, kad tika ierīkoti ziemas dīķi. Lielākais – vasaras dīķis jau bija kopš 1995. gada, kas tika mantots no vectēva.

Vasaras dīķis ir aptuveni 7,5 ha liels, bet zem ūdens kopā ir 8 hektāri zemes. Vasaras dīķa dziļums nepārsniedz 1,5 metrus. Katru pavasari no ziemas dīķa tiek nozvejots vairāk nekā 4 tonnas zivju un ielaistas vasaras dīķī makšķerniekiem. Vasaras dīķī, kurā tiek piedāvāta makšķerēšana, mīt karpas, karūsas, līņi, orfas, zandarti. Katru pavasari zivju krājumi tiek papildināti un dīķī tiek ielaisti karpu mazuļi. Rudenī atkal zivis tiek nozvejotas un pārvietotas uz ziemas dīķi. Ziemas periodā svarīgi ir zivis nodrošināt ar gaisa apgādi, tādēļ dīķi ir jāaprīko ar aeratoriem un kompresoriem. Arī “Avotiņu” dīķi ir aprīkoti, lai būtu drošība, ka ziemā zivis neaizies bojā.   

Apgūstot zināšanas ārzemēs, kādā no pieredzes apmaiņas braucieniem pagājušajā gadā Gints Nordens vienā no dīķiem uzsāka audzēt foreles – izdevās. Pavasarī dīķī tika ielaistas mazas forelītes (~50 gramu), bet rudenī to vidējais svars bija sasniedzis aptuveni 800 gramu un pat vairāk. Gints Nordens labprāt dalījās savā pieredzē ar citiem interesentiem LLKC Tukuma konsultāciju biroju organizētajā Valsts Zivsaimniecības sadarbības tīkla izglītojošā seminārā, kas notika marta beigās. Forele izaug 2,5 līdz 4,5 mēnešu laikā. Katru dienu jāseko līdzi dīķa ūdens temperatūrai. Vasarā ūdens temperatūrai pārsniedzot 20 0C robežu, barošana jāpārtrauc, jo zivs kuņģa darbība apstājas un tā iet bojā. Jānodrošina ūdens cirkulācija. Par šiem un vēl daudziem citiem jautājumiem G. Nordens dalījās pieredzē. Jautājums par to, kādēļ “Avotiņos” foreles augušas nevienmērīgi, palika atklāts – vai vainīgs genofonds, vai tas, ka barošanas laikā visas zivis neatrodas barošanas vietā. Pieprasījums pēc forelēm izrādījās lielāks nekā piedāvājums. Tādēļ šogad tās tiks audzētas vairāk un intensīvi – grozos, kuri atrodas dīķī. Foreles audzēs makšķerniekiem ziemas periodam. Ja radīsies pārprodukcija, tad foreles realizēs. Jau šobrīd zivju pārstrādātājiem no Lapmežciema radusies interese par foreļu iegādi. Tīklu darbnīcā SIA “Šote” Engurē tika pasūtīti un izgatavoti grozi. Zivju audzētavā “Tome” tika iegādāti 2000 foreļu mazuļi un ielaisti dīķī, grozos. Par to, kā būs izdevies, Gints ir gatavs pastāstīt rudenī. Gaidīsim rezultātus!

Sarma Rotberga,

Tukuma novada lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru