Burā un zvejo Liepājā!

GalerijaPrint

“Burā un zvejo Liepājā” ir īpaša iespēja ikvienam noķert Liepājas vēju, vērot saulrietu, zvaigznes vai rītausmu, iepazīt zvejnieka amatu, ejot jūrā ar īstu zvejas kuģi, kopā ar komandu piedalīties zvejas tīklu celšanā, izgaršot turpat uz kuģa svaigi pagatavotas zivis. Šādu unikālu iespēju radījusi zvejnieka ģimene – Jānis Freimanis un Agita Kurzeme, – kuri apvienoja savas zināšanas, pieredzi un hobiju no trīs jomām – zvejošanas, burāšanas un tūrisma.

Šajā reizē sarunā ar Jāni un Agitu vairāk par to, kas ir piekrastes zvejniecība un kādas ir tās pievienotās vērtības iespējas.

– Jāni, kāds bija tavs ceļš, lai kļūtu par zvejnieku?

– Interese par zivju lietām radās jau agrā bērnībā, ķerot foreles, līdakas, rudušus, asarus. Tad septītajā klasē beidzot izlūdzos vecākiem nopirkt man gumijas laivu “Delfīns”. Kopš tā laika māte mani mājās redzēja vēl retāk, jo visu brīvo laiku pavadīju uz ezera. Atceros, ka pat skolas garajā starpbrīdī dažreiz skrēju uz Pērkones kanālu ķert plaķīšus! Tālāk jau pašsaprotams ceļš bija uz Liepājas Jūrniecības koledžu kuģu vadītāju specialitātē, kur ieguvu gan koledžas, gan augstskolas diplomu. Pienākot prakses laikam, gāju pie vadītāja runāt par iespējām tikt uz zvejas kuģa, jo banānu, naftas vai gāzes kuģus nevēlējos stūrēt. Tā kā koledža tādu iespēju nevarēja nodrošināt, viņi piedāvāja sameklēt pašam, ko arī izdarīju, un tā nokļuvu uz STM tipa saldētājtralera Mauritānijā, kur, nenokāpjot krastā, nostrādāju septiņus mēnešus no vietas, un prakse bija gandrīz izieta. Tālāk jau paralēli darbam ostā 2011. gadā izveidoju pats savu piekrastes uzņēmumu SIA “Marlin-11”, kurā strādāju līdz šim brīdim.

– Kas patlaban tevi piesaista šim arodam un zvejniecībai?

– Piesaista fizisks darbs svaigā gaisā, darot to, kas pašam patīk vislabāk!

– Jāni, vai vari raksturot, kas, pēc tavām domām, ir zvejnieks mūsdienās – izaicinājumi, grūtības, turpmākas darbības priekšnosacījumi?

– Zvejnieks mūsdienās ir cilvēks ar lielu aicinājumu būt jūrā, darot sev svarīgu lietu, nedomājot tik daudz par grūtībām un materiālām vērtībām. Šodien neviens nenāk uz piekrasti strādāt tikai ar vienu domu – nopelnīt. Pareizāk sakot, uz piekrasti jau labu laiku vairs neviens nenāk, viss turas uz “veco gvardi” ar padomju rūdījumu. Diemžēl.

Šodien zvejniekiem ir izsisti praktiski visi balsti, uz kuriem turējās piekraste – menca ir aizliegta, lasis arī ar nākamo gadu... Vienīgais, uz ko šobrīd turamies, ir grundulis, un arī tur nevaram izmantot visus iedalītos zivju tīklus, tas ir tas pats, kas zemniekam sezonas svarīgākajā brīdī atļautu apsēt tikai pusi lauka... Perspektīvas, maigi izsakoties, nav rožainas.

Turpmākas darbības priekšnosacījumi ir vistiešākajā veidā atkarīgi no tā, cik Zemkopības ministrijas Zivsaimniecības departaments un Valsts zinātniskais institūts “BIOR” ieklausīsies un galvenais – iesaistīsies zvejnieku atbalsta jautājumos. Pretējā gadījumā pēc šīs paaudzes latviešu piekrastes zvejas tradīcijas daudzu simtu gadu garumā var arī izzust pavisam.

– Ir zināms, ka ģimenē ir spēks. Agita, kā radās uzņēmums SIA “JA Travel” un piedāvājums “Burā un zvejo Liepājā”, un kas ir tā pievienotā vērtība?

– Uzņēmums tika radīts ar mērķi veidot jaunus tūrisma projektus, attīstīt Liepājas un Baltijas jūras piekrastes tūrisma piedāvājumus Skandināvijas un Krievijas tirgum. Pirmās grupas jau paspēja atlidot, tomēr, mainoties globālajai situācijai, sanāca ļoti veiksmīgi pielāgoties jaunajiem tūrisma apstākļiem un radās ideja apvienot esošo Jāņa profesiju un darbu, no tā izveidojot piedāvājumu. Protams, bijām izpētījuši, ka tieši aktivitātes uz ūdens Liepājā vēl nebija attīstītas, līdz ar to gluži vienkārši sanāca iesaiņot visu, saplānot un, sadarbībā ar Liepājas pilsētas domi varējām savus projektus realizēt. Tātad ne tikai zvejošanu, bet arī burāšanu ar jahtu, kas līdz šim piedāvājumā nebija. Abi projekti izpelnījās lielu atzinību, esam saņēmuši arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras balvu kā labākais jaunais tūrisma produkts Latvijā 2020. gadā.

Šāda iespēja ir lieliski piemērota skolēnu grupām, ģimenēm ar bērniem, draugu kompānijām, korporatīviem pasākumiem. Tiem, kas vēlas gan iepazīt zvejnieku arodu tuvāk, gan arī vienkārši izbaudīt unikālu piedāvājumu doties jūrā. Braucieni notiek, iepriekš piesakoties, jo jāņem vērā mainīgie jūras laikapstākļi, tiek piedāvāti individuāli un arī grupās. Piedāvājums ietver izbraucienu ar zvejnieku jūrā, būt klātesošam un uzreiz piedalīties arī zivju pagatavošanas procesā, noslēgumā arī nogaršojot tikko pagatavotās zivis. Otra piedāvājuma daļa ir saistīta ar patiesu cieņu pret neatkārtojumu bagātību – jūru. Ja saistoša ir vienkārša došanās jūrā, lai izjustu tās mieru vai brāzmas, tad iespējams doties burāt ar jahtu. To ir iecienījuši gan liepājnieki, gan viesi, lai vērotu un izbaudītu saullēktus un saulrietus, kā arī jaunlaulātie, jubilāri un citi  savas dzīves īpašajos svētkos.

Šogad šim pakalpojumam noritēja otrā sezona, un ar lepnumu varam atzīt, ka iecere ir izdevusies, jo to ir izmantojuši gan vietējie iedzīvotāji, gan arī ārzemju tūristi. Patiesi priecē pašu klientu atsauksmes:

* “Kolēģu pasākums uz zvejas kuģa, iesakām! Uzņēmām jūras pozitīvo enerģiju, redzējām zvejošanas procesu un garšīgi paēdām grilētas zivis. Paldies foršajiem Baltā kuģa saimniekiem Agitai un Jānim”.

* Madara raksta: “Paldies“Burā un zvejo Liepājā” un kompānijai par lielisko izbraucienu un garšu piedzīvojumu! Zandarts, asari un plekstes – svaigi grilētas – gardi!”

* Sarmītes pateicība: “Liels paldies par superīgo pasākumu! Viss bija kolosāli! Maniem bērniem ļoti patika! Varēja apčamdīt zivis, kā arī pastūrēt pie kuģīša stūres! Un sāēdāmies zivis uz nebēdu!”

Esam atvērti un ar prieku piekrītam piedāvājumiem stāstīt un dalīties pieredzē par savu darbu, jo īpaši ar skolēniem. Mūsu pārliecība ir tāda, ka, tikai rādot praktisku darbību, ir iespēja ieinteresēt par zvejniecību jauno paaudzi. Tāpat arī esam iepazīstinājuši daudzas ģimenes ar jahtu un burāšanas prieku, dažas no tām jau izsver iespēju iegādāties jahtu un izvēlēties to kā vasaras atpūtas veidu. Viss ir vienkārši, nekas šajā dzīvē nav sarežģīti, ja vien mēs paši to tādu nepadarām.

– Kādas ir jūsu nākotnes ieceres un mērķi?

– Ģimenes uzņēmējdarbību ietekmē Covid-19 pandēmijas izplatība un ieviestie ierobežojumi, tomēr mēs ne mirkli nevēlamies apstāties un esam gatavi arī jaunam izaicinājumam – vēsturiska Norvēģijas zvejas kuģa “Ørnfløy” pielāgošanai tūrisma pakalpojuma sniegšanai, apkalpojot jau lielāku cilvēku skaitu vienlaicīgi un radot drošu, vienreizēju un daudzpusīgu atpūtas vietu tā viesiem. Kuģis būvēts 1967. gadā un līdz pat 2008. gadam uzticami kalpojis kā zvejas kuģis, taču pēcāk pārbūvēts, lai taptu par izbraucienu un atpūtas kuģi.

Turpmākie darbības mērķi noteikti ir saistāmi ar tiešās piekrastes zvejniecības darbības pilnveidošanu, kā arī papildu darbības jomu turpmāku attīstību, t. sk. iepazīstinot aizvien vairāk cilvēku ar piekrastes zvejnieku ikdienu.

Jāredz iespējas, jāpielāgojas apstākļiem, jābūt dinamiskiem un elastīgiem gan savā domāšanā, gan darbos, tad arī visi projekti noritēs viegli, katrs savā gaitā. Viss atkarīgs no mums pašiem, no gribasspēka, motivācijas un ticības.

“Burā un zvejo Liepājā” – www.facebook.com/BuraunzvejoLiepaja

Aleksejs Kačanovs,
LLKC Liepājas konsultāciju biroja vadītājs

Foto: Agitas un Jāņa arhīvs

Foto galerija: 

Pievienot komentāru