Carnikavas skolnieki iepazīstas ar zivsaimniecību Engures pusē

GalerijaPrint

Carnikavas muzejs glabā mūsu puses liecības par zivsaimniecības tradīcijām, bet vienmēr ir interesanti uzzināt, kā tas notiek citviet Latvijā. Carnikavas pamatskolas 6.- 8. klašu jaunieši 17. maijā devās mācību ekskursijā “Zivsaimniecības tradīciju saglabāšana mūsdienās”, ko organizēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs.

Valsts Zivsaimniecības sadarbības tīkla konsultants Carnikavas novadā Jānis Kravalis skolniekus iepazīstināja ar Engures ostas darbu. Bija lieliska iespēja doties jūrā, uzzināt, kā tiek zvejots ar reņģu stāvvadu, dabā redzēt un pat aptaustīt tīklos ieķērušās brētliņas. Izdevās tikties ar vienu no zvejas tīklu postītājiem – visai drošu roni, kas skolnieku ekskursiju pavadīja līdz pat ostas akvatorijai.

Jaunieši dzirdēja stāstījumu un vēroja, kā Engurē top tīkli, ko pasūta ne tikai Latvijas zvejas uzņēmumi, bet arī kaimiņvalstu firmas.

Lapmežciema muzejā varēja aplūkot interesantu ekspozīciju, kas līdzīga mūsu – Carnikavas novada – muzejā redzētajam, proti, piekrastes zvejnieku seno māju iekārtojumu. Bērni aplūkoja senas fotogrāfijas, minēja, kas ar senajiem darba rīkiem darīts jūrā un zvejnieku virtuvē. Tālāk ceļš veda uz mājražotāju uzņēmumu “Reinis B”, kas Latvijas tirgum ražo 30 dažādus zivju izstrādājumus no mūsu pašu izejvielām un arī no ievestajām. Jaunieši tika iepazīstināti ar ceha darbu, – kā zivis tiek tīrītas, kā tiek sagatavotas kūpināšanai. Saimniece stāstīja, kā tiek radītas receptes, izmēģinātas un tikai tad piedāvātas tirgū. Ražotnē visi darbi tiek veikti ar rokām. Uzņēmums piedalās Latvijas gadatirgos, produkciju var nopirkt arī pašā ražotnē. Lai kaut nedaudz saprastu, cik viegli vai grūti ir ikdienas darbi, bērniem bija sagatavoti dažādi uzdevumi – reņģu vēršanas sacensības un zivju atpazīšana. Lai gluži kā mācību stundā noskaidrotu, cik skolēni ir uzmanīgi klausījušies, bija jāmin krustvārdu mīklas. Uzņēmumā “Reinis B” visiem bija iespēja nogaršot dažādus zivju izstrādājumus, izvēlēties, kuri ir gardākie. Nācās secināt, ka ne visi jaunieši uzturā lieto zivis. Daži atzina, ka baidās no asakām, citi, ka nepatīk aromāts un garša.

Izzinošās ekskursijas noslēgumā par interesantākajiem apskates objektiem tika atzīta Engures osta un zivju apstrādes uzņēmums, jo tur bija iespēja ne tikai klausīties, bet arī pašiem izmēģināt dažādas darbības, kas ir mūsu zvejnieku un zivju produkcijas ražotāju ikdiena. 

Zanda Bērziņa,

Carnikavas pamatskolas direktora vietniece ārpusstundu darbā

Foto: Zanda Bērziņa

Foto galerija: 

Pievienot komentāru