Iepazīst ūdenstilpju apsaimniekošanas piemērus Vidzemē, Latgalē
Aknīstes novada ūdenstilpņu īpašnieki devās pieredzes braucienā uz Vidzemi un Latgali, lai iepazītos ar ūdenstilpju apsaimniekošanas pozitīvajiem piemēriem.
Brauciena laikā, kas notika 15 un 16. augustā, tika izvēlēti dažādi objekti, jo interesentu vidū bija gan dīķu un ezeru īpašnieki, gan pašvaldības pārstāvji, un katrs vēlējās gūt pieredzi savā konkrētā jautājumā.
Pirmo apmeklējām Madonas novada Vestienas pagasta Kāla ezera biedrību. Kāla ezera padome iepazīstināja ar savu darbu. Ieguvām daudz informācijas par ezera resursu apsaimniekošanu, kā arī par zivju resursu atjaunošanu un aizsardzību. Iepazināmies arī ar idejām līdzekļu piesaistei, izmantojot ezera piekrasti nometņu organizēšanā un citu pasākumu rīkošanā.
Nākošā saimniecība, kuru apmeklējām, bija z/s „Zvejnieki” Īdeņas ciemā, Lubānas ezera krastā. Vispirms ar Annu Macāni devāmies pa purva taku, kur iepazināmies ar purva floru un purva augu īpatnībām. Šeit ir uzbūvēta speciāla laipa – taka, kas ļauj iepazīties ar lielu purva platību. Jānis Macāns iepazīstināja ar Lubānas ezera vēsturi un īpatnībām. Varējām novērtēt saimnieka prasmes dīķu apsaimniekošanā un zivju ieguvē. Vakarā mūs gaidīja lekcija par zivju kūpināšanu, un varējām arī nodegustēt dažādas žāvētas zivis. „Zvejnieki” ir lieliska tūrisma saimniecība!
Rēzeknes novada Ozolmuižas pagasta z/s „Kalēji” saimnieks Aivars Kjakse mūs sagaidīja no rīta, jo ap pusdienlaiku saimnieks devās graudaugu pļaujā. Šeit iepazināmies ar desmit dīķu apsaimniekošanu, kuros tiek audzētas foreles un karpas. Braucējiem bija gana interesanti iepazīties ar zivju barošanu, ieguvi, gan saimnieka cīņu pret lidojošiem un staigājošiem malu medniekiem. Izrādās, ka saimniecība ir gana ideālā vietā, jo atrodas netālu no Rēzeknes, kas nozīmē, ka pilsētas makšķernieki un atpūtnieki var lieliski laiku pavadīt šeit pie dīķiem – makšķerējot vai vienkārši atpūšoties ar ģimenēm.
Rēzeknes novada Sakstagala pagasta „Pērtnieki” mūs sagaidīja ar neparastu nodarbi – dolomīta ieguvju vietu apsaimniekošanu. Ģeogrāfiski šī vieta ir ļoti interesanta, jo visas dolomīta raktuves ātri aizpildās ar dzidru, skaidru ūdeni. Īpašnieki ir dīķus pārvērtuši par zivju audzētavām, foreles un karpas šeit tīrajā ūdenī jūtas ļoti labi. Dažas raktuves aizpildītas ar ūdeni un ir piemērotas, lai brauktu ar ūdensvelosipēdu un laivām. Krastā ir atpūtas vietas un var cienāties ar zivju zupu. Paralēli zivkopībai un tūrismam iepazināmies ar dolomīta ražotni, kas joprojām veiksmīgi strādā.
Katrā vietā dīķu saimnieki un pašvaldība izvērtēja visas labās idejas un rezumēja, kas būtu noderīgs katra apsaimniekotajā teritorijā. Ļoti uzrunāja apmeklēto vietu sakoptība un prasme strādāt ne tikai zivsaimniecības jomā, bet arī tūrismā. Tagad varam izvērtēt to, cik mēs prasmīgi protam daļu no redzētām idejām realizēt savā pusē.
Irēna Butkus,
LLKC Jēkabpils nodaļas Aknīstes novada lauku attīstības konsultante
Pievienot komentāru