Jūrniecība un zvejniecība ir interesants darbs

GalerijaPrint

Lai īstenotu zivsaimniecības popularizēšanas pasākumu skolās, LLKC Ventspils nodaļas darbinieki kopā ar Tārgales un Užavas pamatskolas skolēniem devās pieredzes apmaiņas braucienā.

Pirmā vieta, kur viesojāmies, bija Oskara Kambalas akvakultūras un tūrisma uzņēmums SIA “Rideļu dzirnavas”. Īpašnieks mūs iepazīstināja ar savu nodarbošanos un izstāstīja par 230 gadus senajām Rideļu dzirnavām, kurās kopš pagājušā gadsimta sākuma saimnieko Kambalu ģimene. Rideļu dzirnavu ezers aizņem 37 hektārus lielu platību un atrodas ainaviski skaistā un sakoptā, mežu ieskautā ielokā. Ezerā dzīvo dažādu sugu zivis – līdakas, asari, raudas, līņi, karūsas, karpas un arī vēži. Apmēram hektārs no ezera platības ar īpašu metāla tīklu ir nodalīts karpu audzēšanai. Tās tiek audzētas no pavasara līdz rudenim. Zivju mazuļi tiek iepirkti ap 400 gramus smagi, un rudenī tie sasniedzot jau pāris kilogramu svara. Zivis pamatā tiek barotas ar graudiem, bet tās nesmādējot arī klientu neapēstās pankūkas un frī kartupeļus no ģimenes uzņēmuma kafejnīcas, kas atrodas turpat. Ezera apsaimniekošanas mērķis ir tīra, svaiga zivs produkcija kafejnīcai un tūrisma pakalpojumi, piedāvājot labiekārtotas atpūtas vietas pie ezera, makšķerēšanas atļaujas un zivis.

Savām un pircēju vajadzībām baseinos tiek audzētas stores. Baseinos zivis tiek audzētas pēc caurplūdes sistēmas principa, – ūdens no ezera baseinos nonāk to augstumu starpību rezultātā, bez piespiedus pārsūknēšanas. Savulaik tika mēģināts audzēt arī foreles, bet, tā kā tās bija jutīgākas pret temperatūras svārstībām, saimnieks izlēma atteikties no šo zivju turpmākas audzēšanas. Slimību profilakses dēļ baseini ziemā stāv tukši.

Sakarā ar to, ka vēlais pavasaris arī zivsaimniecībā bija ieviesis savas korekcijas un ezera ūdens nespēja tik ātri uzsilt līdz storu mazuļiem nepieciešamajai temperatūrai, mums bija jāsamierinās ar tukšu baseinu apskati, jo tikai pēc mūsu vizītes Kambalas kungs devās iegādāties storu mazuļus. Zivju barošanai tiek izmantota speciāla zivju barība.

Tālāk devāmies uz Rojas novada Kalteni, kur atrodas zivju pārstrādes uzņēmums SIA ”Kaltenes zivis”.

Ar zivju pārstrādes un sagatavošanas procesu mūs iepazīstināja uzņēmuma valdes locekle Vivita Kudiņa gan stāstot, gan izrādot ražošanas cehus. Skolēni uzmanīgi vēroja, kā tiek ražota un safasēta uzņēmuma produkcija, lai tālāk tiktu nogādāta patērētājiem. Nobeigumā skolēniem bija sagādāta iespēja degustēt daļu no plašā produkcijas klāsta.

Uzņēmums strādā jau divdesmit gadus un ar darbu nodrošina 32 darbiniekus no tuvākas un tālākas apkaimes. SIA “Kaltenes zivis” darbinieki ir īsteni sava amata meistari, ko pierāda augstvērtīgā un gardā zivju kulinārijas produkcija, kuras tapšanā tiek izmantots vienīgi roku darbs. Uzņēmumā ražotās produkcijas sortimentā ir vairāk nekā 50 dažādi produkti, kuri regulāri tiek piegādāti visā Latvijā tādām veikalu ķēdēm kā “Top”, “Lats”, “Aibe” un ļoti daudz – tiešajam pircējam. Uzņēmumam ir sadarbības partneri arī Norvēģijā, tādēļ drīzumā Kaltenes ražotā zivju kulinārijas produkcija būs nopērkama arī tur.

Skolēni apskatīja akmeņaino Kaltenes jūrmalu un tālāk devās pie Rojas buru kuģu kolekcijas mantinieces un īpašnieces Lauras Kļaviņas.

Savās dzimtajās vecvecāku celtajās mājās Rojā Laura atgriezās nesen, pirms pāris gadiem. Uzsākot dzīvi dzimtajā Rojā, Lauru vada misijas apziņa atjaunot un papildināt vectēva Laimoņa Veidemaņa buru kuģu kolekciju un kļūt noderīgai Rojas sabiedrībai un integrēties tajā.

Tādēļ pagājušajā gadā, Baltā galdauta svētkos, Latvijas simtgades veltītajam pasākumam viņa vectēva mājās atjaunojusi apskates vietu “Buru kuģu kolekcija”. Lai gan bijis kurlmēms, tieši vectēvs Laurai iemācījis ļoti daudz, tai skaitā cieņu pret autoritātēm, valsti un valstij nozīmīgiem notikumiem.

Vectēvs izgatavojis ap 70 dažādu burinieku modeļu, bet lielākā daļa no tiem tikusi uzdāvināta un atrodami dažādās Latvijas vietās un aiz tās robežām. Tādēļ ir plānots izveidot vectēvam piemiņas pasākumu – buru kuģu salidojumu.

Skolēni pēc Lauras emocionālā stāstījuma noklausīšanās un kolekcijas apskates devās pagalmā un paši no saimnieces iepriekš sagatavotajiem un atrastajiem dabas materiāliem izgatavoja divmastu kuģi, kuram Laura apsolīja izgatavot skaistas buras. Tapa arī nelieli suvenīriņi, kurus skolēni paņēma sev līdz uz mājām atmiņai par labi pavadīto dienu.

Pasākuma mērķis bija iepazīstināt Užavas un Tārgales pamatskolas skolēnus ar zivsaimniecības nozari, tās perspektīvu un gatavo zivsaimniecības produkciju.  Skolēni tika mudināti saprast, ka jūrniecība un zvejniecība ir interesants, daudzpusīgs darbs ar pieprasītu pārstrādes produkciju galarezultātā.

Brauciens skolēniem šķita interesants un aizraujošs, katru apskates vietu un iegūto informāciju uzņēma ieinteresēti. Skolēni atzina, ka vēlas atkārtoti piedalīties šādos braucienos, lai uzzinātu vairāk par zivsaimniecību, zivju audzēšanas, kopšanas un pārstrādes īpatnībām.

Skolu direktores un pedagogi atzinīgi novērtēja LLKC ieguldījumu skolēnu profesionālās orientācijas jomā.

Valsts zivsaimniecības sadarbības tīkla aktivitāte “Zivsaimniecības popularizēšana skolās” jau ilglaicīgi tiek īstenota ar mērķi radīt interesi  par zivsaimniecības nozari un veidot skolēnu auditorijai izpratni par nozares darbību, tās īpatnībām un tradīcijām.

Gita Langberga,

LLKC Ventspils nodaļas zivsaimniecības un lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru