Ķeipenes skolēni iepazīst makšķerēšanu

GalerijaPrint

Latvijā ir četri Plaužu ezeri (saskaņā ar ezeri.lv datiem). Šoreiz stāsts būs par vienu no tiem – Plaužu ezeru Ogres novadā netālu no Ķeipenes. Interesants bija jau mūsu pasākuma rīts, kad daži no skolēniem organizētā pasākuma dalībniekiem aizbrauca uz vienu no trijiem citiem ezeriem, bet tomēr galu galā veiksmīgi atrada arī īsto vietu. Šī Plaužu ezera platība ir 95,6 ha, vidējais dziļums 4,1m, lielākais dziļums 8,5 m. Ūdeņos mīt raudas, līdakas, zandarti, asari, plauži, ruduļi, vēdzeles, līņi, karūsas un karpas. Pasākuma noslēgumā abiem lektoriem – Kārlim un Mārim – sadarbojoties, tika izvilkts skaists līnis.

Ezera publiskajā peldvietā 16. maijā notika audzinošs, izglītojošs pasākums Ķeipenes pamatskolas jauniešiem ar Māra Oltes aizraujošu stāstījumu par vispārējiem procesiem dabā, – kā kas ir veidojies mūsu pasaulē, kā saudzēt dabu un makšķerēt atbildīgi. Izrādās, ka mūsu Zeme joprojām atgūstas no ledus laikmeta, tā teikt, uzelpo – ledus smagums bijis tik liels, ka vēl šodien reljefs ārkārtīgi lēnām, bet tomēr ceļas uz augšu, atbrīvojies no sloga. Māra stāstījums tika papildināts ar praktiskiem piemēriem un vērojumiem vietējos krūmos, akmeņos un ezera ūdenī. Vērojām, piemēram, koku augšanas īpatnības, niedru blīvumu un tur mītošos putnus, mazu līdaciņu, kura kā barvede peldēja pa priekšu tikpat mazu asarīšu bariņam, iespējams, vedot tos uz zemūdens bara lielo dienu.

Sekoja stāstījums par fīdermakšķerēšanu un praktisks makšķerēšanas demonstrējums Kārļa Goldmana izpildījumā. Bērni uzzināja, ar ko piebarot un pievilināt savu lielo zivi, kā jānofiksē makšķere un savs skatiens, lai katru reizi iemestu āķi aptuveni vienā un tai pašā vietā, kur iepriekš mesta barība. Visiem kopā izdevās izvilkt pāris zivteles. Lielākie puiši bija paņēmuši līdzi arī paši savas makšķeres un uzreiz izmēģināja tikko apgūto praksē.

Lektoru stāstījums ļoti interesants, augstu vērtējama spēja aizraut un noturēt bērnu uzmanību, kā arī noslēgumā bija skaidrs, ka jaunieši tiešām ir klausījušies un dzirdējuši, jo radošajos darbos izpaudās ar jauniegūtajām zināšanām. Pasākuma noslēgumā notika radošs konkurss par dzirdēto un uztverto ar simboliskām balvām no LLKC Zivsaimniecības nodaļas un Makšķerēšanas kartes.

Pēc bērnu došanās atpakaļ uz skolu, sēžot dabas birojā pie ezera, ar smaidu un gandarījumu secinu, ka pasākums patiešām izdevies – saulainā dienā jaunieši ieguvuši zināšanas plašākam redzeslokam, saudzīgākai attieksmei pret dabu, kā arī interesantam vaļaspriekam makšķerēšanai. Tūlīt jau klāt vasaras brīvlaiks, – garlaikoties nevajadzēs.

Elīna Masteiko,

LLKC Ogres biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru