Kolkas skolēni iepazīst zvejniecības tradīcijas
Kolkas pamatskolas 12 skolēni un skolotāja 26. maijā devās izzinošā zvejniecības tradīciju apguves braucienā.
Pirmā pietura skolēniem bija zivju pārstrādes uzņēmums SIA “Kaltene VM” Rojas novada Kaltenē. Kurzemes jūrmalas Rojas novada ciemā Kaltene zvejnieku aroda tradīcijas arvien tiek turētas augstā godā. Šobrīd šīs tradīcijas veiksmīgi turpina uzņēmums “Kaltene VM”, kas dibināts 1997. gadā un specializējies zivju kulinārijas produkcijas ražošanā.
Uzņēmuma tehnoloģe Natālija Jansone skolēniem stāstīja, ka zivis tiek iepirktas galvenokārt no piekrastes vietējiem zvejniekiem. Dārzeņus un garšvielas piegādā Kurzemes lauksaimnieki, tas nodrošina produktam augstu kvalitāti un teicamas garšas īpašības.
SIA “Kaltene VM” darbinieki ir īsteni sava amata meistari, ko pierāda augstvērtīgā un gardā zivju kulinārijas produkcija. Tās gatavošana ir īsts roku darbs. Lai palielinātu ražošanas jaudu, produkcijas sortimentu un uzlabotu kvalitāti, uzņēmums nepārtraukti iegulda līdzekļus tā attīstībā. “Kaltene VM” produkciju var iegādāties vairāk nekā 500 veikalos. Skolēni uzņēmuma apskates laikā atpazina produkciju, ko iecienījuši baudīt. Pēc tam apmeklēja Kaltenes akmeņaino pludmali.
Iebraucot Mērsraga novadā, brauciena dalībniekiem bija iespēja apskatīt Mērsraga kanālu, kas izrakts 1842. gadā, lai pazeminātu ūdens līmeni Engures ezerā un iegūtu papildus zemi lauku apstrādei. Tā rezultātā ezera dziļums pazeminājās par 1,5 m. Kanāla garums sasniedz 4 km garumu, un iztekas vietā ierīkota osta.
Bērzciema zvejnieku sētā “Dieniņas” mūs sagaidīja divas atraktīvas zvejnieksievas kā no senlaikiem. Saimniece sasveicinoties cienāja viesus ar siltiem, pašceptiem pīrāgiem un piekodināja, ka skolēni tiks likti pie darba, lai izprastu zvejnieku ikdienu.
Bērzciema jūrmalā, kur satikām arī Ventspils novada skolēnus, saimnieces iepazīstināja ar ciema vēsturi. Šeit zvejniekiem ir senas saknes, – jūrā gāja gan vectēvi, gan vecvectēvi. Jūra bija piekrastes ļaužu barotāja. Vietā, kur tagad ir aizaudzis krasts, reiz bija neliela zvejas osta, kur piestāja laivas. Tagad tas ir dabas liegums. “Dieniņu” saimnieki nodarbojas ar zvejniecības arodu jau trešajā paaudzē un cenšas saglabāt gadsimtiem ilgi izveidoto zvejnieku dzīvesveidu un tradīcijas.
Kolkas pamatskolas skolēniem bija iespēja pierādīt spēkus sacensībā ar Ventspils skolēniem – zvejnieka zābaka mešanā tālumā, zivju vēršanā, virves vilkšanā un vēl citos jautros, tomēr zvejnieka ikdienas dzīvi raksturojošos sacensību elementos.
Zvejnieku sētā sekoja zvejnieksievu stāstījums un teatrāls priekšnesums par zvejnieku ciema vēsturi un sadzīvi vietējā dialektā, kas izpelnījās skaļus aplausus. Noslēgumā skolēni baudīja saimnieču gatavoto zivju zupu un degustēja saimniecībā kūpinātas zivis.
Apmeklējām arī Mērsraga bāku, – tās būve pabeigta un uguns tajā iedegta 1875. gadā. Baltā Mērsraga bāka darbojas visu gadu diennakts tumšajā laikā.
Vēl viens apskates objekts bija Pūrciema Baltā kāpa, kuras apkārtne saista ar savu pirmatnējo dabu un vēsturi. Te atrasta pirmā akmens laikmeta iedzīvotāju apmetne Ziemeļrietumu piekrastē. Šo par savu dzīvesvietu izmantojuši akmens laikmeta zvejnieki, kuru galvenais iztikas avots bija jūras veltes.
Kopumā brauciens bija izzinošs un izvērtās ļoti patīkams, ko augstu novērtēja gan skolēni, gan skolotāja un vēlēja šādus zivsaimniecības popularizējošus pasākumus īstenot arī turpmāk.
Pasākumu organizēja LLKC Talsu nodaļa Valsts Zivsaimniecības sadarbības tīkla aktivitātes “Zivsaimniecības popularizēšana skolās” ietvaros.
Ilze Šteine,
Zivsaimniecības un lauku attīstības konsultante
Pievienot komentāru