Laivu motoru rūpnīca pārveidota daudzfunkcionālā sabiedriskajā centrā

Dānijas dienvidos, Ērē salā, atrodas kādreizējā laivu motoru rūpnīca, kura ir pārveidota par sabiedrisko centru. Tas atbalsta vietējo uzņēmējdarbību jūrniecībā. Projekta mērķis ir veicināt Ērē salas ekonomiku un sociālo kohēziju.

Daudzas mazās salas cieš no uzņēmējdarbības apjomu samazināšanās. Ērē salā ražotne Marstal Engine Factory vienmēr ir bijusi tirdzniecības un kuģniecības vēstures norišu centrā. Izveidojot sabiedrisko centru vecās rūpnīcas telpās, projekta mērķis ir saglabāt jūrniecības mantojumu, vienlaikus veicinot vietējo uzņēmējdarbību jūrniecības jomā. Centrs ir vērsts uz inovācijām, tostarp jaunu tehnoloģiju, digitālo uzņēmumu un uzņēmējdarbības attīstīšanu. Uzņēmēji var gūt labumu no kopīgas biroju  telpu īri, biznesa attīstības kursu izmantošanas, kā arī regulārām darbnīcām. Darbošanās centrā ļauj jaunajiem uzņēmējiem atrast savu vietu piekrastes teritorijā, kas savukārt veicinās ekonomisko izaugsmi, vietējo attīstību un sociālo kohēziju Ērē salā.

Marstal Engine Factory renovācijas pirmā daļa tika pabeigta 2019. gada jūnijā. Pašlaik uzņēmējiem jau ir pieejamas funkcionālas biroju telpas 165 kvadrātmetru platībā. Pēc kāda laika tiks izveidotas un iekārtotas konferenču telpas. Lielākajā daļā no vecās fabrikas tiek saglabāts kultūrvēsturiskais mantojums.

Rezultātā projekta ietvaros izveidotas divas darba vietas – biroja telpu apsaimniekošanai un konsultācijas uzņēmējiem. Pirmie uzņēmumi jau ir iekārtojušies biroja telpās.

Visā Eiropā arvien vairāk tiek veidoti sabiedriskie centri un kopīgas biroja telpas. Īpaši attālajās piekrastes teritorijas un salu sabiedriskajos centros šādi projekti var palīdzēt risināt problēmu, kas saistīta ar iedzīvotāju skaita samazināšanos. Šādās teritorijās, ja pastāv kultūras mantojuma ēkas, tās potenciāli var pārveidot par sabiedriskiem centriem, kas var veicināt  vietējo uzņēmējdarbību.  

Ir svarīgi balstīties uz kopienas vēsturi un tradīcijām. Vecās ēkas ir jāatdzīvina atbilstoši iepriekšējam telpas izkārtojumam. Ļoti svarīgi ir konsultēties un lūgt padomu cilvēkiem, kuri ir uzsākuši līdzīgas iniciatīvas.

Kristīne Cinglere,

Valsts Lauku tīkla Sekretariāts

 
 
 

Pievienot komentāru