Mūsdienu piekrastes zvejniecība un produkcijas pārstrādes pieredze

Užavas un Tārgales pamatskolu audzēkņi kopā ar LLKC Ventspils nodaļas konsultantiem devās izglītojošā braucienā, lai iepazītu un izzinātu zvejnieku ikdienu, dzīvi, darba specifiku gan sendienās, gan pašlaik.

Zināt griboši un aktīvi jaunieši devās izbraukumā uz Engures novada Bērzciema zvejnieku sētu “Dieniņas”, kura atrodas vienā no senākajiem zvejniekciemiem Rīgas jūras līča Kurzemes pusē. Pie mājas ikvienu iegriezties zvejnieku sētā laipni aicina uzraksts “Zivis, nāciet sētā!”

Šeit dalībnieki uzzināja, ka saimniecības saimnieki Iveta un Oskars Celkarti nodarbojas ar zvejniecības arodu jau trešajā paaudzē. Zvejnieku sētā tiek ievērotas senas piekrastes zvejniecības un zivju apstrādes tradīcijas, to popularizēšana, saglabājot latvisko kultūrvēsturisko mantojumu gan zivju apstrādē, gan kūpināšanā. “Dieniņu” māju saimnieki cenšas uzturēt dzīvu zvejnieku sētas gaisotni. Jebkurš garāmbraucējs, tūrists vai ekskursants var gan iegādāties svaigas, kūpinātas un citādi pārstrādātas zivis, gan piedalīties procesā, kā tās tiek nozvejotas un sagatavotas.

Sētu dalībnieki apmeklēja kopā ar skolēnu grupu no Kolkas pamatskolas.

Saimnieki piedāvāja piedalīties aktīvās atpūtas un kultūras pasākumos ar zivju un to produktu degustāciju, kuri izvērtās kā teatrāli priekšnesumi senlatviešu tērpos un dialektā. Skolēni aizrautīgi un ar lielu interesi piedalījās ar zivsaimniecību saistītās fiziskās aktivitātēs –  zivju vēršanā, zivju izņemšanā no tīkliem, zābaku mešanā, virves vilkšanā, stafetēs un ieklausījās stāstījumā par vēsturi, zvejnieku dzīvi, darbu un ikdienu.

Dalībnieki apskatīja arī senā zvejnieku stilā iekārtotu namiņu, kurš atrodas netālu no jūras un piedāvā tūristiem nesteidzīgu atpūtu no spraigās ikdienas un iejusties īstā zvejniekciema vidē.

Visi tika iepazīstināti ar zivju sagatavošanas veidiem un pārstrādes procesiem, kā arī notika zivju produktu degustācija, – ēdām zivju zupu un kūpinātas zivis. “Dieniņu” māju saimnieki piedāvā iespēju iegādāties vietējos kūpinājumus – svaigas zivis no Engures ezera un Baltijas jūras un arī pēc dzimtā mantotām vietējām receptēm pārstrādātas zivis: kaltētas un kūpinātas butes, karsti kūpinātus lucīšus un citas zivis.

Mājupceļā dalībnieki iegriezās Lapmežciema muzejā, kur laipni sagaidīja muzeja vadītāja Anita Alberta un darbiniece Anita Vanaga. Šeit skolēni turpināja izzināt zvejniecības vēsturi, ieskatīties pagātnē un arī aplūkot jauno mākslinieku gleznu un tērpu ekspozīciju.

Dalībnieki par izzinošo braucienu bija apmierināti, lielākā daļa skolēnu deva pozitīvu vērtējumu par iegūtām zināšanām, interesanti un piepildīti pavadītu laiku, kas iedvesmo uz dabas vērtību saglabāšanu, saudzēšanu un attīstības veicināšanu.

Pasākums notika Valsts Zivsaimniecības sadarbības tīkla aktivitātes “Zivsaimniecības popularizēšana skolās” ietvaros.

Īrisa Roze-Posuma,

LLKC Ventspils nodaļas vadītāja

 

Pievienot komentāru