Nomaļas piestātnes apgaismošana ar saules enerģiju

Īrijas dienvidrietumu piekrastē – Bere salā – ziemas mēnešos dienas gaisma ilgi neuzkavējas. Tā kā piestātne nebija apgaismota, zvejnieks Džons Orpens savas sazvejotās zivis varēja izkraut tikai gaišajās dienas stundās, kas apgrūtināja darba procesu.

Tāpēc īru zvejnieks nolēma, ka kaut kas ir jāmaina, un uzņēmās izpētīt, kā saules enerģijas radīts apgaismojums var uzlabot drošību un padarīt garākas darba stundas nomaļā piestātnē, kur tiek izkrautas zivis.

Orpenam radās ideja, ka risinājums varētu būt no saules enerģijas iegūta gaisma. Lai saņemtu padomu un finansiālu atbalstu, viņš uzrunāja vietējo Dienvidu reģiona zivsaimniecības vietējo rīcības grupu, kas viņu iepazīstināja ar vietējo inženieri–elektriķi, lai pārrunātu konkrētās zvejnieka vajadzības.

Inženieris spēja izstrādāt no barošanas tīkla neatkarīgu gaismas sistēmu, izmantojot saules baterijas, ko var iedarbināt ar pulti vai monitora sensoru. Plānots, ka tas strādās nākamos 20 gadus. Kāds cits inženieris izstrādāja ietvaru baterijām, saules enerģijas radītās gaismas stabu un plintusu, kas ir izturīgi pret sālsūdeni un ir atbilstoši Īrijas rietumkrasta laikapstākļiem.

Jaunā gaismas sistēma ir ievērojami uzlabojusi zvejnieka darba drošību un apstākļus, kā arī pagarinājusi viņa darba stundas. Gaismas sistēmai ir izstrādāts šablons, ko var vienkārši uzstādīt arī citās nomaļās vietās, piedevām projekts nomaļajā piekrastes ciematā nodrošināja darbu arī vietējiem inženieriem.

Kopējais projekta budžets: 4491,9 eiro

Īstenošanas laiks: no 2018. gada augusta

 

Sagatavoja:

Aiva Saulīte-Liniņa, Valsts Lauku tīkla Sekretariāta projektu vadītāja

Pievienot komentāru