Pieredze gūta pie Bavārijas zivsaimniekiem
Valsts Zivsaimniecības sadarbības tīkls oktobra sākumā organizēja pieredzes apmaiņas brauciens „Zivsaimniecības teritoriju un akvakultūras attīstība Bavārijā”.
Vispirms ieradāmies Plosbergā, kur vietējās rīcības grupas (VRG) darbiniece Stefānija Veniša iepazīstināja ar šo zivju audzēšanas reģionu. Notika arī neliela muzeja, kas faktiski bija neliels namiņš pie dīķa, un zivju saimniecības apskate. Uzklausījām stāstījumu par šo dīķi, ražoto zivju produkciju un reģiona marketingu.
Hanss Kulups mūs iepazīstināja ar vietējo iedzīvotāju apvienības pārstāvjiem, LEADER un VRG menedžeriem un praktiķiem.
Nākamajā dienā viesojāmies vietējā kokapstrādes uzņēmumā. Tā īpašniekam Zīdlera kungam pieder arī kūdras ieguves uzņēmums pie Talsiem Latvijā (www.ziegler-erden.de).
Apskatījām Alfrēda Štīra foreļu audzētavu un apstrādes uzņēmumu, kas ir viens no lielākajiem uzņēmumiem Bavārijā ar modernām tehnoloģijām un augsti profesionālu zivju apstrādi. Notika diskusija par foreļu audzēšanu, apstrādi un šāda uzņēmuma iesaistīšanos tūrisma biznesā.
Apmeklējām arī Rotenburgā pasākumu „Zvejosim kopā ar bērniem”, kas notika pasākumu virknes „Brīvdienas zivju saimniecībā” ietvaros. Iepazināmies ar Zeitleru ģimeni, kura pastāstīja par šo pasākumu tradīciju un popularitāti.
Tikāmies arī ar zivsaimnieku Tomasu Bēru un dabas aizsardzības darbinieku Tomasu Kurceku, kurš pastāstīja par dabas aizsardzības projektu „Waldnaabaue – viss, kas ir ap un pie dīķa”. Par dažādu problēmu risinājumiem dīķsaimniecībā un dabas aizsardzībā, tai skaitā kormorānu un bebru apdraudējumu u. c.
Pie nākamā saimnieka, Bēra kunga, viesojāmies jaunuzceltajā viesu namiņā, un bija iespēja apmainīties ar idejām par dīķsaimniecības darbu un tūrismu. Iepazināmies ar saimniecības darbu – zivju mazuļu – karpu, zandartu, līdaku u. c. audzēšanu.
Trešajā dienā apmeklējām Valsts zivsaimniecības mācību paraugsaimniecību, kur apgūst modernas apsaimniekošanas metodes visa veida zivju audzēšanā, īpaši izceļot storu audzēšanu.
Kemnatas ezeru parkā apmeklējām „Fantastisko karpu ceļu”, kas ir interesants marketinga pasākums, kas izveidots, izmantojot ES atbalstu. Veigla zivju audzētava specializējas tiešajā tirdzniecībā. Izveidots zivju apstrādes cehs, pats saimnieks ir daudzu interesantu iekārtu izgudrotājs un ieviesējs vieglākai zivju apstrādei.
Komandējumā gūtās atziņas, secinājumi un pārņemamā pieredze:
* Vācijā saimniecības nepaļaujas tikai uz vienu darbības nozari, drošībai tiek attīstīti divi vai par vairāki darbības virzieni. Saimniecības paralēli zivsaimniecībai un dīķsaimniecībai nodarbojas ar tūrismu, briežu audzēšanu, laukkopību. Plaši tiek izmantotas alternatīvās enerģijas formas – saules baterijas, vēja ģeneratori.
* Vērtīga informācija tika gūta Valsts zivsaimniecības mācību paraugsaimniecībā: kā izmantot saules baterijas, cik svarīga ir temperatūras, skābekļa un barības sabalansētība, audzējot zivis.
* Arī Bavārijas zivju saimniecībām nedraudzīga ir birokrātija, tāpat ļoti daudz jāstrādā pie produkcijas noieta veicināšanas, pie jaunu tirgu meklēšanas, lai produktu padarītu interesantu pircējam. Tiek domātas jaunas receptes zivju pārstrādei, jauni mārketinga pasākumi, piemēram, pasākumu ķēde „Zvejosim kopā ar bērniem”.
* Iegūta vērtīga informācija par biedrību un pašvaldību sadarbību projektu īstenošanā, ES fondu finansējumu piesaistē (LEADER, EZT); par vienojošiem elementiem pašvaldību sadarbības teritorijās u.t.t., piemēram, „Fantastiskais karpu ceļš”. Tās ir idejas, kuras varētu ieviest arī Latvijā.
Pieredzes brauciens bija ļoti vērtīgs, operatīvi saplānots. Redzējām pozitīvas saimniecības ar pārņemamu pieredzi, īpaši darbības dažādošanas jomā.
Ziedīte Jirgensone,
LLKC Limbažu nodaļas lauku attīstības konsultante
Pievienot komentāru