Pieredzes braucienā liela dalībnieku atsaucība
LLKC Zivsaimniecības nodaļa 24. septembrī organizēja pieredzes apmaiņas braucienu pie Vidzemes puses zivsaimniekiem.
Atsaucība bija gana liela, jo zivsaimnieki, tāpat kā daudzu nozaru pārstāvji, Covid ierobežojumu dēļ pēdējā gada laikā nav tik bieži tikušies, kā vēlētos. Pieredzes apmaiņas braucienā aicināti bija arī speciālisti no Rīgas Tehniskās universitātes (RTU), lai iepazītos ar nozari, tās problēmām un, iespējams, nākotnē piedāvātu zinātniskus un praktiski realizējamus inovatīvus risinājumus akvakultūrā, tādējādi atvieglojot dzīvi zivju audzētājiem. Semināra dalībnieki apmeklēja divas saimniecības, kas ir ļoti atšķirīgas pēc saimniekošanas veida un uzņēmuma vadītāja pieredzes. Zivju audzētava “Zivju māja Skangaļi” ir jauns uzņēmums, tikai ar 3 gadu pieredzi, un audzē zivis slēgtās recirkulācijas sistēmās, savukārt Limbažu novada Katvaru pagasta zivju audzētava z/s “Zivtiņas” ir saimniecība ar vērā ņemamu pieredzi zivju audzēšanā atvērtos zemes dīķos, tās saimnieks Aldis ir zivkopis vairāk kā 30 gadus.
Pirmā saimniecība, kuru brauciena ietvaros apmeklējām, bija Skangaļu “Zivju māja”, kur tās saimnieks Rinalds mūs laipni sagaidīja un izrādīja savu saimniecību, gan jau iepriekš atvainodamies, ka ir tikai iesācējs zivjkopis un ka daudz vēl kas pašam jāmācās. Zivjaudzētava ierīkota bijušajās PSRS armijas noliktavās un ar Eiropas līdzfinansējumu ir realizēts projekts un ierīkota recirkulācijas sistēma zivju audzēšanai slēgtās platībās. Zivju mājas platība ir pietiekoši liela 120 m x12 m, lai tajā būtu iespēja ierīkot gan mazuļu inkubācijas un audzēšanas baseinus, gan lielo preču zivju audzēšanas baseinus. Pirmā telpa, kurā tikām aicināti, bija mazuļu baseini, kur tiek audzēti zivju mazuļi, tai skaitā arī zandarta un storu mazuļi. Tiek iepirkti apaugļoti storu ikri un inkubācijas baseinos izinkubēti, rezultāts šogad ir bijis labs. Savukārt pavasarī zandarta mazuļi tiek savākti no dīķa, aptuveni 0,25-0,5 g lieli un ielaisti baseinos, kur tiek radināti pie zivju rūpnieciski ražotas barības. Saimnieks apgalvoja, ka tagad tas izdodas veiksmīgi un ka 80-90% zandartu ir veiksmīgi adaptējušies jaunajos apstākļos. Šogad esot plānā mēģināt izinkubēt amūrus. Uzņēmējs arī padalījās pieredzē par kādu eksperimentu, ko veicis savos recirkulācijas baseinos, proti, 20 °C siltajā ūdenī tikuši ielaisti 20 g lieli karpu mazuļi un pēc gada tie jau bija sasnieguši 5 kg svaru, līderim bijis 6 kg. Vēl saimniecībā tiek audzēti Āfrikas un Daugavas sami, kā arī asaru dzimtas zivs – bass, kas zivju degustācijā no daža laba zivsaimnieka izpelnījās garšīgākās zivs titulu.
Otrā saimniecība “Zivtiņas” atrodas Limbažu pusē, kur jau 30 gadus saimnieko Aldis. Saimniecībā ir 32 ha zivju audzēšanai izmantotas ūdens platības, atklātie zemes dīķi, kas sasieti “atkarīgā” sistēmā. Pēc nozvejas dīķi tiek atstāti tukši uz ziemošanu un pa ziemu dīķu gultne tiek izsaldēta. Pārsvarā šajā saimniecībā nodarbojas ar karpu audzēšanu. Vēl “Zivtiņu” saimniecībā ir uzpludināts 11 ha liels komercdīķis, kas tiek nodots makšķernieku ziņā un netiek nolaists. Tur bez karpām zvejojamas arī līdakas, līņi, zandarti, plauži, ālanti un sapali. Makšērēšanas dīķim tek cauri Ludiņupe, kas ietek Svētupē. Karpas saimniecībā tiek barotas ar kviešu graudiem un trešajā gadā sasniedz preču zivs izmēru. Gadā tiek izaudzētas aptuveni 10–12 tonnas zivju, no kurām puse tiek iztirgota, savukārt otra puse ielaista makšķerēšanas dīķī. Pēc jautājuma, kā saimnieks tiek galā ar zivjēdājiem – gārņiem, kormorāniem, zivju ērgļiem, ūdriem – iesākās aktīva diskusija, jo šī ir sāpīga tēma jebkuram dīķsaimniekam un katrs grib dalīties savā pieredzē.
Dienai noslēdzoties, dalībnieki bija vienisprātis, ka brauciens ir izdevies lielisks un katrs ir ieguvis kādu jaunu pieredzi, zināšanas un jaunus domubiedrus.
Svarīgi, ka nozares ietvaros ir iespēja satikties un apspriest kopīgi risināmās problēmas, jo šādos braucienos zivju audzētājiem ir iespēja apmainīties viedokļiem ar citiem zivjkopjiem, savukārt zinātājiem atkal iespēja ieraudzīt atšķirīgu pieredzi un salīdzināt ar savu.
Aicinām zivsaimniekus sekot LKKC Zivsaimniecības nodaļas jaunumiem un droši pieteikties izsludinātajiem semināriem un citām aktivitātēm.
Raivis Apsītis,
LLKC Zivsaimniecības nodaļa
Foto R. Apsītis
Pievienot komentāru