Tiek īstenots pirmais inovāciju projekts piekrastē

Kopš šī gada maija vidus ir uzsākta pirmā inovāciju projekta īstenošana piekrastē. Projekta ietvaros plānots izstrādāt inovatīvu – savādāku, nekā šobrīd Latvijas piekrastē tiek izmantots, – stāvvadu un pārbaudīt tā spēju dzīvē.

Projektu īsteno biedrība “Kuivižu zvejnieku apvienība”  sadarbībā ar  Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru (LLKC)  pasākuma “Inovācija, pilotprojekti, sadarbība ar zinātni zvejniecībā, akvakultūrā un apstrādē un zināšanu pārnese akvakultūrā” ietvaros. Praktiski zvejas rīka izstrādē ir iesaistīti trīs biedrības biedri: SIA “Šoneris”, SIA “Baņķis” un SIA “Aļģes-1”.

Projekta gaita

Šobrīd ir noslēgti līgumi ar piegādātāju par zvejas rīka izejmateriālu sagādi.

Līdz pavasarim zvejniekiem jāizstrādā paredzētais zvejas rīks, lai jau pavasara zvejā kopā ar Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “BIOR” zinātniekiem veiktu pirmo jaunā zvejas rīka testēšanu un tā rezultātu analīzi. Pēc tās plānota zvejas rīka pilnveide (saskaņojot ar “BIOR”) un otrā gada testa zveja.

2027. gada sākumā paredzēts noslēguma seminārs, kura laikā informēsim par projekta īstenošanas gaitu un gūtajām atziņām.

Tāpat arī izstrādātā zvejas rīka tehniskais apraksts un rasējums būs pieejams interesentiem LLKC (pēc projekta noslēguma).

Projekta nosacījumi:

Projektu īsteno LLKC sadarbībā ar piekrastes zvejnieku biedrību un vismaz 3 tās biedriem, kas ir komerczvejnieki.

Kā norāda Guntis Bergs, biedrības “Kuivižu zvejnieku apvienība”  valdes loceklis, biedrības iesaiste projektā ir nozīmīga tieši tā tapšanas posmā –  no zvejnieku ideju apzināšanas, līdzīgi domājošo kopā savešanas un šīs gala vēlmes, redzējuma formulēšanas.

Savukārt SIA “Aļģes-1” vadītājs Jānis Krūmiņš saka: “Piekrastē ir nepieciešams pilnveidot esošos zvejas rīkus, lai uzlabotu to selektivitāti, tādējādi fokusēties uz sev vēlamo zivju sugu un mazināt citu sugu piezveju. Kā arī ir jāmeklē risinājumi, lai uzlabotu zvejas rīku aizsardzību pret roņu bojājumiem. Šādi projekti dod iespēju zvejniekiem kopdarbojoties meklēt risinājumus, lai piekrastes zveja varētu pastāvēt arī turpmāk. Jāsaka, ka liela nozīme ir projekta finansējumam, jo zvejnieki paši par saviem līdzekļiem nevar atļauties izstrādāt jaunus vai uzlabot esošus rīkus, lai pārbaudītu, kā tie strādā ikdienā jūrā. Papildu izejmateriālu iegādei ir iespējams kaut daļēji segt zvejnieku ieguldīto darbu, jo informācija par zvejas rīku būs pieejama visiem zvejniekiem. Tāpat arī nozīme ir sadarbībai ar LLKC – kas nodrošina administratīvo atbalstu gan pieteikuma sagatavošanā, gan arī īstenošanā – mums, zvejniekiem, par to galva nav jālauza”.

LLKC nodrošina projekta administratīvo īstenošanu, sadarbību ar Lauku atbalsta dienestu un visas projekta dokumentācijas kārtošanu.

Ja zvejniekiem ir idejas par zvejas rīku pilnveidi vai redzējums,  kā izstrādāt ko jaunu, inovatīvu, tad ir jāvēršas savā biedrībā, kas darbojas vismaz 2 gadus un  apvieno vismaz 5 komerczvejniekus, jāatrod vēl 2 biedrības zvejnieki, kas iesaistīsies projekta īstenošanā, un biedrībai jāvēršas LLKC Zivsaimniecības sadarbības tīklā. Plašāka informācija: Liene Feldmane, tālr. 29334520.

Projekts: Zvejas rīka – stāvvada izstrāde un testēšana Salacgrīvā. Projekta Nr.: 23-00-U1020101-000003. Programma: Programma zivsaimniecības attīstībai. Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.

Liene Feldmane
LLKC Zivsaimniecības nodaļas projektu vadītāja

Pievienot komentāru