Valsts Zivsaimniecības sadarbības tīkla ieguldījums piekrastes teritoriju attīstībā
Situācija zivsaimniecības nozarē
LLKC Limbažu nodaļas pārziņā ir Salacgrīvas novads, kura trīs pagasti ir cieši saistīti ar zivsaimniecību, jo Salacgrīvai ir viena no garākajām piekrastes līnijām valstī – 57 km. Salacgrīvai ir divas ostas – Salacgrīvā un Kuivižos. Novada lepnums ir zivju pārstrādes uzņēmums AS „Brīvais vilnis”, kas nodarbina ap 400 strādājošo, darbojas arī mazie pārstrādes cehi. Savukārt lielākais novada zvejniecības uzņēmums ir SIA „Baņķis”, kas zvejo gan atklātā jūrā, gan piekrastes ūdeņos.
Salacgrīvas novads ir slavens ar saviem nēģu zvejniekiem, kuri strādā gan uz Salacas, gan Svētupes. Uz Salacas ir trīs nēģu tači, Svētupē – viens. Lai apmierinātu visus zvejotgribētājus, novada dome rīko izsoles, kurās tiek sadalītas zvejas dienas pēc īpaša grafika. Šogad Salacgrīvas novada dome iesniegusi projektu Zivju fondam, un guva atbalstu nēģu mazuļu ielaišanai Salacas augštecē.
Otrs projekts, kurš tiek realizēts novadā jau vairākus gadus, ir taimiņu mazuļu pavairošana. Tā kā Salaca ir vienīgā upe Baltijā, kur atļauts veikt licencēto taimiņu makšķerēšanu, novada dome rūpējas, lai šī zivju suga tiktu pavairota.
Lai mazinātu zvejniecības sezonālo ietekmi uz uzņēmumu darbību, Tūjā zvejnieki aktīvi domā, kā zvejniecību apvienot ar tūrismu, jo zvejniecības sezona ir salīdzinoši īsa, tādēļ nepieciešami papildu ienākuma avoti. Šeit pēc piekrastes zvejnieku iniciatīvas izveidota biedrība „Tūjaskrasts”, kas veiksmīgi startējusi vairākos EZF projektos kopā ar biedrību „Jūrkante” un guvusi Eiropas Savienības fondu atbalstu, kura ietvaros iegādātas zvejas laivas un uzcelta kūpinātava Tūjā.
Kā ZST aktivitātes iepriekšējos gados veicinājušas nozares darbību?
Iepriekš – 2013. un 2014. gadā – ZST aktivitātes „Atbalsts jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanā” ietvaros organizēja apmācības jauniešiem, kuri vēlas iegūt teorētiskas un praktiskas zināšanas par uzņēmuma veidošanu un uzsākt vai attīstīt savu uzņēmējdarbību laukos. Pēc teorētisko zināšanu iegūšanas vairāki jaunieši piedalījās konkursā „Laukiem būt!”. Abus gadus Salacgrīvas jaunieši konkursā sasniedza labus rezultātus, un abu gadu uzvarētāji arī nopietni pieķērušies savu ideju īstenošanai.
Ilze Jēkabsone, 2014. gada uzvarētāja, nodibināja uzņēmumu SIA „LARUM”. Ilzei bija iespēja no vectēva mantot zvejas aprīkojumu un, galvenais, – tikt pie zvejas licencēm. Īstenojot projektu, jauniete sāka regulāri pārstrādāt vectēva sazvejoto produkciju – vietējās zivis – un sagatavot tās kvalitatīvai uzglabāšanai, vēlāk produkciju piedāvājot pircējiem.
Savukārt 2013. gada uzvarētāji Jānis Auziņš un Rihards Kastrovs no SIA „LED Baltic” iegādājās valcēšanas iekārtu, lai kvalitatīvi varētu gatavot nēģus bundžās. Jaunieši iesaistās arī citos projektos, un viņu nākotnes mērķis ir pārstrādes ceha izveide mājražošanas apjomiem.
Kādas ZST aktivitātes notikušas vai vēl notiks 2015. gadā?
Lai popularizētu zivsaimniecības nozari skolēnu vidū, ar ZST atbalstu šogad tika organizēts izglītojošs brauciens Salacgrīvas vidusskolas 10.–11. klašu skolēniem uz dīķsaimniecību un zivju audzētavām, lai gūtu praktisku pieredzi zivsaimniecības nozarē praktizējošos uzņēmumos, iepazīstinātu jauniešus ar zivju audzētavām, akvakultūru un dīķsaimniecību. Brauciena laikā tika apmeklēti zivsaimniecības uzņēmumi – „Sillakas”, „Kārļi” un „Brasla”. Saimniecību apmeklējuma laikā skolēniem bija iespēja pabarot zivju mazuļus, kā arī rast atbildes uz daudziem jautājumiem.
Arī šogad ZST aktivitāšu ietvaros tika sniegts atbalsts jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanā, organizējot apmācības, un notiek biznesa plānu iesniegšana konkursam „Laukiem būt!”. Zvejnieku pieredzes brauciens tiks organizēts oktobrī.
FOTO
LLKC Limbažu nodaļa regulāri rīko ar zivsaimniecību saistītus pasākumus jauniešiem
P. S. Ar citu nodaļu paveikto turpināsim iepazīstināt „Zivju Lapas” nākamajos numuros
Pievienot komentāru