VIENĀ LAIVĀ – izcila no zivīm pagatavota produkcija

GalerijaPrint

Liepājā spīķeris Vecā ostmalā 53 jau labi pazīstams ar dažādām iespējām. Te atrodas Laugaļu ģimenes uzņēmums SIA “Virkavi R” ar daudzpusīgu piedāvājumu. Tā ir vieta, kas noteikti jāapmeklē ikvienam Liepājas viesim. Tiekamies ar Edgaru Laugali, un sarunas tēma ir saistīta ar zivsaimniecību un izaicinājumiem, ar kuriem uzņēmums ir saskāries pēdējos gados, un iespēju, kas tiek attīsta aizvien spēcīgāk.

Zivju ceha izveide – no plānotā līdz šodienas realitātei

2020. gadā, īstenojot vairākus Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda projektus ar biedrības “Liepājas rajona partnerība” atbalstu, spīķerī tika izveidots izcils zivju restorāns, zivju apstrādes cehs un alus darītava “Puta”. Visas jomas ir savstarpēji saistītas un cita citu papildina.

Edgars stāsta: “Sākotnēji zivju cehs bija paredzēts kā pievienotā vērtība jau esošajam ģimenes uzņēmumam, kas nodarbojās ar mencu zvejniecību, veidojot mencu filatēšanas cehu. Bet, tā kā mencas vispār aizliedza ķert, tad nācās mainīt virzienu, bet vēlējāmies saglabāt saistību  ar zivsaimniecību. Tad veidojās neliela sadarbība ar holandiešiem, un sākām veidot speciālu produktu Holandes tirgum, bet to visu pārtrauca Covid, sadarbība tālāk vairs nesekoja, un nācās meklēt kaut ko citu.”

Par turpmāko ceha darbību Edgars saka: “Sākumā mēģinājām Spīķera restorānu nodrošināt ar gatavām filejām, lai viņiem nav jāgriež. Pamazām domājot, ko vēl varētu darīt, sadarbībā ar restorānu sākām veidot zivju preservus, t. i., zivis tomātu mērcē, želejā, marinādēs utt. Tas notika pēc Spīķera restorāna šefpavāres Janas Sīles izdomātām receptēm, un mēs mēģinājām noturēt to līmeni.” Piedāvātās produkcijas klāsts un ražošanas apjomi pakāpeniski palielinājās.

Pirms apmēram četriem gadiem Edgars sāka sadarbību ar Heidiju Oficieri. Viņa nodarbojās ar tirdzniecību, brauca un tirgoja zivju produkciju dažādos tirgos, un sākumā Edgars nodrošināja viņu ar ražojumiem. Līdz abi apvienojās, strādājot vienā uzņēmumā.

Atpazīstamības zīme VIENĀ LAIVĀ radās pirms gada, kad bija vēlme  kļūt vairāk atpazīstamiem: “Mēs apvienojāmies – es kā ražotājs un Heidija kā tirgotāja. Nosaukums VIENĀ LAIVĀ izveidojās, pamatojoties uz to, ka esam vienā laivā, mēs abi divi”. Ja apdomā būtību, tad nosaukums ir ne tikai saistīts ar jūru un zvejniecību, bet ir arī lielisks uzņēmuma komandas raksturojums, jo, vienā laivā esot, ir skaidri jāapzinās virziens, kurp doties, un to sasniegt ir iespējams tikai kopīgiem spēkiem.

Piedāvātās produkcijas klāsts un cilvēku gaumes dažādība

Ražotā produkcija ir 100% rūpīgs roku darbs. Jautājot, vai ir viegli radīt jaunas receptes, Edgars stāsta, ka ir pamatreceptes, pie kurām turas. Mencu bumbiņas – izejvielas nāk no Ziemeļjūras – veido no pašu samaltas filejas un fileju atgriezumiem. Tīru malto gaļu nepērk, bet maļ paši un veido mencu bumbiņas sinepju mērcē, kas ir Janas ideja, un tās ir ļoti pieprasītas. Ir pat bijuši gadījumi, kad cilvēki nāk un pērk tikai mērci. Tāpat kopīgi tika izveidota tomātu-dārzeņu mērce, kurā tiek likta reņģu fileja, mencu bumbiņas un cepta siļķe.

Pārstrādē izmantotās vietējās zivis ir brētliņas un reņģes. Ceptas reņģu filejas un liemeņi tomātu-dārzeņu mērcē. Šajā laikā reizēm pieejamas arī vēja zivis, kuras kūpina. Pirms diviem gadiem ir mēģināts filatēt jūras grunduli, bet tas ir grūts darbs, jo zivs ir maza, tāpēc tā vairāk netiek izmantota.

Ar jauniem produktiem uzņēmumam ir interesanti. Sākumā pirmais mēnesis jaunumam ir veiksmīgs, bet tad cilvēki atgriežoties pie klasikas. Jau no pirmajām dienām gandrīz bez izmaiņām ir pieprasījums siļķei dārzeņu mērcē. Edgars atzīst, ka ir mēģinājuši dārzeņu mērcē likt makreli, bet nebija pastāvības – te pirka, te nepirka, toties siļķu un reņģu fileja dārzeņu mērcē ir ļoti pieprasīta. Liepājnieku vidū ir iecienīta arī brētliņu fileja bez ādas un asakām garšvielās. Filatēšanas process nav vienkāršs, bet šim produktam pieprasījums ir visu laiku.

Produkcijas iegādes iespējas

Produkcija tiek ražota un realizēta nedēļas ietvaros, tas nozīmē, ka tā vienmēr būs svaiga un augstas kvalitātes. Edgars raksturo šobrīd piedāvātās produkcijas iegādes iespējas: “Ceturtdienās apgādājam liepājniekus, piegādājam uz mājām. Trešdienās Facebook vai uzņēmuma telefonā cilvēki veic pasūtījumus, un ceturtdienās mēs tos piegādājam. Tāpat trešdienās un sestdienās esam Laumas rajonā Mājražotāju tirdziņā “Andele Mandele”. Produkcija ir pieejama arī vietējo mājražotāju veikaliņā “Paegļi un Draugi”.”

Godīgi sakot, līdz Rīgai viņi vēl nav tikuši, otrdienās ir izbraukuma tirdzniecība Aucē. Sestdienās brauc uz Lietuvu, Krētingu, kur uzņēmuma ražotā produkcija ir ļoti pieprasīta, jo, šķiet, ka viņi zivis dažādās variācijās nav baudījuši. Vasaras laikā aktīvāk piedalās arī dažādos pilsētas svētkos, piemēram, Liepājas Līvas ciema tirgū u. c. Lai varētu nodrošināt izbraukuma tirdzniecību, ir iegādātas divas tirdzniecības mašīnas, kuras ar uzrakstiem VIENĀ LAIVĀ ir ļoti pamanāmas.

Pēc pašu klientu ierosinājuma, sākot no 2024. gada marta uz vietas – spīķerī Vecā ostmala 53 – izveidota maza gatavās produkcijas tirdzniecības vieta tieši pie ražotnes. Veikaliņā produkciju var iegādāties otrdienās, piektdienās un sestdienās. Edgars raksturo, ka veikala atklāšanas dienā viņš bija patiesi pārsteigts, cik ļoti labi bija nostrādājusi  informācija sociālajā tīklā Facebook, jo rinda stāvējusi līdz pat kanālmalai.

Uzņēmums ir atvērts iespējām un mēģina liepājniekiem un viesiem piedāvāt aizvien jaunas iespējas, lai popularizētu un piedāvātu kvalitatīvus zivju produktus. Edgars turpina: “Piemēram, sestdienās meitenes šeit sāk piedāvāt arī zivju zupu un dažādus citus produktus, mēģinot piesaistīt cilvēkus arī ar ēdināšanu, tāda kā mini kafejnīca.”

Zivju zupa un daudzpusīgas produkcijas piedāvāšana uz vietas ir mēģinājums piesaistīt arī aizvien vairāk gados jaunu cilvēku, un Edgars  ir novērojis, ka viņi arvien biežāk iegriežas veikaliņā.

Atziņas un nākotnes ieceres

Jautājot par to, vai šobrīd, raugoties uz Covid ierobežojumu laiku, tas ir bijis pozitīvs vai negatīvs, Edgars atzīst, ka tas viņus faktiski uzlika uz pareizajām sliedēm, jo viņiem jau tad bija izbraukuma tirdzniecība, kas Covid dēļ neapstājās. Tirgojoties no mašīnas, apgrozījums palielinājās. Galu galā, Covid pat nāca par labu.

Runājot par nākotnes iecerēm, Edgars atzīst, ka šeit jau paliekot par šauru. Telpas nav veidotas ražošanai, un nu jau viņi ir kļuvuši lielāki, tāpēc esot doma un sapnis izveidot nopietnāku ražotni.

Lieki piebilst, ka zvejniecībā pastāvīgas ir trīs lietas – mainīgie laika apstākļi, jūras spēks un zvejnieku patiesā aizrautība ar savu arodu. Un tas noteikti piemīt VIENĀ LAIVĀ komandai, jo, dzīvojot ostas pilsētā, ar tradīcijām zvejniecībā viņi spējuši izveidot mūsu apstākļiem piemērotu un pieprasītu piedāvājumu.

Aleksejs Kačanovs,
LLKC Liepājas konsultāciju

Foto: SIA “Virkavi R” (VIENĀ LAIVĀ), Dainis Ģelzis (“Kurzemes Vārds”), Matīss Kačanovs

Foto galerija: 

Pievienot komentāru